A főpolgármester mer nagyot álmodni. Vagy éppen nincs barátságban a valósággal. A nyilvánvalóan realitásvesztett „Budapest mindenkié” és a „Mi vagyunk a 99 százalék” vezérmottók után rátekert még egyet a kommunikációs stáb és országszerte kikerültek az új plakátok. Sárgán, mert a sárga az irigység színe, a mondanivaló pedig az emberek lelkében megbúvó irigységre épül. „Nem adjuk a jövőnket!” – szól az új mottó. Plakát már van, hasít a progresszió, felállt a csapat és a múlt sem számít már. A nyelvvizsga történetét, a zuglói városházán megesett bonyodalmakat és a szalonnáci jobbikosok viselkedését, ahogy Gyurcsány Ferenc minden régi bűnét, ki kell törölni az emberi emlékezetből. Miközben Budapest romokban hever.
Habár senki sem kérte és talán az egész ország jobban jár, ha Karácsony Gergely tényleg nem adja nekünk saját jövőjét, mégsem lehet szó nélkül elmenni az óriásplakátok alatt, hisz a MI jövőnkről beszél. Karácsony Gergely, miközben egy jó progresszív politikus módjára a homályos, de örvendetes jövőről beszél és „zöldeket” állít, addig úgy tagadja le a saját és szövetségesei (Gyurcsány, Jobbik és társai) múltját, mint egy kommunista élharcos. Az ideológiai tekervények bogozása közben pedig Budapestre továbbra sem marad elég idő. A fővárosnak nincs gazdája.
Kifulladóban a 99 százalék mozgalom
Karácsony Gergely, miután nagy felhajtást csapva bejelentette, hogy elindul a miniszterelnök-jelölti előválasztáson, egyúttal közölte azt is, hogy megalakult a 99 Mozgalom. Persze, érthető, hisz a főpolgármester mögött nincs valódi párt – merthogy a Párbeszéd nem létezik. A nagy bejelentés után egy héttel Karácsony Gergely már azt írta ki, hogy
több mint harmincezren vagyunk és napról napra egyre többen leszünk.
2018-ban ugyan már próbálkozott Karácsony Gergely valami hasonlóval, Bölcsek Tanácsa névvel, de most ismét összefújta a szél a hitehagyott egykori SZDSZ-tandemet, a késő Kádár-korszak kegyeltjeit, az életvitelszerűen petíciózókat, a Gyurcsányra haragudó gyurcsányistákat és a „Fidesz-árvákat”. Újra összeállt a „bölcsek tanácsa”, annyi változott csupán, hogy adtak maguknak egy olyan ostoba nevet, ami még az európai szociáldemokratáknak is túl baloldali. Értsd: kommunista.
Karácsony miniszterelnök-jelöltségét támogató szerveződése – akár az egykori Bölcsek Tanácsa – hamar kifulladt. Míg a főpolgármester állítása alapján a 99 Mozgalom legalább harmincezer támogatóval rendelkezik, annak hivatalos Facebook-oldalát (ebben a pillanatban) mindössze 1081 személy követi.
Persze, a számok hazudhatnak a virtuális térben, de ha a valóságra pillantunk és megpróbálunk az elmúlt hónapokra visszaemlékezni, akkor erőnek erejével sem találunk semmi olyat, ami arra utalna, hogy a 99 Mozgalom tényleg létezne, dolgozna, programokat írna vagy bármi olyat színlelne, ami Magyarország jövőjéről szól.
Sárga az irigységtől
A plakát – akár a mozgalmat hirdető régi reklámtermékek – olyan sárgák, mint az irigység. Nem véletlen!
A „mi vagyunk az a 99 százalék” attitűd igazi bolsi alapállás. A proli irigységet könnyen fel lehet szítani, az indulatokat pedig a politikában ügyesen lehet hasznosítani. Elég csupán annyit mondani, hogy „neki több van, mint neked” és máris sokan haragra gerjednek. A dühös ember pedig egyet akar: rombolni azt, ami fennáll.
A 99 Mozgalom mottójának eredete is a proli irigységben fogant. A leginkább ismert forrás az USA-ban 2011-ben megjelent Occupy Wall Street nevű antikapitalista mozgalom volt, aminek a „Mi vagyunk a 99%” mottója teljes mértékben megegyezik Karácsony szlogenjével. De persze ez sem véletlen. Sok tanácsadó és még több kommunikációs „szakember” kapott állást a városházán. Meg kell dolgozniuk a pénzért.
Karácsony Gergely számára egy mesterségesen felépített karaktert szeretnének adni, ami mögött főként amerikai minták állnak. A 99% vs. 1% szlogennel az irigységre, az indulatra és a dühre szeretné felépíteni a kampányát, magát pedig az „őszinte” politikus szerepében képzeli el
– írja a XXI. Század Intézet elemzése.
Sokan nevezik igazságérzetnek saját irigységüket. De tévednek. Ám a tévedés nem jelent felmentést, ahogy a megtévesztő sem érdemel kegyelmet.
A múlt piszka, az ellenzék gyalázata
A múlttagadás baloldali attitűd. Igazi komcsi módszer. Az emlékezés és emlékeztetés pedig jobboldali kötelesség. Ez hatványozottan igaz Közép-Európában és még inkább itt, Magyarországon.
Karácsony Gergely múltja pedig tele van kérdőjelekkel. Nyelvvizsga, egyetemi állás, LMP, Zugló? Mind-mind olyan félbehagyott helyek és élethelyzetek, amit jobb letagadni – ha már meg nem történtté már nem tehető.
De tagadni kell Gyurcsány múltját, vagy a jobbikosok régi történeteit is. Mert összefogtak és ha összefogtak, akkor közös a felelősség. Mindenben. A 2006-os őszödi beszédben, a hazugságokban, a csalásokban, a rendőrterrorban, a nácizásban, a zsidózásban és így tovább. Minden olyan szégyenfolt, ami egy-egy párt piszka, az az egész ellenzék gyalázata.
Ahogy Gyurcsány Ferenc tegnap megírta:
Az ellenzéki közösség megszületett. És nemcsak technikai értelemben. Azaz nemcsak azért, mert közösen indulunk jövő tavasszal. Leginkább azért, mert közös éntudata lett. (…) Persze, hogy lehet bajunk egyik-másikunk szövegével, cselekedetével. És akkor?
Eljutottunk a cinizmus legfelsőfokára, a Horn Gyulától származó „na és?” kultúrára. És ismét feltárulkozik előttünk a következmények nélküli baloldal minden „szépsége”.
Szóval nem adják a jövőjüket? Talán előbb a múlttal kellene elszámolniuk!
És Karácsony Gergelynek pedig nem ártana néha Budapesttel (is) foglalkoznia.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS