Karácsony Gergely Facebook-oldalán már hetek óta szinte csak olyan posztok találhatóak meg, amin a négy éve tett ígéreteit próbálja végre, az utolsó pillanatban teljesíteni, valamint önfényező bejegyzéseket is találhatunk dögivel. Most viszont a főpolgármester túlment egy határon, ugyanis a koronavírus időszakát emlegeti, amit szerinte a főváros sikeresen kezelt. Emlékeztetnénk akkor most a “nagyvadat”, hogy a fővárosi fenntartású Pesti Úti Idősek Otthona járványügyi gócponttá vált: 305 lakó fertőződött meg, 44-en meghaltak, ő pedig úgy kerülte az intézményt, mint macska a vizet. A maszkbeszerzései mutyigyanúsra sikeredtek, a közösségi közlekedésben meg járatokat ritkítottak, hogy véletlenül se maradjon senki egészséges.
Vérlázító bejegyzést tett közzé Karácsony Gergely ma a közösségi oldalán, ugyanis sikerként könyvelte el a főváros járványhelyzetben tanúsított magatartását. Nézzük, mit tart a főpolgármester sikernek:
Az idősotthonok biztonságosabbá tételével, ingyenes tesztelésekkel, célzott szűrésekkel, oltást népszerűsítő kampánnyal, maszkbeszerzéssel, a közösségi közlekedés járatainak sűrítésével, és mindemellett őszinte kommunikációval járultunk hozzá ahhoz, hogy minél kevesebb áldozata legyen Budapesten a világjárványnak.
Emlékeztetnénk akkor most a főpolgármestert, hogy a fővárosi hatáskörbe tartozó Pesti Úti Idősek Otthonában 305 lakó fertőződőtt meg és 44-en haltak meg. Nem véletlen, hogy a hatóságok foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés miatt folytatnak nyomozást ismeretlen tettes ellen. Mint kiderült, a járvány berobbanásának időpontjában, 2020 márciusa és áprilisa során számos napon nem volt jelen orvos az intézményben. Pedig egy ilyen intézménynek kellene, hogy legyen állandó orvosa. Sőt, március 12. után ténylegesen már nem volt jelen ilyen szakember, és március 20-án hivatalosan is megszűnt a korábbi intézményi orvos jogviszonya. Innentől kezdve egy hónapon keresztül az idősek otthona nem biztosította heti negyven órában szerződött orvossal az ellátást.
Később szerződést kötöttek egy kft-vel, akik igyekeztek ellátni a lakókat, de nem sikerült. A szerződés szerint mindössze heti hat napon összesen harminc órában kellett volna jelen lennie orvosnak az intézményben, de ez nem történt meg. A szerződött cég ügyvezetője szerette volna felmondani a szerződést, mert belátta, hogy nem tudják ellátni a betegeket, de a járványhelyzet miatt ezt mégsem tette meg.
Áprilisban a főváros egy újabb szerződést kötött félállásban, immáron egy saját praxissal rendelkező háziorvossal. A Magyar Nemzet információi szerint ekkor volt tíz olyan nap is, amikor egyáltalán nem volt orvos az idősotthonban. Kiderült továbbá, hogy a 2019-es választásokat követően
az otthonból elbocsátották a mindenki által kedvelt főnővért, lecserélték az ápolókat, és ekkortól fogva fordulhatott elő az intézményben, hogy az idős emberekkel nem foglalkoztak rendesen, nem fürdették őket. Az is kiderült, hogy a lakók egy része rühes volt, többen így kerültek kórházba, sőt, volt, hogy külsérelmi nyomok voltak rajtuk.
Ezt támasztják alá Sásdi Antal, a Péterfy kórház főigazgatójának korábbi szavai is, aki szerint a Pesti úti szociális otthonból érkező betegek általában elhanyagolt állapotban, traumás sérüléssel érkeznek a kórházba.
Azzal kampányol, amit az állam tett kötelezővé
Karácsony Gergely természetesen nem érezte úgy, hogy neki el kellene mennie az otthonba; több mint egy hónapig ezt nem is tette meg azzal a címszóval, hogy látogatási tilalom van. A Magyar Honvédség ment ki fertőtleníteni az intézményt, a mentők pedig elszállították azokat az időseket, akik kórházi ápolásra szorultak. Úgyhogy jobb lenne, ha Karácsony nem emlegetné az idősotthonokat, ahol aztán később kötelezővé tette a dolgozóknak az oltást, de ezt is csak az állam nyomására, amit azzal kommentált:
A kormány hazudozással, korrupt beszerzésekkel, a kétes hatékonyságú kínai vakcina erőltetésével lerombolta az oltásba vetett bizalmat, és most az önkormányzatokra tolják a felelősséget, írjuk elő mi a kötelező oltást munkavállalóink számára. Legalább most vállalják a felelősséget, álljanak ki az emberek elé, és ne velünk végeztessék el a munkát. Ezt neveznék felelős kormányzásnak.
Most pedig dicsekszik, hogy milyen felelősségel járt el… ja, és az oltások mellett kampányolt.
Maszkmutyi
A főpolgármester a maszbeszerzésekkel is villog, amiben ő leginkább az üzleti lehetőséget látta meg, szövetségesei – mint például Szabó Tímea – pedig azon voltak felháborodva, hogy a határon túli magyaroknak miért küld a kormány védőfelszerelést. Na, de nézzük a főpolgármester mesteri trükkjét.
A Bennfentes számolt be róla, hogy jól lezsírozott üzletről lehetett szó, hiszen 2020 márciusában a Rotatech Kft. és a Business Rally Kft. is érvényes ajánlatot nyújtott be sebészeti és FFP2 maszkbeszerzésre is. Csakhogy a Rotatech a sebészeti maszkokat árazta túl az ajánlatában, a Business Rally Kft. pedig az FFP2 maszkokét, ezért cseréltek: a Rotatech szállíthatta az FFP2 maszkokat, és a Business Rally a sebészeti maszkokat. Nagyon trükkös. A többi ajánlattevő pályázata persze érvénytelen lett.
A két cég egyébként ismeretlen volt az egészségügy területén, sőt, a Rotatech Holding Kft. korábban gazdasági tevékenységet nem végzett, árbevétele, alkalmazottja nem volt. A Business Rally Kft. szintén ismeretlen; a korábban konferenciaszervezéssel, arculattervezéssel, marketinggel foglalkozó vállalkozás a cégjegyzékben a mai napig sincsen feltüntetve, hogy gyógyászati eszközökkel kereskedne. A fővárosi önkormányzat ennek ellenére a sebészeti maszkok darabjáért bruttó 209,55 forintot fizetett, amiből összesen 1,5 millió darabot rendelt. A főváros így összesen 247 500 000 forint plusz áfát fizetett ezért. A Rotatech Holding Kft. pedig az FFP2 maszkokat darabonként 847 forint + áfa, azaz összesen 1070 forintos darabáron adta. Ebből 250 ezer darabot vettek. A maszkbeszerzés tehát sikeres volt valóban, legalábbis ami a mutyirészét illeti.
Köszönjük a haláljáratokat!
Bár a tömegközlekedés napjainkban sem mindig zökkenőmentes, a járvány ideje alatt mondhatni, katasztrofális volt egy időben. Karácsony persze ezt sem így látja. Azt írja ugyanis, hogy sűrítették a járatokat, de azt nem említi, amikor a járvány kellős közepén ritkította őket. Ezzel pedig közös légtérbe paszírozott egy csomó embert, akik egymás hegyén-hátán utaztak. Akkor a felháborodott utasok azt írták a főpolgármesternek, hogy
A 101E nem jött egy órán át, haza kellett jönnöm inkább, nem tudok dolgozni menni. Megpróbáltam a 133E-t, de nem mertem felszállni, olyan tömeg volt.
Egy másik kommentelő pedig azt írta:
A 66-os és a 23-as busz dugig volt. Minden elismerésem nektek, így kell kinyírni azokat, akik még tudnak dolgozni járni.
Az egyik hozzászólás pedig a lényeget tükrözte:
Köszönjük a haláljáratokat!
Az elégedetlenkedés miatt aztán visszállították a járatokat, mert belátták, hogy hatalmas hibát vétettek. Mindeközben a kormány bejelentette, hogy ingyenessé teszik a parkolást, hogy többen járhassanak autóval dolgozni, így kerülve a kontaktálást, amit Karácsony erősen bírált.
Összességében értjük, hogy elkezdődött a kampányidőszak és most elő kell venni a “mennyi mindent köszönhettek nekem” posztokat, de legalább valós eredményekkel álljon elő a főpolgármester, ne azzal, amire még visszaemlékezni is fáj.
Fotó: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS