Pontosan az valósul meg a gyakorlatban, amit célul tűzött ki az Agrárminisztérium: hogyan lehet a magyar mezőgazdaságot versenyképessé tenni, hogyan lehet a XXI. századba áthúzni. Most itt vagyunk annál a pillanatnál, amikor mindazok a tervek és szándékok, amelyeket hirdetünk, kézzel fogható valósággá tudnak válni az elkövetkező időben – jelentette Nagy István agrárminiszter azzal a bejelentéssel összefüggésben, hogy Hegyeshalom és Bezenye határában egy egymilliárd eurós beruházás keretében Közép-Európa legkorszerűbb kertészeti termelési, feldolgozási és logisztikai központja épül meg a német FAKT AG beruházásának köszönhetően. Mint a miniszter portálunknak fogalmazott: “mindig beszélünk a versenyképesség javításáról, arról, hogy hogyan tudunk több jövedelmet, vidéki megmaradást előidézni: hát így”.
Közép-Európa legkorszerűbb kertészeti termelési, feldolgozási és logisztikai központja épül a német FAKT AG egymilliárd eurós (313,7 milliárd forint) beruházásában Hegyeshalom és Bezenye határában – jelentette be az agrárminiszter a héten Mosonmagyaróváron. Nagy István mérföldkőnek nevezte a beruházást, mert a 330 hektáron megvalósuló fejlesztéssel az Agrárminisztérium azon céljai valósulnak meg, hogy versenyképessé váljon a magyar mezőgazdaság és széles körben elterjedt legyen a precíziós technológia. Mint mondta: a beruházással korszak-, és dimenzióváltás következik be nemcsak a térség, de egész Magyarország agráriumában.
Ez a beruházás az elmúlt évtizedek legnagyobb és legkomplexebb hazai agrár- és élelmiszeripari beruházása
– hangsúlyozta, majd hozzátette, hogy a német vállalat ötven hektáron feldolgozó- és logisztikai központot, harminc hektáron üvegházat, ötven hektáron szabadföldi kertészetet hoz létre, amellyel csaknem a teljes magyar zöldség-gyümölcs ágazat termékei számára adhat kiugrási lehetőséget az európai piacokra.
Magyarország tavaly 83,8 milliárd forint értékben importált friss gyümölcsöket és 75,5 milliárd forint értékben friss zöldségeket. A magyar agrárexport pedig dinamikus növekedéssel az elmúlt években elérte a kilencmilliárd eurót
– mondta Nagy István.
Európában jegyzett márka három nemzet háromszögében
A területen a beruházó a termelési, feldolgozási és logisztikai központ mellett hosszútávon haltenyészetet, üvegházakat, hűtőkonténereket, konferenciaközpontot, hotelt, autópálya-felhajtót és lakásokat is kialakítana. A teljes beruházással ötezer új munkahelyet teremtenek – mondta Hubert Schulte-Kemper, a FAKT AG elnök-vezérigazgatója, aki hozzátette: a projekt elképzelésén dolgozó csapat elkötelezettségét jól mutatja, hogy tizenkilenc nap alatt fogalmazták meg javaslataikat.
A beruházással modern, fenntartható módon kívánnak termelni, s egész Magyarország területéről származó agrártermékeket szeretnének feldolgozni és értékesíteni, valamint együttműködnének a térség oktatási intézményeivel
– fejtette ki. Az elnök-vezérigazgató beszélt arról is, hogy azért választották a Hegyeshalom és Bezenye határában lévő területet, mert az a Budapest-Bécs-Pozsony tengelyen fekszik, és kiváló az infrastruktúrája észak-déli és kelet-nyugati irányba is.
Az előzetes tervek szerint 12-féle terméket fognak gyártani, a cél pedig az, hogy Európában jegyzett márkát hozzanak létre
– mondta.
Egyre élesebb versenyben kell helytállnia a magyar agráriumnak
Ponevács-Pana Petra, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) beruházások ösztönzéséért felelős helyettes államtitkára elöljáróban arról beszélt: jelentős átalakulás tapasztalható a világgazdaságban, egyre élesedő versenyben kell helytállnia a magyar agráriumnak, emellett integrálnia kell azokat az új technológiai megoldásokat, amelyek eddig nem voltak jelen a magyar mezőgazdaságban. Elmondta: Németország tavaly is Magyarország legnagyobb befektetője volt és a legfontosabb külkereskedelmi partnere. Tavaly mintegy 27 százalékát tette ki a kereskedelemnek a magyar-német reláció.
A KKM befektetésösztönző projektjei révén az elmúlt négy évben 25 projekt valósult meg Győr-Moson-Sopron megyében 1,2 milliárd euró értékben, amelyekkel mintegy 4900 munkahelyet teremtettek
– tette hozzá.
Az energetikai beruházások zászlóshajója
Jamniczky Zsolt, az E.On Hungária Zrt. igazgatóságának tagja elmondta, hogy ez a beruházás energetikailag Európa zászlóshajója lehet, mert olyan komplex, megújuló energiára alapozott, fenntartható energiamenedzsmentet kell kidolgozniuk, amelyhez egy városfejlesztési koncepció is kapcsolódik.
Ezeket eddig még senki nem csinálta meg így egyben
– mondta, majd hozzátette, hogy Magyarország kidolgozás alatt álló új energiastratégiájához is illeszkedik a beruházás, mert az okos, megfizethető és fenntartható energia alappilléreit egyesíti majd – mondta.
Forrás: MTI/PestiSrácok.hu; Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS