A régi uniós országok zsarolásáról és politikai pótcselekvéséről van szó, amikor felmerül, hogy mini Schengent léptetnének életbe és kilöknék a szabad mozgást garantáló övezetből Magyarországot és a többi közép-európai országot, amerről a migránsok érkeztek az unióba – nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Kovács Zoltán kormányszóvivő. “Mi voltunk az egyetlenek a schengeni tagállamok közül, akik valóban megvédték Schengen, tehát a szabad mozgás övezetének külső határát” – fogalmazott a politikus. Hozzátette, nem csak a mini Schengen, de a kvóta és a Brüsszelből fenyegetésként bedobott strukturális források megvonása is zsarolás.
Kovács Zoltánt a visegrádi országok, a V4-ek prágai csúcstalálkozója után hívtuk fel, hogy megtudjuk, a szoros szövetség miként vélekedett az uniós migrációs politikáról, a kötelező betelepítési kvótáról és az új brüsszeli elképzelésekről. A kormányszóvivő hangsúlyozta, a visegrádi országok álláspontja egyértelmű és következetes a migrációval kapcsolatban, azaz a schengeni határokat meg kell védeni.
Kovács Zoltán kiemelte, hogy Schengen külső határainak megvédése azért is fontos, mert ezzel egyúttal az európai szabadságjogokat is védelmezzük. Szerinte nem a kvóta a mértéke az európai szolidaritásnak, hanem az az együttműködés, amelyet például a V4-es országok is tanúsítottak akkor, amikor közösen védték meg a magyar-szerb, vagy éppen a magyar-horvát határt.
A kormányszóvivő azon kérdésünkre, hogy Magyarországnak, valamint a visegrádi országoknak mennyire kell tartania a mini Schengentől, azt válaszolta, hogy a schengeni szabályokat nem lehet csak úgy felrúgni, mivel azok az alapokmányokban, valamint európai jogszabályokban vannak lefektetve. Az persze megengedett, hogy átmenetileg az országok bevezessék a határellenőrzést, ám ezek csak átmeneti intézkedések lehetnek, a “schengeni protokollt csak úgy felbontani nem lehet” – nyomatékosította Kovács Zoltán, aki arról még nem tudott tájékoztatást adni, hogy Magyarországhoz és Szlovákiához hasonlóan Csehország és Lengyelország mikor támadja meg az Európai Bíróságon a kötelező betelepítési kvótát. