Még a Nemzeti Védelmi Szolgálat is ellentmondásosnak tartotta a Kiss Ernővel szemben súlyos vádakat megfogalmazó volt MVM-vezér, Kocsis István történetét. Legalábbis ez derült ki a bíróságon ma felolvasott, NVSZ által írt feljegyzésből, amiben Zsombok György, a szolgálat korábbi főigazgató-helyettese által megtartott eligazítást rögzítették. A dokumentumban az is szerepelt, hogy a milliárdos hűtlen kezeléssel vádolt Kocsis esetében annak a lehetősége is felmerült, hogy csupán saját, esetlegesen illegálisan szerzett vagyona egy részét akarja Kiss Ernő „megvádolásával” eltüntetni.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Iratismertetéssel folytatódott Kiss Ernő nyugalmazott dandártábornok tárgyalása pénteken a Fővárosi Törvényszéken. A KBI egykori vezetőjét befolyással üzérkedéssel vádolja a Központi Nyomozó Főügyészség. A vádirat szerint ugyanis Kiss Ernő azért, hogy Kocsis István és volt főtanácsadója, Szász András ellen a Magyar Villamos Művek ügyében indított büntetőeljárást elsimítsák, összesen hatmillió eurót kért Kocsiséktól Pintér Sándor belügyminiszterre és Polt Péter legfőbb ügyészre hivatkozva. A tábornok ugyanakkor a korábban tett vallomásában tagadta, hogy bűncselekményt követett el, állítása szerint csupán azért kért pénzt az egykori MVM-vezértől, illetve annak közvetítőjétől, hogy kiderítse, Kocsis saját büntetőügyének elsimítása érdekében képes lenne-e akár vesztegetést is elkövetni.
Kiss Ernő volt a célszemély
A tárgyaláson felolvastak, egy, a Nemzeti Védelmi Szolgálat által a bírósághoz utólag becsatolt, 2012 január 12-én írt, minősítés alól feloldott feljegyzést. A dokumentumban Zsombok György rendőr ezredes, a védelmi szolgálat volt főigazgató-helyettese által megtartott eligazítást rögzítették. A tájékoztatón a „Milord” fedőnevű technikai ellenőrzés célszemélye, Kiss Ernő vonatkozásában az hangzott el, hogy a folyamatban lévő titkos információgyűjtés során Kocsis István olyan adatokat kíván rendelkezésükre bocsájtani, hogy ő Kissnek összesen egymilliárd forintot adott át annak érdekében, hogy az ellene zajló büntetőeljárást a tábornok kapcsolatai révén befolyásolni tudja. Majd miután Kocsis közölte Kiss Ernővel, hogy a továbbiakban nem kíván fizetni, Kiss felhívta a figyelmét az esetleges negatív következményekre, majd Kocsis szerint ezt követően „feltűnően nagy hatósági aktivitás mutatkozott az ellene zajló eljárásban”.
Kocsist cáfolja a védelmi szolgálat feljegyzése
Ugyanakkor súlyos ellentmondás, hogy Kocsis a korábbi tárgyaláson tett vallomásában nem említette, hogy egymilliárd forintot fizetett Kissnek, és cáfolta, hogy ez az információ, amit az NVSZ leírt, tőle származott. Ahogy azt is tagadta, hogy említette volna a védelmi szolgálatnak, hogy Kiss neki személyesen azt ígérte, kedvezően tudja befolyásolni milliárdos hűtlen kezeléses büntetőügyét. Pedig a ma ismertetett irat szerint Kocsisra hivatkozva a szolgálat ezt rögzítette. A védelem meg is említette ennek kapcsán, hogy a tanú szavahihetősége finoman szólva is megkérdőjeleződött.
A volt MVM-vezér vagyona egy részét akarta legalizálni?
Ami még érdekesebb, hogy a feljegyzésben a védelmi szolgálat is megemlíti, hogy a Kocsis István által előadott történet hemzseg az ellentmondásoktól, ráadásul szavait nem erősítették meg az addig beszerzett titkos információk sem Kissről. A feljegyzés alapján az NVSZ-nél annak a lehetősége is felmerült, hogy Kocsis “a hatóságoknak elmondott információkkal próbálja a korábban esetlegesen általa elkövetett bűncselekményekből származó illegális bevételt részben eltüntetni”. A jelentésben ugyanakkor az is szerepelt, hogy ettől függetlenül a volt MVM-vezér által elmondottak felvetették Kiss Ernő, egy, a pénzátadásról az akkori feltételezések szerint tudó, a tranzakció hátterét jól ismerő ügyvéd, illetve Kocsis vonatkozásában a vesztegetés gyanúját. Ezért, illetve annak tisztázása miatt, hogy Kisséket segítették-e védett állományba tartozó hatósági személyek, további felderítést láttak szükségesnek.
A tábornok szerint az NVSZ „állam az államban”
A védelem vitatta a vádlottal szemben korábban elrendelt lehallgatás törvényességét, illetve hogy az így szerzett információk egyáltalán felhasználhatók-e a bíróságon bizonyítékként. Kiss a bíróságon tett észrevételében hangsúlyozta, telefonjának lehallgatását nem a később felmerült vesztegetés, illetve a vád tárgyává tett befolyással üzérkedés, hanem minősített adattal való visszaélésre utaló adatok alapján rendelték el. Ezt azonban a törvény szerint nem lehetett volna megtenni, hiszen utóbbi bűncselekmény elkövetésének a lehetősége az ő esetében nem állhatott fenn – állította a dandártábornok. A vádlott nehezményezte, hogy az NVSZ továbbra is fenntartja a titkosítását a telefonlehallgatása elrendelését kérvényező iratnak, amit még a vádat képviselő Központi Nyomozó Főügyészség sem ismerhetett meg. Az NVSZ önjáró magatartása kapcsán említette meg a vádlott, hogy „kezdi azt hinni”, a Nemzeti Védelmi Szolgálat „állam az államban”. Ennek ellenére megjegyezte, hogy egyik lehallgatás során beszerzett információ sem támasztotta alá bűnösségét.
Címlapfotó: Népszabadság
Facebook
Twitter
YouTube
RSS