Karácsony Gergely közösségi oldalán osztotta meg gazdaságpolitikai elképzeléseit. A felsorolt pontok nagyrésze meglepően jól hangzik – már amelyik nem a középosztály kirablását irányozza elő –, a laikus olvasó meg is lepődhet, hogy a főpolgármestertől származnak, azonban a meglepetést lényegesen rombolja a tény, hogy a kormány szintén ezen pontok megvalósítását indítványozta.
Jóvátétel, felelősség, igazságosság – ezek a gazdaságpolitikai program alapelvei. Közös terheink vállalása akkor igazságos, ha a beruházások célja az emberek jólétének, boldogulásának növelése, a fenntartható fogyasztási és termelési szerkezet elérése, és akkor borzasztó igazságtalan, ha felesleges dolgokra, pazarló módon költjük el úgy, hogy pusztán a kiváltságos 1 százalék gyarapodik, de a nemzet 99 százaléka igazából szegényebb lesz
– írja Karácsony Gergely Facebook-oldalán közzétett posztjában, és egyben linkeli a 99 Mozgalom oldalon elérhető részletes gazdaságpolitikai javaslatait. Lássuk tehát a főpolgármesterből miniszterelnök-jelöltté vált politikus gazdasági elképzeléseit.
- Azok az egyéni vállalkozások, katás vállalkozások, mikro- és kisvállalatok, amelyek bizonyos bevételcsökkenést szenvedtek el 2020-ban és 2021-ben, újraindítási támogatást kérelmezhetnének.
- Kialakítanak egy újraindítási hitelkonstrukciót, ahol 5–50 millió forint nagyságú kamatmentes hitel állna rendelkezésre a válság miatt hátrányokat szenvedett mikro- és kisvállalkozások számára.
- Progresszív jövedelemadót vezetnének be: az alacsonyabb jövedelműek helyzetét jelentősen javítanák, és nagyobb hozzájárulást kérnének azoktól, akik havi 1 millió forintnál jobban keresnek.
- Bevezetnék a Tiborcz-adót: az 500 millió forint feletti óriásvagyonokra adót vetnének ki.
- Zöld adókat és zöld illetékeket vetnének ki a környezeti-természeti fenntarthatóságot akadályozó, szennyező termelésre és fogyasztásra.
- Bevezetnének egy „garantált munkát”, azaz a munkájukat elvesztők dönthetnek úgy, hogy nem kérik a végkielégítésüket, hanem felveszik őket egy állami foglalkoztatási társaságba.
- Megerősítenék a szakszervezeteket, visszaállítanák a szociális partnerség rendszerét.
- A rabszolgatörvényként ismert szabályokat haladéktalanul eltörölnék, a munkáltatókkal és a szakszervezetekkel együtt kidolgoznák a Munka Törvénykönyvének a munkavállalói jogokat jobban biztosító módosítását.
- Bérfelzárkózási programot vezetnének be, a ciklus végére legalább 200 ezer forintra emelnék a nettó minimálbért.
- Csökkentenék az induló vállalkozások adó- és járulékterheit, egyszerűsített számviteli és adózási formát nyújtanának a kisvállalkozások számára.
A programpontok nagyrésze ismerős lehet a kormány gazdaságpolitikai elképzeléseiből, úgymint a katás vállalkozók támogatása – akiktől egyébként éppen a baloldali önkormányzatok sajnálták a kormány által elengedett adót –, valamint a kisvállalkozások újraindításának megsegítése. Az induló vállalkozások támogatása szintén a Fidesz tervei között szerepel. Az egyetlen, ami „saját” elképzelés a listán, a progresszív szja bevezetése, bár ezen látszik is, hogy Karácsonyék ötlete, hiszen ez egyet jelentene a középosztály kirablásával. A jól hangzó ígéretek nagy része tehát lopott, vagy csak papíron mutat jól.
Forrás: 99 Mozgalom; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS