Nemzetközi kampány indult annak érdekében, hogy felhívja a figyelmet a keresztényüldözés problémájára, a világméretű üldözéssel ugyanis a keresztény szolidaritás áll szemben. Gondolta volna, hogy a diktatórikus Észak-Koreában üldözik a legkegyetlenebbül a keresztényeket? És tudták, hogy Magyarország az első európai ország, ahol önálló kormányzati szervezeti egység, azaz helyettes államtitkárság jön létre a keresztényüldözés ellen?
Orbán Viktor miniszterelnök és Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere augusztus végi, közös vatikáni látogatásuk alatt közel-keleti keresztény vezetőkkel találkozott, ezt követően döntötték el, hogy szükség van egy, a keresztényüldözés minden formája ellen kormányzati felhatalmazással, hatékonyan működő helyettes államtitkárságra. Mintegy hárommillió eurót, azaz 930 millió forintot különít el a kormány arra, hogy a támadásokat elszenvedő keresztény közösségeket segítse.
Legyen népírtás, ha keresztényeket ölnek
Emlékezetes: Európában is keresztényekre támadtak az utóbbi időszakban. A legsúlyosabb eset a francia Rouen mellett, Saint-Etienne-du-Rouvray-ben történt, ahol egy miséző idős papot végeztek ki bestiálisan a hívek és az apácák szeme láttára iszlám szélsőségesek. Nem sokkal később pedig egy olaszországi templomot gyújtott fel egy 14 éves migráns fiú.
A keresztényüldözés elítéléséről szóló határozati javaslat kerül a parlament elé, ami népirtásnak minősíti a folyamatot – jelentette be Rétvári Bence. A javaslat egyrészt humanitárius segítség megadását javasolja Magyarország részéről, másrészt felszólítja a Nemzetközi Büntetőbíróságot, hogy lépjen fel a keresztényüldözés elkövetői ellen.
Észak-korea vezeti a halállistát
A 60 éve világszerte működő Open Doors nevű nemzetközi keresztény szervezet évente egyszer közzéteszi jelentését, az úgynevezett világüldözési indexet az elmúlt év keresztényüldözésének a helyzetéről. Az Open Doors közel háromszáz oldalas elemzésében keresi az okokat, amelyek mintegy 100 ezer keresztény mártíromságához, illetve 120- 130 millió állandó üldözéséhez vezettek. Észak-Koreában a rendszeres üldözés, munkatáborokra ítélés oka a másként gondolkodásban rejlő veszély. Eritreában a keresztényeket államellenes összeesküvések gyanújával tüntetik el vagy vonják ki őket börtönökkel a forgalomból. Pakisztánban az egyik legnagyobb arányú a testi brutalitás, megalázás, testi sértés. Az országban halálbüntetés jár a blaszfémiáért, az Allah-káromlásért vagy a másfajta hit propagálásáért.
2014-ben a hitük miatt kivégzett keresztények száma 4344 volt, 2015-ben ez a szám 7100-ra emelkedett. A keresztény templomok, imaházak, intézmények elleni bombatámadás, gyújtogatás a 2014. évi 1062-höz képest több mint kétszeresére, 2406-ra nőtt. Az Iszlám Állam tovább növelte halálrekord listáját a meggyilkolt, lefejezett keresztények számával. Legelrettentőbb a tunéziai tengerparton kivégzett 22 egyiptomi kopt vendégmunkás példátlan esete volt. Az El Shabab és a Boko Haram Nigériában, Kenyában, Líbiában „mesterkedett” eredményesen. Legbrutálisabb tettük 2015 nagycsütörtökjén a kenyai Garissa egyetemén kivégzett 147 keresztény egyetemista volt. Összesen 91 653 észak-koreai keresztényt tartanak számon, akik magán- és családi életükben, szociális viszonyaikban, egyházi és más tekintetben szenvedtek el hátrányt hitük miatt, kerültek börtönbe, munkatáborba. Második helyre jött fel Irak, harmadik helyen van Eritrea.
Joggal merül fel kérdésként, hogy miért nem tesz semmit Európa a világ 60 országában tapasztalható keresztényellenességgel szemben? Miért nem lépnek fel a keresztények brutális legyilkolása ellen? Feladja-e hagyományait az öreg kontinens és megadóan tűri-e a muzulmán vallás térhódítását?
