Már 26 rendőrt és 3 civilt fogtak el a keleti határszélen “dolgozó” határrendész maffiából, miután tegnap újabb 4 rendőrre csapott le a Terrorelhárítási Központ (TEK) műveleti egysége. Ezúttal is korrupció a megalapozott gyanú, rendre “megvámolták” a Romániába átlépni, vagy onnan belépni szándékozókat. Mondvacsinált okokkal visszatartották az utazót és csak “baksis” fejében engedték útjára. A felderítésben ezúttal is a korrupció elleni harc állami letéteményese, a Nemzeti Védelmi Szolgálat jeleskedett. A TEK pontot tett a büntetőeljáráshoz vezető út végére.
Erősen megfogyatkozott a határrendész maffia, miután tegnap újabb négy, az ártándi határátkelőn szolgáló, ám korrupcióba keveredett rendőrt fogtak el a TEK közreműködésével. A Debreceni Regionális Nyomozó Ügyészség bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásának bűntette és más bűncselekmény miatt folytatott nyomozásában már 29 gyanúsított van, köztük 26 rendőr. A regionális nyomozó ügyészség a korábbi – 2023. március 7-i és az április 17-ei – nagyszabású, összehangolt akciókhoz hasonlóan, tegnap is több személyt fogott el, és további 4 rendőrt hallgatott ki gyanúsítottként.
A bűnügyi akcióban részt vesz a Nemzeti Védelmi Szolgálat, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Vagyon-visszaszerzési Hivatala, a Terrorelhárítási Központ, a Készenléti Rendőrség, és a Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányság állománya.
A regionális nyomozó ügyészség a 4 rendőr szolgálati helyén, valamint lakóhelyén kutatásokat hajtott végre. Készpénz, vagyontárgyak, személygépkocsi, ingatlan valamint bankszámla zárolásával és lefoglalásával több, mint 52 millió forint értékben biztosított igazolatlan eredetű vagyont.
A vagyonelkobzás biztosítása érdekében az eddigi eljárásban összesen, a 29 terheltet érintően mintegy 290 millió forint értékű vagyon elvonása történt meg. A megalapozott gyanú lényege szerint 2021 márciusától a Biharkeresztes Határrendészeti Kirendeltség állományába tartozó határrendészek a szolgálataik során rendszeresen követtek el korrupciós bűncselekményeket, amelyben civil személyek is segítségükre voltak.
A regionális nyomozó ügyészség az eljárásba most bevont 4 gyanúsított letartóztatására tett indítványt, melyről a Fővárosi Törvényszék Katonai Tanácsa ma dönt. A gyanúsítottak jelentős részének a terhére rótt bűncselekményeit – a halmazati szabályokra is figyelemmel – a törvény két évtől tizenkét évig terjedő szabadságvesztéssel rendeli büntetni. Tizenkét évvel ezelőtt történt már egy hasonló eset, akkor nyolc ártándi határrendészt vettek őrizetbe vesztegetés elfogadása miatt.
Valóban maffiaként működött a határrendész maffia?
A 2023. márciusában indult akciósorozat első lépéseként 17 határrendészt fogtak el. Az Ártánd, illetve Nagykereki Közúti Határátkelőhelyen szolgálatot ellátó tizenhét határrendész 2022 áprilisa előtt megállapodott abban, hogy az átutazóktól rendszeresen jogtalan előnyt fogadnak el. Arról is megegyeztek, hogy az összegyűjtött készpénzt szolgálat után egymás között előre meghatározott arányban elosztják.
Az elkövetők között tiszti rendfokozatú nincs, a legmagasabb beosztású határrendész az átkelőhelyeken szolgálatot ellátó szolgálatirányító parancsnok és átkelőhely-ügyeletes volt.
A két-két szolgálatirányító parancsnok, illetve átkelőhely-ügyeletes közvetlenül nem fogadott el jogtalan előnyt. Alárendeltjeiket a bűncselekmények elkövetésében azzal segítették, hogy őket a kívánságuknak megfelelően olyan sávokra osztották be, ahol nagyobb esély volt a vesztegetési pénzek megszerzésére. Ugyanakkor elöljárói kötelességüket megszegve a tudomásukkal zajló korrupcióról nem tettek jelentést, azzal szemben nem léptek fel, amiért cserébe a vesztegetési pénzből részesedést kaptak.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS