Kápolnát, ökumenikus imahelyet épített birtoka végében Sepsiszéki Nagy Balázs néprajzkutató. A szakrális hely egyre több zarándokot vonz a csángók földjén, az Úz völgyében található csinódi tanyára, ahol már több, mint hétezren jártak, hogy megtalálják lelki egyensúlyukat. A férfi nyolc esztendeje költözött feleségével Sepsiszentgyörgyről a kicsiny havasi faluba, majd egy súlyos baleset folytán – villám vágott belé munka közben – teljesen elveszítette emlékezőképességét. A hosszas rehabilitáció hazatérve, a tanyáján gyorsult fel igazán; sokáig a párját és a gyermekeit sem ismerte fel, idegenek voltak számára. Egy hajnalon álmában jelenést látott, ahogy Erika asszony is: ugyanabban az időben mindkettejüknek egy fényességes nőalak jelent meg, és azonnal tudták, hogy saját erejükből kápolnát kell építeniük. A feladat óriásinak tűnt, de hamar híre ment, és folyamatosan érkeztek azok az emberek, akik közül mindegyik tudott segíteni valamivel.
A PestiSrácok.hu stábjának Csinódon Sepsiszéki Nagy Balázs beszélt küldetéséről, életéről. A férfi filmünkben kifejtette, hogy miért olyan fontosak a nagycsaládok a magyarság megmaradása érdekében, és miképp született meg ötletük, hogy mozgalmuk vándorbölcsőket adományoz a gyermeket vállaló magyar pároknak. Az Úz völgye, a csángók földje demográfiai szempontból az egyik legkiemelkedőbb környék, ott ugyanis még manapság is több a születés, mint a temetés. Sepsiszéki Nagy Balázs ökumenikus imahelyet alakított ki a fenyőrönkökből, agyagos tapasztással készült kis kápolnában, ahová stábunk látogatása idején Böjte Csaba szerzetes kísért el egy zarándokcsoportot. A szakrális helyen kérésre gyakran tartanak közös imákat olyan emberekért is, akik még nem is jártak Csinódon, de hozzátartozóik jelezték, hogy betegségük miatt szükségük van a lelki támogatásra; többen közülük sikeresen fel is gyógyultak. A varázslatos havasi hely, az ott élő család, az oda ellátogatók megerősítik bennünk azt az érzést, amikor az anyaországot elhagyva, kemény sorsú nemzettestvéreink társaságában éljük meg újra magyarságunkat. A ketten jösztök, s hárman mentek jelmondat arra utal, hogy az imahelyet sok olyan pár keresi fel, akik gyermekáldás reményében mennek el Csinódra, és Sepsiszéki Nagy Balázs szerint ha eltöltenek ott néhány napot a vendégházban, akkor jó esélyük van arra, hogy az asszony már magzatával a szíve alatt térhet haza.
Stábunkat vendégül látta Csíkszentléleken lévő otthonában Esztány Zsolt fafaragó művész is, aki feleségével, Erikával hét gyermeket nevel, és tavaly, a legkisebb érkezésekor kapták meg a vándorbölcsőt. A férfi Sepsiszéki Nagy Balázshoz hasonlóan kőből készült kápolnát épített a birtokán, amely – akárcsak a csinódi – felszentelt ökumenikus imahely lett. Esztány Zsoltot a Csíkszentléleken élők is segítették küldetésében; a kápolna kalákában épült fel.
A videót készítette: Csibra Tibor és László Petra. Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS