A belügyminiszer németül beszélő imámokat szeretne a mecsetekbe és harcolni akar az iszlámellenesség visszaszorításáért. A Német Iszlám Konferencián tartott nyitóbeszédében visszautasított minden, ez ellen irányuló kritikát.
Az iszlamofóbia elleni küzdelem és az imámok Németországban történő oktatása voltak a legfontosabb témái a Német Iszlám Konferenciának (Deutschen Islamkonferenz). Nancy Faeser szociáldemokrata belügyminiszer a szerdai megnyitóülésen elmondta, hogy lépésről-lépésre nullára akarja redukálni a külföldi imámok számát Németországban. A belügyminisztérium már fel is vette a kapcsolatot a török vallási hatósággal és Juliane Seifert államtitkár az elmúlt héten Ankarában folytatott megbeszéléseket.
Németül beszélő imámok, akik ismerik a német életstílust fontosak a közösségek számára
– nyilatkozta Faeser. A Török Iszlám Unió Oktatási Központ (Ditib) az imámok egy részét már egy saját iskolában a németországi Eifelben képezi ki. Ezenfelül 2019-ben Osnabrückban megalakult Német Iszlámkollégium, ahol iszlám teológiai oktatás folyik.
Harc a muszlimok antiszemitizmusa ellen
Faeser szerint „a muszlim közösség szerves része lett a társadalomnak.” A Német Iszlám Konferencia egy fontos fóruma a párbeszédnek és az együttműködésnek az állam és az iszlám közösségek között. Fontos szerepet játszik abban, hogy a muszlimok befogadva érezzék magukat Németországban. Faeser elmondta, hogy energikusan fellép az iszlámellenesség visszaszorítása érdekében. Ebben segít a minisztérium alá tartozó független szakértői bizottság is, amely a „muszlimellenességgel” foglalkozik, akik 2023 nyarán egy jelentést fognak bemutatni a tapasztalatokról. A miniszter a muszlimok antiszemitizmusát is tematizálni akarja.
Nem fogadhatjuk el muszlim részről sem az intoleranciát más társadalmi csoportok ellen.
– mondta Faeser.
A kritikus hangokat, amelyek szerint a radikális iszlamistákat nem említette meg a konferencián Faeser visszautasította. „A belügyminisztérium, a kormány és a szakszolgálatok komoly figyelmet fordítanak ennek a jelenségnek és együttműködnek muszlimokkal és iszlám szervezetekkel.” A Német Iszlám Konferencia nem egy biztonságpolitikai fórum és 2011-ben ki is vették a programból ezt a témát.
A muszlimokat nem szabad egy lapon említeni a radikálisokkal.
Vezető kép: bmi.bund.de
Facebook
Twitter
YouTube
RSS