Bár továbbra is súlyos, de javuló tendenciát mutat a koronavírusjárvány-helyzet Csehországban. Az egészségügyi minisztérium százpontos kockázati táblázatán, amelyben minden húszpontos sáv bizonyos óvintézkedéseknek felel meg, szerdán a korábbi hetven pontról hatvankettő pontra csökkentek a kockázati tényezők – közölte az egészségügyi minisztérium szerdán honlapján.
Ez azt jelenti, hogy a csehországi járványhelyzet, bár továbbra is a súlyosnak minősített negyedik sávban van, már közvetlenül a harmadik sáv határán áll, és remény van az óvintézkedések újabb lazítására. Az érvényes óvintézkedéseket akkor módosítják, ha a kockázati tényező egy hétig alacsonyabb, illetve magasabb sávban mozog. A járvány terjedési mutatója 0,6, amely szintén lassulást jelez. Bár a járványhelyzet több, mint egy hete naponta javul, az érvényes óvintézkedések lazítása terén a cseh politikusok nagyon óvatosak. A hatályos óvintézkedések többsége továbbra is a legmagasabb, ötödik sávnak felel meg. Jan Blatny egészségügyi miniszter szerint további lazításokra hétfőtől lehet számítani.
Szerdán a koronavírus-tesztek 5515 új igazolt fertőzést mutattak ki, amely 3405-tel kevesebb, mint egy hete volt. Jelenleg százegyezer az aktív fertőzöttek száma Csehországban. A járvány márciusi kezdete óta 6740 személy halt meg a koronavírus szövődményeiben; szerdán az előzetes adatok szerint hatvanhatan hunytak el. Ez a szám azonban a későbbi pontosítások után rendszerint nő. A kórházban kezelt covidos betegek száma szerdán több, mint ötszázzal, 6322-re csökkent, amely október közepe óta a legalacsonyabb szám. A súlyos állapotban lévő betegek száma pedig október közepe óta első ízben esett vissza ezer alá.
A vezető cseh politikusok – köztük Andrej Babiš miniszterelnök – azonban óvatosságra intenek, és nem szeretnék elsietni az enyhítéseket. Roman Prymula volt egészségügyi miniszter úgy fogalmazott, hogy a járványhelyzet ugyan javult, de még minden nagyon törékeny. Csehországban november huszadikáig szükségállapot van érvényben. A parlamenti alsóház csütörtökön vitatja meg a kormány kérését, hogy harminc nappal hosszabbítsák meg a szükségállapotot. A pártok egyetértenek a szükségállapot meghosszabbításával, de eltérőek a vélemények annak hosszáról.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/AP/Petr David Jošek
Facebook
Twitter
YouTube
RSS