Az Európai Unió megvonta a Nigernek nyújtott pénzügyi támogatást, és az Egyesült Államok is ezzel fenyegetőzött, miután a katonai vezetők a héten bejelentették, hogy megbuktatták a demokratikusan megválasztott elnököt, Mohamed Bazoumot, számolt be a Reuters. Niger továbbra is a világ egyik legszegényebb országa, amely a Világbank szerint évente közel 2 milliárd dollár hivatalos fejlesztési támogatást kap. Emellett kulcsfontosságú biztonsági partnere a nyugati országoknak, például Franciaországnak és az Egyesült Államoknak, amelyek bázisként használják a nyugat- és közép-afrikai Száhel-övezetben zajló iszlamista lázadás megfékezésére irányuló erőfeszítéseikhez. A korábban számos instabil szomszédos ország közül a legstabilabbnak tartott Niger a világ hetedik legnagyobb urántermelője.
Niger külföldi szövetségesei eddig nem voltak hajlandóak elismerni az Abdourahamane Tiani tábornok, az elnöki gárda korábbi vezetője által vezetett új katonai kormányt, amelyet a tisztek pénteken államfővé nyilvánítottak. Bazoumról csütörtök kora reggel óta nincs információ, mióta az elnöki palotába zárták. Az Európai Unió, Franciaország és mások azt nyilatkozták, hogy továbbra is elismerik őt legitim elnöknek.
A költségvetési támogatás azonnali beszüntetése mellett a biztonság területén minden együttműködési intézkedést azonnali hatállyal, határozatlan időre felfüggesztünk
– mondta Josep Borrell, az EU külügyi vezetője közleményében.
Toute rupture de l’ordre constitutionnel aura des conséquences sur la coopération entre l’UE et le #Niger, y compris la suspension immédiate de tout appui budgétaire.
Nous resterons en étroite coordination avec les Chefs d’État de la @ecowas_cedeao
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) July 28, 2023
Niger az Európai Unió egyik legfontosabb partnere a Szaharától délre fekvő afrikai országokból érkező illegális migránsok áramlásának megfékezésében. Az EU kis létszámú katonai kiképző misszió keretében katonákat is állomásoztat Nigerben.
Az EU 503 millió eurót (554 millió dollárt) különített el a költségvetéséből a 2021-2024 közötti időszakban a kormányzás, az oktatás és a fenntartható növekedés javítására Nigerben
– olvasható az EU honlapján. Az Egyesült Államoknak két katonai bázisa van Nigerben, mintegy 1100 katonával, és több százmillió dollárt nyújt az országnak biztonsági és fejlesztési segélyek formájában is. Az a nagyon jelentős támogatás, amelyet a nigeri embereknek nyújtunk, egyértelműen veszélyben van” – mondta Antony Blinken amerikai külügyminiszter.
Az amerikai támogatás a demokratikus kormányzás folytatásától függ
– fogalmazott. A Portfolio.hu a BFMTV hírcsatornára hivatkozva arról írt, hogy Emmanuel Macron francia elnök szombat délutánra összehívta a nemzeti védelmi és biztonsági tanács rendkívüli ülést a nigeri puccskísérlet miatt. Macron korábban határozottan elítélte a puccsot, és Mohamed Bazoum elnök szabadon bocsátását és az alkotmányos rend helyreállítását szorgalmazta. Franciaország uránkészletének mintegy harmada származik Nigerből, amelynek utánpótlása a puccs következtében veszélybe kerülhet.
Az ENSZ szerint a puccs nem befolyásolta a humanitárius segélyszállítmányokat.
Az nem világos, hogy a katonai junta (katonatisztek csoportja, amely erőszakkal magához ragadja egy ország kormányzását – a szerk.) mekkora támogatást élvez Niger lakossága körében. Szerdán néhányan Bazoum mellett tüntettek, de másnap a puccs támogatói is az utcára vonultak. A Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége (ECOWAS) vasárnap rendkívüli csúcstalálkozót tart Nigériában, hogy megvitassa a helyzetet.
👆🏾Happening now Civilians attacking politicians in Niger Republic. The people can’t stand the suffering anymore… Lesson for Nigeria politicians. pic.twitter.com/YWhAmcglGW
— Due Process #Middle-Belt Union #GenocideAttacks (@DueProcessWorld) July 29, 2023
Az Afrikai Unió Béke és Biztonsági Tanácsa pénteki rendkívüli ülése után nyilatkozatot adott ki, amelyben követelte, hogy a katonaság térjen vissza a laktanyákba, és 15 napon belül állítsa helyre az alkotmányos rendet.
Niger 1960-ban kihirdetett függetlenné válása óta négy államcsínyt és számos puccskísérletet hajtottak végre a nagy kiterjedésű, szegény sivatagi országban.
Forrás: Reuters, Portfolio; Fotó: MTI/AP/ORTN
Facebook
Twitter
YouTube
RSS