Valóban lehet “piacfehérítő” hatása annak a jogszabály módosításnak, amely szerint egységes adót kéne fizetni a kiadott lakások után – mondta a PestiSrácok.hu kérdésére Kirsch Gábor, a Magyar Ingatlanközvetítők Országos Szövetségének elnökségi tagja. Bár a Nemzetgazdasági Minisztérium tegnap cáfolta, hogy szerdán az adócsökkentésen és otthonteremtésen kívül bármilyen más adó a kormányülés napirendjére került volna.
A Magyar Idők szerdai számában arról írt, egységes adót kéne fizetni a kiadott lakások után, más megfogalmazásban “átláthatóbbá és nyomon követhetőbbé tenné a lakásbérbeadással foglalkozó ingatlantulajdonosok tevékenységét” a kormány. A lap értesülése szerint évente egyszer négyzetméteralapon számított általányadót kellene fizetniük, amely mértéke négyzetméterenként 1500 forint lesz. Így a bérbeadási összegtől függetlenül például egy 50 négyzetméteres lakás után évente 75 ezer forintot kellene adózni. A lap szerint az új jogszabályt már áprilisban tárgyalhatja a parlament.
Az NGM tegnapi közleményben cáfolta a Magyar Idők értesülését: “A lakáskiadásról szóló állítólagos adóelképzelésekről a sajtóban ma megjelent hírekre reagálva a Nemzetgazdasági Minisztérium leszögezi, hogy a kormány tegnap az adócsökkentés és otthonteremtés költségvetéséről tárgyalt. Semmilyen más, a sajtóban felhozott javaslat nem szerepelt a napirenden, ilyen irányú javaslatot a kabinet nem támogatott.”
Kirsch Gábor portálunknak elmondta, hogy a tegnap a Nemzetgazdasági Minisztérium által megcáfolt adó bevezetése kedvező lehet az ingatlanok tulajdonosai számára, ami arra ösztönözheti őket, hogy a legális utat válasszák, vagyis adózzanak a bérbe adásból származó jövedelmük után.
Az elnökségi tag kérdésünkre kifejtette, ha a kiszivárgott adótervezetnek lesz is fehérítő hatása, de az ingatlanpiacot tovább pörgetni már nem fogja. A szakember szerint január óta egyre többen kezdenek új ház vagy lakás építésébe a jelentős áfacsökkentésnek köszönhetően, ugyanakkor a CSOK hatása még várat magára.
Vezető kép: MTI/Mohai Balázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS