Ezen a hétvégén is folytatódott az oltás az idősotthonokban. A cél az, hogy a koronavírus-fertőzés szempontjából leginkább veszélyeztetettek minél előbb megkapják a védőoltást – minderről a fővárosi kormányhivatal vezetője beszélt a PestiTV-nek. Sára Botond kormánymegbízott szombaton Szatmáry Kristóf országgyűlési képviselővel együtt vitte el a XIV. kerületben található Olajág Otthonokba azt a vakcinaszállítmányt, amellyel mintegy kilencszáz embert oltottak be.
Az oltási tervnek megfelelően ezen a hétvégén is folytatódik a koronavírus elleni védőoltások beadása az idősotthonokban. Ezúttal tizenkilenc intézmény több, mint harminc telephelyén mintegy 3400-an kapják meg a Moderna-védőoltást, előzetes jelentkezések alapján. A múlt héten a 150-nél nagyobb létszámú intézményekben már megkapták a vakcinát a bentlakók és a dolgozók; most a legalább száz embert ellátó otthonokban folytatják a munkát a mobil oltócsapatok. A kormány oltási terve szerint az egészségügyi dolgozók mellett a legveszélyeztetettebb csoportok kapják meg elsőként a vakcinát. A járvány tavaszi hullámában nyilvánvalóvá vált, hogy a nagy létszámú idősotthonokban kiemelkedő a gócpontok kialakulásának kockázata, ezért kezdték meg ezekben az oltást.
A múlt héten több, mint hatvan olyan intézményt kerestek fel az oltócsapatok, amelyben 150-nél is több idős ember él; a bentlakók és a gondozottak közül már közel hétezren kapták meg a védőoltást a Pfizer oltóanyagából. A Moderna vakcinájáról azt közölték, a mostani felhasználása kézenfekvő döntés, hiszen kevésbé alacsony hőfokon is tárolható, mint a Pfizeré, továbbá hosszabb ideig is felhasználható, így az intézményekbe szállítás és a tárolás logisztikája lényegesen egyszerűbb. A PestiTV stábja az oltóanyag eljuttatását kísérte végig az Olajág Otthonok intézményeiben élő emberek és az ott dolgozók számára. Az oltás szigorú menetrend szerint zajlott: az eligazítás reggel negyed hétkor kezdődött a Teve utcai nagyparkolóban, az egészségügyi személyzetet Szabó Attila professzor látta el instrukcióval. Sára Botond kormánymegbízott a Semmelweis Egyetem Gyógyszertárában vette át az oltóanyagot, majd vitte a Vezér utcában található idősotthonba.
A kormány célja, hogy az országba érkező oltóanyagot maradéktalanul felhasználja az oltási tervnek megfelelően. Bár mára már közel 106 ezren kapták meg a védőoltást Magyarországon, a vakcina még mindig csak korlátozott mennyiségben áll rendelkezésre, így a többi idősotthonban az újabb szállítmányok beérkezését követően folytatódhat majd az oltás. Az Olajág Otthonokban már nagyon várták a védettséget biztosító vakcinát, amellyel kilencszáz embert oltottak be szombaton. Az intézményben nagy hangsúlyt fektetnek a tájékoztatásra: a lakók hetente kapnak hírlevelet, amelyben az aktuális helyzetről számolnak be nekik, de fontosnak tartják a személyes beszélgetést is. Szatmáry Kristóf országgyűlési képviselő úgy fogalmazott: bízik abban, hogy a környék legnagyobb idősotthonában a szombati oltásnak köszönhetően megfelelő védettség alakul ki, hiszen a legveszélyeztetettebbek az idősek. Hozzátette: mind a XVI. kerületben, mind pedig Zuglóban az egészségügyi dolgozók nagy részét már sikeresen beoltották, szavai szerint azonban “még sokunknak be kell oltatnia magát, hogy az ország visszatérjen a normális kerékvágásba”.
Sára Botond kormánymegbízott kérdésre válaszolva a PestiTV-nek arról is beszélt, hogy a fővárosi intézmények segítőkészek az oltás lebonyolításában, a Pesti úti idősotthonban pedig a hatósági vizsgálatokat követően már felkészülten várták a vírus második hullámát. Úgy fogalmazott: őszre helyreállt a rend abban az intézményben is. Mint ismert, még tavasszal indított nyomozást a rendőrség a Pesti úti idősotthon ügyében: foglalkozás körében elkövetett, gondatlan veszélyeztetés miatt vizsgálódott a Nemzeti Nyomozó Iroda.
Halálgyárnak nevezi az egyik meghalt idős ember felesége a Karácsony Gergely által felügyelt intézményt, miután kiderült, hogy az ott élő idősek nem részesültek megfelelő ellátásban a koronavírus-járvány alatt, így többen életüket vesztették, több tucatnyi embert pedig súlyos állapotban szállítottak kórházba. A botrány kirobbanása után az országos tisztifőorvos azonnali vizsgálatot rendelt el. A főpolgármestertől több verzió is elhangzott azzal kapcsolatban, hogy volt-e orvos a Pesti úti Idősek Otthonában. Egyszer még azt állította, hogy két szakember is volt az intézményben, majd pár nappal később már azt mondta, hogy volt orvos, de csak telefonon lehetett elérni. Az országos tisztifőorvos viszont később cáfolta Karácsony Gergely kijelentését, és kiderült: legalább egy hétig szakember nélkül maradt az intézmény.
A főpolgármester azonban nem érezte magát felelősnek az intézményben kialakult helyzet miatt. A vizsgálatok lezárásával sem értett egyet, még azt is belengette, hogy bíróság elé viszi az ügyet. Sára Botond azonban elmondta, hogy erre még mindig nem került sor, ami szintén alátámasztja azt, hogy a feltárt hiányosságok megalapozott vizsgálati eredményeken alapultak. Az Olajág Otthonok intézményeiben szerencsére nem éltek meg a Pesti úti ellátottakéhoz hasonló borzalmakat – minderről egy ott élő férfi, Cserhalmi Imre mesélt a PestiTV-nek, aki azt is elmondta: meggyőződése, hogy mindenkinek élnie kellene az oltás lehetőségével, nem csupán a saját, hanem mások egészsége miatt is.
Operatőr: Hatlaczki Balázs; technikus: Bányai Balázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS