Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere a jövő évi költségvetés a tárcát érintő legfőbb változásairól beszélt pénteki sajtótájékoztatóján. A miniszter kitért arra is, hogy az EMMI által koordinált területekre összesen 592 milliárd forinttal több jut majd 2020-ban. Ez minden szekciót érint, így a miniszter részletesen beszélt arról, hogy a családok kiemelt támogatása mellett az egészségügy, az oktatás, a kultúra, a szociális és jóléti intézményrendszer, valamint a sport is több forrást használhat fel, mint az idei évben. Kásler felhívta a figyelmet továbbá, hogy a 2010-es büdzsé óta milyen nagy léptékű költségvetési növekedés történt minden szektorban, ezeket pedig statisztikai adatokkal támasztotta alá.
Kásler Miklós a sajtótájékoztató elején elmondta, hogy a kormány gondolkodásának központjában a nemzet és az emberek állnak. A gazdasági mutatók folyamatos javulásának segítségével egyre nagyobb összeget fordíthatnak tehát arra, hogy az emberek életminőségét emelni lehessen. Az EMMI következő évi költségvetése is 592 milliárd forinttal magasabb, mint az idei, ez pedig hatalmas növekedés minden terület számára. A családok különös figyelmet igényelnek, és ennek megfelelően a 2020-as költségvetésben ez a figyelem a gyakorlatban is tettenérhető lesz. Összességében a GDP 4,6 százalékát teszi ki a családtámogatás; ez 2228 milliárd forintot jelent. Ennek tükrében fontos összehasonlítani a mostani támogatást a 2010-es adatokkal, hiszen most 1300 milliárd forinttal magasabb összeg jut a családokra, mint akkor. A babaváró program keretében 420 milliárd forint jut arra, hogy a szabadon felhasználható, kamatmentes hitelt a magyar családok igénybe vehessék. A családokat érintő adókedvezmény összege várhatóan eléri a 358 milliárd forintot a miniszter állítása szerint. A gyermekétkeztetés is minden eddigi évnél magasabb támogatást kap, az erre fordított összeg 2020-ban eléri a 82 milliárd forintot; ez 50 milliárd forinttal több, mint 2010-ben.
Az egészségügyi büdzsé is emelkedik, 184 milliárddal forinttal többet költ erre a szektorra a kormány az idei évhez képest; ez megközelítően 2000 milliárd forint, ami 770 milliárd forinttal magasabb, mint a 2010-es költségvetésben előirányzott összeg. Kásler Miklós kijelentette, hogy a kormány új egészségkultúra-programja a megelőzésre helyezi a hangsúlyt, a 2018-ban kidolgozott nemzeti programot pedig tovább folytatják. Ez a program a legsúlyosabb betegségek megelőzésére és gyógyítására fókuszál, mint a daganatok, keringési betegségek, mentálhigiénés betegségek, mozgásszervi betegségek, és természetesen a gyermekek egészségügyi ellátását sem hagyja figyelmen kívül. Ezen kívül működik az Egészséges Budapest program, mely a fent említett összegen felül gazdálkodik 700 milliárd forintos keretösszeggel. Az Egészséges Budapestnek feladata a népegészségügyi program csúcsintézményei, az országos intézmények, a társkórházak és a négy egyházi kórház fejlesztése, valamint 32 központi régióban elhelyezkedő járóbeteg szakrendelő fejlesztése is. A miniszter elmondta, hogy a kor színvonalán megépített egészségügyi intézményekről van szó, melyeket a kor színvonalán álló gépekkel, eszközökkel és műszerekkel szerelnek fel.
Az oktatás is több forráshoz jut az emberi erőforrások miniszterének tájékoztatása szerint, hiszen 2090 milliárd forintból gazdálkodhat, ami 60 milliárd forinttal több, mint az idei költségvetés összege, és 645 milliárd forinttal több, mint az oktatásra fordított pénz 2010-ben. A költségvetés kiterjed az oktatási skála teljes spektrumára, az óvodától az egyetemig. A tervezett programok közül a tankönyvek ingyenessége kiterjed a közoktatás minden oktatási formájára; ennek az összege 14 milliárd forint.
A kultúra 584 milliárd forintot kap 2020-ban, ez az összeg pedig 412 milliárd forinttal több, mint 2010-ben, és 47 milliárd forinttal több, mint tavaly. Kásler kiemelte, hogy a sportlétesítmények kulturális célokra való felhasználásának a támogatása is fontos, hiszen nagyszabású kulturális eseményeket lehet megrendezni ezekben a létesítményekben. A törekvések több embert igyekeznek bevonni kulturális események látogatására, valamint fontos cél a nemzeti identitás erősítése is. Kásler kihangsúlyozta, hogy az elképzelés szerint szeretnék, hogy minden magyar diák minden évben jusson el múzeumokba, színházba, levéltárakba.
A szociális és jóléti intézményrendszer költségvetése a miniszter tájékoztatása szerint 738 milliárd forint lesz; ez 56 milliárd forinttal több, mint az idei évben, és 213 milliárd forinttal több, mint 2010-ben. A szociális és gyermekvédelmi tevékenységeknek nincs olyan szegmense Kásler elmondása szerint, ahol a támogatási összegek ne nőttek volna, különös tekintettel a hátrányos helyzetűek, a szegények és a fogyatékosok támogatását igyekeztek növelni.
Kásler Miklós végül a sportról is ejtett néhány szót, melynek büdzséje 327 milliárd forint lesz 2020-ban; ez 24 milliárd forinttal több, mint idén, és 260 milliárd forinttal több, mint 2010-ben.
Fotó: PS/Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS