Életveszélyt okozó testi sértés, személyi szabadság korlátozása és más bűncselekmények miatt összesen kilenc év börtönbüntetésre ítélte a Fővárosi Ítélőtábla B. Krisztiánt, a Budai Irgalmasrendi Kórház egykori igazgatóját, aki lúggal csonkította meg volt barátnőjét, Erikát, miután nem tudta feldolgozni, hogy a nő szakított vele. A férfit örökre eltiltották az orvosi pályától. A tábla ítélete azonban egyelőre nem jogerős.
Kilenc év szabadságvesztésre ítélte és végleg eltiltotta orvosi hivatásától a Fővárosi Ítélőtábla azt a férfit, aki 2013-ban elkábította volt barátnőjét és nemi szervére lúgot öntött, maradandó, életveszélyes sérüléseket okozva ezzel. A Budai Irgalmasrendi Kórház igazgatói székében is ült orvos az eljárás során mindvégig tagadta bűnösségét. B. Krisztiánt elsőfokon maradandó fogyatékosságot okozó testi sértés és más bűncselekmények miatt négy évre ítélték. Másodfokon az ítélőtábla életveszélyt okozó testi sértés és más bűncselekmények miatt – nem jogerősen – kilenc évet szabott ki rá. Tavaly azonban a Kúria a bizonyítás hiányosságaira hivatkozva a táblát új másodfokú eljárásra utasította. Ebben született most döntés. Mivel azonban az életeszélyt okozó testi sértés mellett a vádban megfogalamzott egyéb bűncselekmények tekintetében az új másodfokú döntés jelentősen eltér a elsőfokú ítélettől, megnyílt a lehetőség a harmadfokú eljárásra, így a lúgos támadást elkövető orvos ügye a Kúria asztalára kerül.
Megállt a személyi szabadság megsértésének vádja is
Mint ismert, a lúgos támadással vádolt B. Krisztián pere tavaly november végén indult újra negyedszer. A védelem a Fővárosi Ítélőtábla előtt zajló per tárgyalásai során mindvégig a kórházigazgató ártatlanságát hangoztatta, a vád viszont – egyebek mellett – életveszélyt okozó testi sértés kísérletének megállapítását indítványozta. Az áldozat és ügyvédje az orvos bűnösségén túl azt próbálta kitartóan bizonyítani, a támadó – eshetőleges szándékkal elkövetett – emberölés kísérletét követte el, hiszen fennállt az esélye annak, hogy Renner Erika belehal a brutális bántalmazásba. Csiha Gábor ügyész január 31-én életveszélyt okozó testi sértés, a kifosztás, okirattal visszaélés, készpénz-helyettesítő fizetőeszközzel visszaélés és a magánlaksértés mellett személyi szabadság megsértésével is megvádolta az egykori kórházigazgatót.
Helyszínbejárással igyekeztek igazolni, hogy az orvos nem követhette el a bűncselekményt
A megismételt per harmadik, egyben idei első tárgyalási napján egyébként egy december 14-én lefolytatott helyszíni bizonyításról készült felvételt vetítettek le. A majdnem másfél órás videó egy vádlott általi két és fél órás helyszínbejárást mutat be. A védelem azt akarta vele igazolni, hogy B. Krisztián, a Budai Irgalmasrendi Kórház volt igazgatója mit csinált, milyen útvonalat járt be az intézményben a brutális támadás idején, 2013 márciusában – vagyis azt, hogy nem ő okozott életveszélyes sérüléseket aznap hajnalban Renner Erikának. A vádlott azonban továbbra is azt hangsúlyozta: a kórházban tartózkodott a támadás idején. Ezután Renner Erika védője részletesen támadta a védelmet. A védő egyetértett egy szakértővel, aki szerint legalább hat, halálhoz vezető folyamatot lehetett megállapítani a bűncselekmény kapcsán.
Nem hitt a bíróság B. Krisztiánnak
A Fővárosi Ítélőtábla döntése indokolásában kimondta, hogy hamisan próbált magának alibit igazolni a volt szeretőjének lúggal életveszélyes sérülést okozó orvos, és mindezt előre kitervelten, aljas indokból tette. A bíró szerint a vádlott szavahihetetlen, ellentétben áldozatával. A tábla kitért arra is, hogy az alapügyben másodfokon eljárt bíróság helyesen állapította meg ítéletében, hogy a nő támadójának ismernie kellett áldozatát, annak napirendjét, szokásait, és a személyleírások alapján kizárható, hogy Renner Erika volt férje lett volna a brutális támadás elkövetője. Így számos közvetett bizonyíték alapján megállapítható, hogy a Budai Irgalmasrendi Kórház volt főigazgatója, B. Krisztián részletesen megtervezte, hogyan álljon bosszút a nőn, aki véget vetett az egyébként házas orvossal folytatott titkos viszonyának. Mivel az életveszélyt okozó testi sértés mellett a vádban megfogalmazott egyéb bűncselekmények tekintetében az új másodfokú döntés jelentősen eltér a elsőfokú ítélettől, megnyílt a lehetőség a harmadfokú eljárásra, így a lúgos támadást elkövető orvos ügye a Kúria asztalára kerül. Ez adott lehetőséget B. Krisztiánnak és védőjének, illetve a vádhatóság képviselőjének az ítélettel szembeni fellebbezésre. Míg Csiha Tibor ügyész súlyosabb ítélet kiszabása érdekében fellebbezett, addig a vádlott védője a férfi felmentését kérte. A vádlott védője ezek mellett indítványozta a férfi előzetes letartóztatásának megszüntetését is. A bíró azonban a harmadfokú ítélet meghozataláig fenntartotta az életveszélyes testi sértést lúggal okozó orvos előzetesét.
A megismételt per november 23-án kezdődött a Fővárosi Ítélőtáblán hatalmas érdeklődés mellett. Renner Erikát a vád szerint 2013-ban injekcióval kábította el támadója az asszony otthonában, majd lúgot öntött a nemi szervére, amit aztán szakszerűen lemosott róla. Az áldozat számos műtéten átesett azóta. A tettes igyekezett rablásnak beállítani a történteket, magával vitte a nő néhány holmiját. Első fokon a Fővárosi Törvényszék 2016 májusában négy év börtönbüntetésre ítélte és öt évre eltiltotta a hivatása gyakorlásától B. Krisztiánt, míg másodfokon a Fővárosi Ítélőtábla kilenc év börtönnel sújtotta, és örökre eltiltotta attól, hogy orvos legyen. Előbbi esetben egyebek mellett testi sértés miatt ítélték el a doktort, ám a táblabíróság már életveszélyt okozó testi sértés bűntettében mondta ki bűnösnek, így nyílt lehetőség a harmadfokú tárgyalásra. Bene tehát fellebbezhetett és fellebbezett is, viszont még abban a hónapban előzetes letartóztatásba került. De a Kúria nem tett pontot az ügy végére, lesöpörte az ítélőtábla döntését. Felhívta a figyelmet arra, hogy valószínűségre nem lehet bűnösséget alapozni.
Vezető kép: borsonline.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS