Idegenben gólt szerzett, és végül három-kettőre győzött a Fidesz. Így foglalható össze a vasárnapi önkormányzati választásokat követő nagy kibeszélőshow második napja, amit ezúttal az Alapjogokért Központ szervezett. A házigazda mellett Gulyás Gergely és Kósa Lajos értékelt.
Meglepően vidám hangulat uralkodott az Alapjogokért Központ által szervezett, esemény utáni konferencián. Láthatóan vagy nem olvasták, vagy nem értenek egyet Gyurcsány Ferenccel és a Gyurcsány Ferenccel megdöbbentő módon teljesen megegyezően véleményt kialakító független és objektív sajtótermékekkel, akik szerint a vasárnapi választás a Fidesz Sztálingrádja volt (bizalmas körben, megszokásból nem a Waterloot használják), innentől olyannyira lefelé vezet az út, hogy 2022-ben már Gyurcsány-Jakab-Karácsony-Fekete-Győr-Vasalódeszka Taszilónak nevezik a miniszterelnököt. A konferencia felszólalói ezzel szemben arról beszéltek, hogy ugyan a játék módosult és a játékszabályok megváltoztak, a centrálisból duális erőtér lett, de a pártpreferenciák nem változtak: ugyanúgy a kormánypártok a legerősebbek, csak az összefogás miatt már nem elsöprő, hanem kényelmes a többségük.
Tragédia nem, de baj azért történt
Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ igazgatója azért bevallotta: a szokásos, már-már unalomba hajló értékelésre készültek a választások előtt. Hogy nem így történt, arra két, egymást kizáró interpretációt hozott. Az egyik szerint nem történt tragédia, a Fidesz a legerősebb párt maradt; a másik szerint megtörtént a baj, a Fidesz elveszítette a fővárost. Szánthó szerint a kettő együtt igaz.
A miértekkel kapcsolatban szintén több forgatókönyv létezik párhuzamosan: a választópolgárok akartak adni egy jelzést és/vagy visszatértünk a természetes állapothoz, a liberális többségű nagyvárosokhoz, ami a nemzetközi trendekkel is teljesen egybevágó jelenség. „Együtt erő vagyunk, szerteszét gyöngeség” – idézte Wass Albertet, utalva arra, hogy a Fidesz listái és jelöltjei 53 százalékot kaptak, tehát elmozdulás nem történt a pártpreferenciákat tekintve, sőt, a kormánypártok még erősödtek is, de a fővárosi eredmények mindenképpen sokkolták a tábort.
Nyert a Fidesz, de életben maradt a baloldal
Gulyás Gergely egy, már szinte történelmi párhuzammal indított, méghozzá a 2006-os, ihletett pillanatban született eredményeket vetette össze a vasárnapival. Mint felelevenítette, 2006 őszéről hiába ír úgy a Wikipédia, hogy „földcsuszamlásszerű győzelmet aratott a jobboldal”, a főpolgármester Demszky Gábor maradt, a Fidesz mindössze nyolc kerületet nyert el. Pedig mindössze két héttel jártunk az őszödi beszéd napvilágra kerülése után. És nemcsak a főváros maradt balliberális kézben, hanem hét megyei jogú város is. Gulyás szerint egészen hasonlít a 2006-os végeredmény a maihoz, ám mégis, nem úgy kommentálják, hogy nyert a Fidesz, hanem úgy, hogy életben maradt a baloldal. És elmaradt ugyan a korábbiaktól az eredmény, de pártpreferenciákban nem történt lényeges változás.
Működik a magyar Molotov-Ribbentrop-paktum
Ha szinte semmiben nem történt elmozdulás, akkor mi okozta a különbségeket és a nem várt vereségeket? – tette fel a kérdést Gulyás Gergely. A magyar politikai rendszer átalakulása – válaszolta meg. A magyar Molotov-Ribbentrop paktum működik. Láthatóan már se a szélsőjobbnak, se a szélsőbalnak, se a liberálisoknak nincs kifogása az ellen, amikor egymás egyéni jelöltjei mögé kell beállni. Ez ugyan nem jelenti, hogy kormányképesség kérdése esetén is működne, de mindenképpen adottságnak kell tekinteni ezentúl. Második tényezőként a Borkai-ügyet említette a miniszter: szerinte az egykori remek sportoló legalább 3-5 kerületben és ugyanennyi megyei jogú városban szerzett aranyérmet a balliberális összefogásnak.
Az önkormányzati választás egyik következménye, hogy Magyarországon kétpártrendszer alakult ki, amire még sosem volt példa korábban. Gulyás önkritikusan elmesélte: korábban úgy vélték, közös listát előbb állít az ellenzék, mint közös jelölteket, mert programot egyszerűbb egyeztetni. Nem számítottak arra, hogy a jelöltek mögött sikerült egységet teremteni. Ezzel magyarázta azt, hogy 47-49 százalékokkal veszítettek kerületekben, ami új fejlemény. A tartósság persze más kérdés, de az országgyűlési választásokra már úgy készülnek, hogy a relatív többség már nem lesz elég. Budapest kapcsán a miniszter úgy látja, a felelősség osztott ezentúl. Nem minden a Fidesz felelőssége, új időszak következik: az állandó bírálat és kútmérgezés helyett most az alkalmasságukat kell bizonyítani.
Isznak-e a halak?
Kósa Lajos az instant önkormányzati győzelem receptjén viccelődött: ha valaki országos felháborodást kiváltó ügybe keveredik, az biztos nyer a saját kerületében. Hogy miért nem robbantak ugyanakkorát a botrányok, arra a karakteridegenség/karakterazonosság a megfejtés Kósa szerint. Karácsony Gergely napvilágra került vallomása stimmelt, karakterazonos volt, mert csak az derült ki belőle, hogy egy szerencsétlen félnótás, amelyik a saját kerületében se képes irányítani. Felemlegette azt a jelenetet is a diktafonkabaréból, hogy Karácsony büszkén számolt be róla: egyszer mondott valamit, ami úgy is történt. Debrecen volt polgármestere szerint a kispesti szocialisták is karakterazonos maradtak, mert csak loptak, ami legalább annyira váratlan fordulat, mint hogy a halak vizet isznak.
Borkai Zsoltot viszont mindenki számára furcsa volt viszontlátni egy alacsony költségvetésű pornófilmben. A választást úgy értékelte: sokkal több szavazatot kaptak, mint a „Másik Oldal”. Ez 128 mandátumot eredményezett volna egy országgyűlési választás esetén, ami kényelmes többséget biztosított volna a kormányzáshoz. Sportnyelven fogalmazva: eddig hozzászoktak a 6:1-hez, most meg 3:2.
Duális erőtér és az 50 százalék plusz egy szavazat
A centrális erőtér átalakult. Sokat kísérletezett vele az ellenzék, mert soha nem a politikai elit összefogása volt a kérdés, hanem a szavazóké. Beérett a politikai munka: az ellenzéki szavazóknak már nem probléma, hogy adott esetben, mondjuk kommunistaként egy tőrőlmetszett nyilasra kell szavazni. Duális rendszer alakult ki, 51 százalékkal lehet csak nyerni. Reménykedtek titokban, hogy marad valami elvi megfontolás, ami fékezi a duális erőtér kialakulását, de mégis képesek együttműködni, annak ellenére, hogy semmiben nem értenek egyet és semmilyen értelmes koncepciójuk nincs. A duális erőtérben a vasárnapi, sportnyelven a 3:2-es eredmény nagyon jó, ezt meg kell érteni, el kell felejteni a centrális erőtér 6:1-eit – tért vissza Kósa a focis hasonlatra zárásként.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS