Március 24-én jelentette be Didier Guillaume mezőgazdasági miniszter, hogy azok, akiknek jelenleg nincs munkájuk, menjenek ki a földekre, csatlakozzanak a francia mezőgazdaság hadseregéhez, amely munkaerőhiánytól szenved. A bejelentés nem járt azonnali sikerrel, hiszen hiába lassult le a francia gazdaság, és hiába kell az erősítés a földeken, ez az üzenet pont ellentétes volt azzal, mint amit a párizsi vezetés sulykol, mégpedig hogy az emberek maradjanak otthon. Ennek ellenére mostanra kiderült, hogy a miniszter bejelentése sikeres volt. A Le Journal du Dimanche (JDD) című hetilap szerint a kényszerszabadságon lévő és munkanélkülivé vált emberek közül néhány nap alatt 207 ezer önkéntes jelentkezett. Franciaország még három nemzedékkel ezelőtt is agrárország volt, talán ebből az életérzésből köszön most vissza valami a járvány idején.
A Covid-19 fertőzés miatt lelassult kereskedelmi kapcsolatok és a gazdasági termelés lebénulása erősen sújtja a francia mezőgazdaságot, amelyet a globalizáció mellett az elvándorlás is fenyeget. Didier Guillaume mezőgazdasági miniszter ezért azt kérte a jelenleg tétlenségre kényszerült emberektől, hogy ha tehetik, menjenek segíteni.
Kétszázezer közvetlen munkahely áll jelenleg rendelkezésre a külföldi munkaerőtől megfosztott mezőgazdaságban, amelyet általában a földeken alkalmaznak”
– mondta a tárcavezető márciusban a BFM hírtelevízió adásában.
A mezőgazdasági miniszter a több millió munkanélkülihez, illetve ahhoz a több százezer franciához szólt, akik a járvány terjedése miatt bevezetett korlátozások következtében kényszerszabadságon vannak, s a kijárási tilalmak miatt nem hagyhatják el az otthonaikat. Példaként említette a vendéglátásban, a turizmusban és a szolgáltatásban dolgozókat. A francia gazdaság évtizedek óta több ezer külföldi idénymunkást alkalmaz a földeken, akik a karatnénszabályok miatt idén nem jöhetnek Franciaországba.
Muszáj termelni, hogy el tudjuk látni a franciákat”
– hangsúlyozta a miniszter, majd hozzátette, hogy az önkénteseket a gazdák természetesen kifizetik.
A karanténszabályok szerint a franciák csak indokolt esetben hagyhatják el otthonukat, és csak a lakókörzetükben mozoghatnak: amennyiben nem lehetséges megoldani az otthoni munkavégzést, elmehetnek munkahelyükre, ahogyan bevásárolni és orvoshoz is, valamint kutyát sétáltatni, egyénileg sportolni is engedélyezett, ugyanakkor nem csoportosulhatnak. A mezőgazdasági miniszter kérésével párhuzamosan Bruno Le Maire gazdasági miniszter a nagy áruházláncoktól azt kérte, hogy elsődlegesen a francia gazdáktól szerezzék be a termékeiket, akiket különösen hátrányosan érint, hogy az újabb járványügyi szigorítások miatt keddtől már a szabadtéri piacok sem nyithatnak ki.
Sokan nem gondoltak arra, hogy ekkora sikere lesz a kampánynak
A jelentések szerint több mint kétszázezren jelentkeztek a felhívásra. Mint ismert, a tárcavezető felhívása a francia hírtelevíziókban hatalmas zavart keltett, egy nappal azután, hogy a kormány a kijárási tilalmak szigorításáról döntött. A kérést azonban az agrárszervezetek is népszerűsítették, így az első nap mintegy 13 ezren, két nappal később már 40 ezren, vasárnapig pedig 207 ezren iratkoztak fel arra a platformra, amelyen az agrárium munkáltatói és a munkavállalói találhatnak egymásra. A francia közrádió ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a gazdák közül csak háromezren jelentkeztek, miután sokan nem szívesen alkalmaznak tapasztalatlan munkaerőt.
Rengetegen telefonáltak olyanok, akiknek semmi köze az agráriumhoz. Például egy nagyon kedves, jó szándékú nő, aki a divatszakmában dolgozik, de most nincs munkája. Szeretne vidékre jönni, mert Párizsban unatkozik, de hát pont ilyenekre nincs szükségünk”
– mondta Emmanuel Martin, egy dél-franciaországi epertermelő, aki szerint olyanokra van szükségük, akiknek van tapasztalata.
A gazdának legalább egy tucat szezonmunkásra lenne szüksége idén, de nem szívesen kezdi el a begyűjtést olyan önkéntesekkel, akiket nem ismer. Elsősorban attól tart, hogy a kijárási korlátozások feloldásakor az emberek vissza akarnak majd térni az eredeti munkájukhoz, miközben neki legalább másfél hónapra szüksége lenne rájuk. Az epertermelő ezért inkább helyi szinten próbál meg olyan, az építőiparban dolgozó külföldi vendégmunkásokat találni, akik Franciaországban ragadtak a korlátozások bevezetésekor. Ez első közelítésre logikus döntés, de ha a franciáknak hosszabban együtt kell élniük az olcsó külföldi munkaerő hiányával, akkor érdemes lesz elgondolkozni azon, milyen lehetőségek vannak a városból falura történő ingázásban és a kétlaki életmódban.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS