Noha a déli határzár feltartja azt a migránsözönt, amilyet 2015-ben láttunk átgázolni az országon, a bevándorlók nem fogytak el, sőt az utánpótlásuk kiapadhatatlannak látszik, az embercsempészek pedig rendületlenül eszelik ki a módszereket arra, hogy busás pénzek fejében Európába csempésszék őket. Egy Temesvár központtal működő, kiterjedt embercsempész-hálózaton szerdán rajtaütöttek a rendőrök, és elfogták a hálózatot vezető arab férfiakat.
A hálózat kamionosok beszervezésével, Bulgárián, Szerbián, Románián, Magyarországon és Ausztrián keresztül csempészték Németországba a Törökországból hozott migránsokat. Az embercsempészet túl nagy üzlet ahhoz, hogy a határkerítés okozta nehézség miatt feladják azok, akik ebből szedik meg magukat, így minden lehetséges módon tovább pörgetik a bizniszt. A csempészetből befolyó pénzt a hawala nevű módszerrel osztják el.
Ezt az iszlám hagyományokon alapuló rendszert a világszerte – és különösen az iszlám országokban – ténykedő, helyben sok készpénzzel rendelkező hawala brókerek működtetik. Ha például az ügyfél pénzt akar küldeni valakinek, odaadja a pénzt az adott helyen egy hawala brókernek, a világ teljesen más pontján, egy másik hawala bróker pedig kifizeti azt a pénzt (persze az illeték levonása után) a küldemény címzettjének. A hawala brókerek egymás közt folyamatosan számon tartják a pénzmozgásokat és tartozásokat, s így a készpénz távolsági mozgatása nélkül, a banki hálózatokat is megkerülve mozgatják a pénzeket. A hawala módszert előszeretettel alkalmazzák a pénzmozgatásra a terrorhálózatok is, mivel így a hatóságok látókörét kikerülve tudnak üzletelni.
A Temesváron szerdán lekapcsolt embercsempész-hálózat tagjai telefonokra telepített applikációkon keresztül kommunikáltak, leginkább a Whatsapp és a Viber használatával, a telefonjaikat gyakran cserélték, és csak eldobható kártyával használták. A migránsokat külön megtanították a GPS deaktiválására, és arra, miként kell minden árulkodó nyomot letörölni a készülékről. Mindezért fejenként 4-5 ezer eurót fizettek az Európába vágyó, közel-keleti és dél-ázsiai migránsok a csempészeknek. Érdekesség, hogy a hálózat vezetői, sőt a kisebb egységeinek vezetői is szigorúan csak arabok voltak, akik az említett applikációkon keresztül kommunikáltak a beosztottaikkal, az alacsonyabb rangú beosztottak pedig a migránsokkal.
A rendőrök régóta tudtak a hálózat működéséről. Csak 2017-ben ötvennégy transzportra váró migránscsoportot fogtak el, volt köztük olyan család is, amely a kétéves gyerekükkel várta a transzportot.
Vezető kép: temesvarihirek.ro
Facebook
Twitter
YouTube
RSS