Az ENSZ nem csinál semmit
Az elmúlt években sok bírálat érte az ENSZ-t amiatt, hogyan kezeli a keresztényeket érő megpróbáltatásokat, a keresztény és civil szervezetek azonban most összefogásra buzdítják a hívőket és nem a nemzetközi szervezettől várják a probléma megoldását. Húsz éve szolgál Bagdadban Montes atya, aki egyike azoknak, akik azt szeretnék elérni, hogy a világ felfigyeljen azokra a kegyetlen támadásokra, amiket napjainkban is átélnek mindazok, akik kereszténynek vallják magukat. Luis Montes atya részt vett az első keresztényüldözéssel kapcsolatos konferencián is, ahol azt mondta, hogy azokról a keresztényekről, akik a hitükért szenvednek, haldokolnak, a Nyugat egészen egyszerűen nem vesz tudomást.
Csupán azokkal az emberekkel politikai korrekt ma foglalkozni, akik úgy döntöttek, hogy elhagyják hazájukat, és határainknál kopogtatnak. Pedig legelőször helyi szinten kellene segíteni őket abban, hogy javuljon a helyzetük, és ne kelljen útnak indulniuk. Az atya felhívta a figyelmet arra is, hogy a keresztények elleni támadások száma havonta csak Bagdadban 40 és 120 között mozog. Szíriában ez a szám naponta átlagosan húsz körüli. A fizikai üldözések, a radikális iszlám, a muzulmán többséget szolgáló diktatúrák és a Nyugat passzivitása következtében a kereszténység eltűnőben van a Közel-Keletről.
A keresztények megsértik Mohamedet
Az ISIS felemelkedése Irak és Szíria területén, illetve az iszlám kalifátus létrehozásának víziói szörnyű erőszakhullámot szabadítottak el a térségben a keresztényekkel szemben. A pakisztáni keresztény gyülekezetek sincsenek biztonságban, a fanatikusok évek óta támadják a közösségeiket. A katolikus Shahbaz Bhatti kisebbségügyi minisztert 2011. március 2-án a fővárosban, Iszlamabadban a nyílt utcán lőtték agyon. Öngyilkos merénylők Pesavárban és Lahorban 2013-ban illetve 2015-ben mise közben robbantották föl magukat. Különösen veszélyesek azok a híresztelések, amelyek azt állítják, hogy a keresztények megsértik Mohamed prófétát.
Az összecsapások az ország keleti felére jellemzőek, ahol a muzulmán kisebbség száma nő, és ezzel együtt az iszlámizmus is terjed. A kormány mindent megtesz a kegyetlenkedések megszüntetésére. Az Ugandai Köztársaság mintegy 38 millióra tehető lakossága mintegy 85 százaléka keresztény. Yoweri Museveni államelnök személyében pedig keresztény vezetője van az államnak. De sem a számarányok, sem az alkotmány nem állhatja útját az iszlámista támadásoknak.
Üldözöttek százezrei térhetnek haza Észak-Irakba európai segítséggel
Az Európa Parlament képviselői közös állásfoglalásban sürgetik a sokat szenvedett nemzeti és vallási kisebbségek, különösen az őshonos keresztények jogainak érvényesítését a térségben a majdani béketeremtés során.
Európának hallgatnia kell a keresztény, kurd és más helyi vezetők javaslataira Észak-Irakban, és közösen kell humanitárius segítséget nyújtania a helyi közösségekkel. Így komoly reményünk van a Moszulból és környékéről elüldözött százezrek mielőbbi hazatérésére – hangsúlyozta Hölvényi György kereszténydemokrata képviselő az Európai Parlament szerdai vitájában, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet ellen folytatott észak-iraki offenzíváról rendeztek.
A néppárti képviselő Yousif Mirkis-szel, az észak-iraki Kirkuk káldeus érsekével folytatott megbeszélését követően hívta fel a figyelmet, hogy Európának ezúttal a menekültek, köztük keresztények százezreinek hazatéréséért kell vezető szerepet vállalnia. A belső menekültek százezreiről gondoskodó helyi egyházak szerint Európa három területen nyújthat érdemi segítséget a háború utáni rendezésben. Helyre kell állítani az egészségügyi ellátást, meg kell kezdeni az otthonok és az infrastruktúra újjáépítését, valamint meg kell szervezni az oktatást, hogy a fiatalok jövőképet lássanak maguk előtt a saját földjükön. Hölvényi György javaslatára a parlamenti határozat leszögezi: az üldözött vallási kisebbségek mielőbbi hazatérése érdekében a jelentős tapasztalattal rendelkező egyházi segélyszervezeteket is be kell vonni partnerként.
PestiSrácok.hu, Fotó:prochristie.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS