Az állítólagos mikroadományokból ismét sikerült kijutnia Brüsszelbe a Momentum egyik tagjának, ahol biztos távolságba kerültek végre az elmaradott Kelet-Európától, és végre érdemben tudtak demokratikusan beszélgetni hozzájuk hasonlóan haladó gondolkodású emberekkel az Orbán Viktor által épített „maffiaállamról”. Benedek Márton, az olimpiafúró mozgalom tagja Jávor Benedekkel diskurált nagy egyetértésben Paksról és a korrupcióról az Európai Parlament épületében. Az eseményt szerencsére élőben közvetítették a Facebookon, amely az egyetlen csatorna, amelyen hazánk sötét diktatúrájába is beszivároghat a nyugati fény. Kérdezni is próbáltunk, de üzenetünket – a négy darab másik hozzászólás mellett – nem vették észre, csak később.
Élőben beszélgetett Brüsszelben, a demokrácia és a remény hazájában a momentumos Benedek Márton a párbeszédes Jávor Benedekkel. A kérdező (és mindenre bólogató) Benedek Mártonnak sajnos gondjai akadtak a regisztrációval, így a műsort nagyjából negyed órás késéssel sikerült elkezdeni. Biztosan ez lehetett az oka, hogy a nézők száma egyszer sem érte el a százat, többnyire nyolcvan körül árválkodott, de lehet, csak a kormány blokkolta az internetet a HAARP segítségével, amit Putyintól kapott… A frappáns műsor rövid nevetgéléssel kezdődött, mert a két Benedek régóta ismeri egymást és tegeződnek, ami azonnal egy őszinte, baráti beszélgetést sejtetett, de aztán gyorsan komollyá, sőt szomorúvá vált a légkör, hiszen kiderült, Magyarországon nagy bajok vannak, hazánk a korrupció, a fertő és a bűn útjára lépett.
A „maffiaállam” szót Benedek Márton próbálta az elején erőltetni, és olyan intellektuális szófordulatokkal megtámogatni, mint a „kontroverziális definíció”, és nagyon szerette volna, ha beszélgetőtársa egyetért abban, hogy így kell hívni az Orbán-rezsim által kiépített rendszert, de sajnos Jávor Benedek túlzásnak tartotta ezt a kifejezést, így a katarzis ebben a kérdésben sajnos elmaradt. Ennek ellenére azért Jávor kifejtette, Magyarországon rendszerszinten működtetett korrupció van, és a gazdaság átalakításának politikai céljai vannak: történetesen a hatalmon maradás. A Párbeszéd EP-képviselője közölte, nem gondolja, hogy Magyarországon maffiaállam lenne, vagy hogy bűnözői szervezetek szivárogtak volna be az államigazgatásba és vették át a hatalmat, hanem tulajdonképpen a politikai hatalmat fordították át egy maffiaszerű eszközökkel működő gazdasági hatalommá. Sőt, ami hazánkban van, az a maffiaállamnál sokkal komplexebb jelenség.
Megállapították: Orbán Viktorék nem fegyverekkel, hanem a jogalkotás eszközeivel irányítanak, ami valljuk be, hihetetlen felfedezés.
Oroszok, Paks II., mérgezett kaviár
Hamar előkerültek az oroszok. Jávor Benedek már az ötödik perc táján félni kezdett attól, hogy Magyarországon nagyon hasonló a rendszer, mint Oroszországban, de hazánk azért még nem tart ott, bár sok elemét átveszi. Hozzátette, a lengyel illiberális állam bezzeg nem rendszerszinten korrupt, pedig milyen jó barátságban vagyunk. Ők még annyiban is jobbak, hogy nem szeretik az oroszokat. Ha pedig oroszok, akkor Paks II., ami természetesen a korrupció melegágya és a totális diktatúra felé vezető, közmunkások könnyeivel kikövezett út. Elmorzsoltak egy könnycseppet azzal kapcsolatban, hogy a beruházás 3000 milliárd forintba kerül, amit a kormány a magánnyugdíjpénztárakból nyúlt le tönkretéve ezzel egy egész generációt. Ezt a kártékony folyamatot, mint a múlt heti diáktüntetésen megtudhattuk, az oktatás tudatos leépítésével is erősíti. Paksra visszatérve üdvözölték, hogy Ausztria lépéseket kezdeményez a beruházás ellen. Nagy egyetértésben beszélgettek arról, hogy a paksi bővítés tönkreteszi az egységes európai energiapiacot
Az atomerőmű bővítése kapcsán kérdéseket is feltettünk, amit közvetítés közben sajnos a négy (!) másik hozzászólás káoszában nem vettek észre, később azonban Benedek Márton reagált írásban a felvetésünkre. Azt szerettük volna megtudni, hogy az oroszokkal van-e a konkrét probléma, tekintettel arra, hogy az erőmű turbináit a franciák szállítják, illetve, hogy nem gondolják-e, hogy a tudományos együttműködés tekintetében igen hasznos nekünk az a szövetség? Azt is felvetettük, hogy atomerőmű nélkül maximum a mecseki bányák újranyitásával lehetne fedezni az energiaigényünket. A következő választ kaptuk utólag:
Nekem konkrétan a finanszírozási kérdésekkel van problémám: kb. 3000 milliárd forintnyi hitel folyamatosan növekvő 3.95-4.95 százalékos kamatlába, ami ez én gyerekeim generációját fogja iszonyatosan eladósítani. Emellett azt is veszélyesnek tartom, hogy az orosz gáztól való függésünkhöz most újabb orosz atomenergetikai függést rendelünk.
Felvetettük ezután, hogy az orosz technológiával felépített erőművet érdemes orosz technológiával fejleszteni, illetve azt firtattuk, mennyivel lenne jobb, ha a franciák építenék, hiszen akkor tőlük kéne függenünk.
Erre a következő választ kaptuk:
Eleve nem kell az atomenergiát preferálni egy olyan világban, ahol a megújuló energiaforrások technológiája (nap, szél, stb.) nagyon gyorsan fejlődik. De ha már atom, a kormány eleve úgy írta ki az eredeti felhívást, hogy annak csak a Roszatom felelhessen meg. A Westinghouse ajánlatát még csak nem is láthattuk. És pl. azok a biztonsággal kapcsolatos aggályok, amelyek a Roszatom új finn beruházásával kapcsolatban felmerültek, jó eséllyel Magyarországon is felmerülhetnek.
Arra a felvetésünkre, mely szerint Németországban sem jött össze a zöldenergia, illetve az atomerőművek leépítése után az energiatermelés, a Momentum aktivistája a következőt reagálta:
A regionális interkonnektivitás már most is jól működik, azaz az áramtőzsdén már most is olcsóbb áramot vehetünk, mint amit Paks II termelni fog. Az osztrák kereset mögött is ez áll: Magyarország állami támogatásból olyan plusz kapacitást hoz létre, ami a piacból élő osztrák megújuló energiaforrást termelőket könnyen taccsra vághatja. Ha csak gazdaságilag nézzük, Paks II-re ilyen formában biztos nem volt szükség.
Elios, oligarchák, vaksötét
Pakson kívül szóba került még a földmutyi, amivel kapcsolatban szintén semmilyen konkrétumot nem tudtunk meg, de a takarékszövetkezetek államosítását is említette Benedek Márton SZDSZ-ivadék, akinek az uniós pénzek körüli lenyúlások sem esnek jól, mert szerinte szintén hozzájárultak az „illiberális állam holdudvarának kialakulásához”. A beszélgetés második felében főleg az Eliosról, Tiborcz Istvánról és Orbán Viktor családjáról, holdudvaráról beszélgetett a két liberális politikus. Szerintük az Elios a legtipikusabb példája a maffiaállamnak (pedig korábban megállapodtak arról, hogy Magyarország nem is az), hiszen Tiborcz István senkiként robbant be a köztudatba, majd a Közgép és Orbán Viktor segítségével, állami megrendeléseken keresztül oligarcha lett. Benedek Márton a román ombudsmant idézte, aki azt nyilatkozta egyszer, ha ez Romániában történne, akkor a miniszterelnök már börtönben volna. Hát igen, bezzeg Románia!
Ilyen magas szintű korrupció egyébként soha máshol nem volt Jávor Benedek szerint, aki büszkén emlékeztetett, hogy ő az OLAF-hoz fordult az ügyben, ami nem meglepő hisz tudjuk, a haladó politikusok szeretnek nyugatra menni panaszkodni, bármi problémájuk akad. Jávor állítása szerint ezek a felháborító problémák azért nem jutnak el az emberekhez (akik egyébként támogatják a korrupt kormányt a szavazatukkal), mert a kormánypropaganda uralja a médiát. A szavazókat egyébként sajnálni kell, hiszen az adófizetőknek kell kifizetni a fideszes mutyik árát. Az EP-képviselő hangsúlyozta: ő azon dolgozik, hogy felhívja az uniós intézmények figyelmét a sajtószabadság hiányára és a hazai közéletet mérgező korrupcióra.
Ha azt akarják hogy a demokratikus normák megmaradjanak, akkor abban dolguk van, költségeik lesznek és felelősségük van. Ellenkező esetben még sokáig nézhetik, hogyan épül le a jogállam Magyarországon
– festette az ördögöt a falra a Párbeszéd politikusa. Az egyetlen megoldást a kormányváltásban látják, amin jót nevetett Benedek Márton, akinek a politizálás mellett a humor a másik erőssége.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS