A fővárosi Katona József Színház ügyvezető igazgatója tiszta vizet öntött a pohárba a DK kedvezményes jegyügyével kapcsolatban, ami lényegében annyit takar, hogy ő nem tudott semmiről, ott sem volt, de nem is lett volna ekkora ügy belőle, ha Gyurcsányék nem úgy állítják be, hogy micsoda privilégium párttagnak lenni. Máté Gábor elmondása szerint a kommunikációjukat a kapkodás jellemezte, de ő egyik pártpolitikai oldalon sem áll, csupán szemlélődő.
Nagy port kavart nemrégiben, hogy a Katona József Színház kedvezményt adott a DK tagoknak a jegyekre, majd elkezdődött a mutogatás, hogy ez kinek a hibája, mi is történt pontosan. A színház vezetője, Máté Gábor most egy interjúban tisztázta a helyzetet. Elmondása szerint azok vettek részt a közlemény megírásában nagyrészt, akik a “hibát” elkövették. Úgy fogalmazott: ő erről csak később értesült, kapkodás volt és kommunikációs hiba. Ugyanakkor állítólag a színház alapvetése, hogy nem tartoznak pártokhoz, nem támogatják egyik politikai oldalt sem, és érthetetlen, hogy azok, akik a kedvezményt megadták, ezzel nem voltak tisztában. Máté Gábor a bizonyítvány magyarázása közben megemlítette, hogy soha nem fordult még ilyen elő, de nem is lett volna ekkora ügy belőle, ha a DK nem úgy fogja fel a kedvezményt – és kommunikálja –, mint egy privilégiumot, és nem azt kommunikálja, hogy milyen jó párttagnak lenni.
A DK is 70–80 százalékos kedvezményeket kapott, és ezeknek a nagy kedvezményeknek az oka Máté Gábor elmondása szerint az volt, hogy megállt novemberben a jegyeladás és pánikoltak, hogy mi lesz. Ekkor jött a remek ötlet, hogy kiket is lehetne megszólítani… A fegyelmi következmény, amit az eset után indított a színház, azért történt, mert Máté Gábor erről a pártjegyrendszerről nem is tudott.
Nincs kapcsolata az igazgatónak a DK-val
Bár a DK szeretné összegyurcsányozni Máté Gábort, a színházigazgató azt állítja, hogy semmilyen kapcsolatban nem áll velük. Pedig Gy. Németh Erzsébet a “zaklatószínház” ügyében kiállt Máté Gábor mellett, Gyurcsány meg még 2019-ben hírlevélben népszerűsítette a kormányellenes színházi tüntetését a Katonának. Máté Gábor szerint a sajtó hazugságokat állított róla a mostani ügyben és gondolkodott peren is, de inkább nyugalmat akar.
Nem mond le
A jegyügy után gondolkodott azon, hogy jogosan kérik-e, hogy mondjon le, de végül arra jutott, hogy nem, így marad a poszton. Szerinte ez a munkatársáról szól és nem róla, nem ő hibázott. (Azért az azért mégis furcsa, hogy egy színházigazgató nem tudja, hogy mi történik a színházában – a szerk.) Ugyanakkor megbocsáthatatlannak tartja, hogy a munkatársai ezt csinálták a háta mögött, hiszen ebből kampánytéma is lehet, miszerint a főváros és Gyurcsány irányítja a színházat.
A politikától azonban távol akarják magukat tartani, annak ellenére, hogy színészeik között van Nagy Ervin, Fullajtár Andrea és Székely Kriszta is, akik igencsak hangot adtak a kormányellenes nézeteiknek, de Máté szerint ez az ő magánügyük. Az igazgató saját magát pártfüggetlennek mondja, és azt vallja általában, hogy mindenfajta hatalommal szemben kritikus. Majd kitért arra, hogy a “hírgyárak” tehetnek mindenről; róluk is csinálna egy színdarabot, ahogyan törik a fejüket a botrányon.
Nem utasíthatta vissza a minisztert
Csák János kulturális és innovációs miniszterrel a színházak támogatásáról elment tárgyalni Máté Gábor is, amit azért tett, mert szerinte ez visszautasíthatatlan. A miniszter elmondta, hogy mennyit szánnak a színházakra, mik a tervek, majd egy kerekasztal-beszélgetés kezdődött, amit az igazgató nem értett, mert az ő fenntartója nem az állam, hanem a főváros. Kiemelete ugyanakkor:
Elismerem, tényleg pozitív dolog, hogy sokkal több pénz került a magyar kultúrába, mint eddig bármikor. A színházépületek felújításának szintén nem tudok nem örülni. Ez nagyon is üdvözlendő.
Nem ért viszont egyet azzal, hogy megfojtják a függetlenséget. A szakma ugyanis nem tud minden művészt, alkotót alkalmazni, nincs helyük a kőszínházakban,
ezeket az alkozókat a saját szakmánk zúdította a pályára.
Ugyanakkor ők nem feltétlen kormányellenesek, de mivel elégedetlenek azzal, hogy ellehetetlenítik őket, belesodródtak egy ellenzéki szerepbe Máté szerint.
A Katona sorsára kitérve Máté Gábor azon a véleményen van, hogy attól függ, hogyan tovább, hogy milyen vezetése lesz a fővárosnak. Hogy az ő esetleges utódja ki lehet, nem tudja, de reméli, hogy a színházon belül találják meg a jövő vezetőjét.
Forrás: Index
Facebook
Twitter
YouTube
RSS