Az elmúlt években vitatémaként gyakran került elő a biztonság és rend, valamint az emberi jogok és politikai szabadságjogok konfliktusának kérdése, például a tömeges migráció és a terrorizmus kapcsán. A Századvég kutatást végzett az uniós állampolgárok körében, ezzel kapcsolatban a Kossuth Rádió Európai idő című műsora jelentkezett egy összefoglalóval, amit most a PestiSrácok.hu oldalán is elolvashatnak.
A 2020-ban világszerte tomboló vírusjárvány is rávilágított a szabadságjogok és a biztonság legitim szempontjai közötti részleges ellentétre. A Századvég Európa Projekt nevű kutatása alapján készült elemzés megvizsgálja, hogy az Európai Unió huszonhét tagállamában és az Egyesült Királyságban miként viszonyulnak a polgárok a rend és a szabadságjogok kérdéséhez, valamint hogyan látják a jogbiztonság és a jogegyenlőség érvényesülésének helyzetét a saját hazájukban. Halkó Petra, a Századvég vezető elemzője a Kossuth Rádió Európai idő című műsorában elmondta, a felmérésből kiderült, hogy az Európai Uniót, mint együttműködési formát támogatják az állampolgárok, hiszen csaknem a megkérdezettek fele vélekedett pozitívan az unióról. Az elemző úgy fogalmazott:
A sokszor hangoztatott euroszkepticizmus egyáltalán nem valós megállapítás a kelet-közép-európai országokra vonatkozóan, hiszen kifejezetten EU-pártiságról beszélhetünk.
A felmérésből az is kiderült, hogy a huszonnyolc ország válaszadóinak közel fele (negyvenhat százaléka) tekinti kiszámíthatónak a közigazgatás működését, míg a harmincöt százalékuk ellenkező véleményt fogalmazott meg.
Sokszor humanitárius és morális dilemma a migránsok megmentése
Az Európai Uniónak 2004 óta van határügynöksége, 2016–2017 óta pedig Európai Határ- és Parti Őrsége (Frontex). A varsói székhelyű Frontex kezdetben inkább formális szerepét a migrációs válság elmélyülése nyomán közös uniós döntéssel, tartalommal töltötték meg. Három éve új jogosítványokkal is felruházták, és aktívabban lép fel az illegális határátlépések megakadályozásában, valamint az illegálisan az unióban tartózkodók kitoloncolásában. Fabrice Leggeri, a Frontex főigazgatója elmondta, készülnek elindítani az európai állandó egységet, amely egy újabb lépést jelentene az ügynökség életében. Hozzátette, bővült a felhatalmazásuk a visszaküldések terén is, vagyis hogy hazatelepítsék az irreguláris migránsokat az Európai Unióból a származási országokba. A főigazgató kifejtette, 2014-ben a nagy válság előtti utolsó évben az ügynökség harminckilenc repülőjáratot indított útnak kitoloncoltak számára. Tavaly pedig már több mint háromszázötven ilyen járatot szerveztek. Ezek különleges repülőjáratok, chartergépek a visszaküldött emberekkel, összesen mintegy nyolcvan célállomásra. Sok járat érkezik a Nyugat-Balkán országaiba, de vannak repülők, amelyek Afganisztánba, Pakisztánba, Nigériába tartanak.
Forrás: MTVA, hirado.hu, Fotó: MTI/EPA/Patrick Seeger
A cikk, a Kossuth Rádió Európai idő c. műsora alapján, az Euranet Plus szervezettel, az Európai Unióról szóló hírek legfontosabb rádiós hálózatával együttműködésben készült. Értsük meg jobban Európát!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS