Nem vitték túlzásba az ’56-os forradalomról való megemlékezést az ellenzéki pártok idén sem, egyedül a Mi Hazánk és Karácsony Gergely szervezett eseményt a forradalom 67. évfordulóján – természetesen nem közösen. Igaz, ezek sem egészen az ’56-os hősökről való megemlékezést szolgálták, sokkal inkább az aktuálpolitikai tőkekovácsolást: a Mi Hazánk ágyúval üzent a Hunnia-perben eljáró bírónak, míg a dollárfőpolgármester demokratának öltözött kommunistákkal, illetve kommunistáknak öltözött aktivistákkal álforradalmárkodott. Amikor pedig mégis szóba került ’56, azt Karácsonyék csak a forradalmárok meggyalázására használták fel. Eközben többi baloldali párt – ahogy Toroczkai László egyébként találóan megjegyezte – menekült a mai nap elől. Para-Kovács Imre pedig stábunk románságára vonatkozó kérdései elől futott el.
Kommunistának öltözött aktivisták, demokratának öltözött kommunisták
’56 üzenete: mocskos Fidesz!– derült ki Karácsony Gergelyék ’56-os megemlékezésén. Legalábbis a legtöbb tüntető ezt skandálta. Persze volt olyan is, aki az anyjába küldte el – végtelenül ironikus módon – a PestiSrácok.hu stábját, azonban a tüntetők vulgaritása miatt aggódókat meg kell nyugtatnom, a “TASZ jogsegély” feliratú dzsekik jól kivehetőek voltak a tömegben.
A jelkép-politizálás csúcsát azonban biztosan az jelentette, mikor a vörös-fekete zászlót hordozó Szamuely-legények után bevonult a fekete alapon vörös felkiáltójellel bevarrt, mintegy 20 méter hosszúságú lyukas zászló.
A baloldali emlékezetpolitika: ’56 hősei demens vénemberek, az oroszok maguktól távoztak
A Karácsonyék a forradalom évfordulóján bemutatták azt is, hogy milyen a baloldali emlékezetpolitika: Jordán Tamás tollából egy “színdarabbal” szálltak bele ’56 még élő hőseibe, majd azt is levezették, hogy a rendszerváltás idején az oroszok maguktól távoztak.
Nem emlékszem semmire, “deminenciám”, vagy mim van
– kezdődik a fiktív ’56-os túlélőről szóló darab, majd a karakter az oroszokat a németekkel keveri össze. A “darab” másik karaktere eközben megértően arról kezdett beszélni, hogy az egész ország elfelejt dolgokat, hiszen
olyan ország vagyunk, ami 3 havonta elfelejt mindent.
A fiktív “’56-os hős” ezután a forradalom következményeiről szólva arról beszélt, hogy
Leverték a forradalmat, vagy ellenforradalmat. Vagy hogy kell most nevezni?
A rendszerváltásról sem tud semmit természetesen Karácsonyék karaktere, aki viszont emlékszik Orbán Viktor Nagy Imre újratemetésére – amelyet egyébként értelmetlennek titulál – és közli, hogy
az oroszok már távozóban voltak, de amikor (Orbán) elkiáltotta magát, hogy ruszkik haza, akkor kicsit gyorsabbra fogták a dolgot.
Ezek után nem túl meglepő, ha azzal zárjuk beszámolónkat, hogy a dollárbaloldal rendezvényén egy valódi ’56-os sem vállalt szerepet.
Egy nemzet elégelte meg a kommunizmust 1956-ban
A kommunizmus, terrorizmus
– mondta a Mi Hazánk megmozdulásán Pongrácz András, Pongrácz Gergely Corvin-közi parancsnok testvére, aki a Sztálin- szobor ledöntésében is segédkezett.
Azért jött ’56, mert már nem bírtuk tovább a kommunizmus és a terrorizmus elnyomását
– tette hozzá kifejtve, a kommunizmus jelentette elnyomást egy nemzet elégelte meg 67 évvel ezelőtt.
A Corvin-közi harcokban tevékenyen részt vállaló Pongrácz felidézte a szovjet csapatokkal való összecsapás legfontosabb mozzanatait, majd a visszaemlékezést egy a térre felállított tábori ágyú elsütésével zárták.
Az ágyúnak azonban nem csupán ceremónikus szerepe volt: a Hunnia-perben eljáró Ignácz Györgynek is üzent a jogállamiság jegyében a Mi Hazánk. Novák Előd felszólalásában hihetetlennek nevezte azt, hogy Gyurcsány Ferenc szabadlábon lehet, míg a Hunnia-per 3 vádlottja november másodikán áll bíróság elé az ügyben. Az üzenettel összekötve pedig az ágyút is elsütöttek, igaz, azt már – elvileg – a 2006-os tüntetőknek szólt.
A rendezvényen felszólalt Roman Fritz, a lengyel Konföderáció párt alelnöke, aki felidézte, ’56-ban is támogatta Magyarországot a lengyel nép. Hozzátette azonban, a nemzeteken átnyúló kormányzás ma is komoly kihívást jelent Magyarország és Lengyelország számára.
Nem értünk egyet a nemzetek feletti szervezetek politikai diktátumáról
– vélekedett, hozzátéve mindkét országnak szent joga az önrendelkezés.
A DK és a Momentum menekült október 23. elől
Nem csodálom, hogy a DK és a Momentum menekül ez elől a nap elől
– kezdte felszólalását Toroczkai László, aki felrótta a Jobbiknak, hogy a párt nem tart október 23-i megemlékezést. Hozzátette, Pongrácz András szerint testvére Péter, aki az ’56-os zászlót a Jobbikra bízta, forog a sírjában.
Toroczkai egyszerre kritizálta a kormánypártokat és a baloldali ellenzéket is, ugyanakkor kiemelte, kritikai joga csak a Mi Hazánknak van. Véleménye szerint ugyanis a média helyzete Magyarországon a szocialista időszak felé tendál, ugyanakkor efelől a baloldalnak egy szava sem lehet.
Az 1956 és 2023 közötti párhuzamosságok kapcsán Toroczkai többek között kiemelte, annak idején Rákosi elszámoltatását követelték a forradalmárok, most pedig a “2010 előtti Rákosit”, Gyurcsány Ferencet kell elszámoltatni.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS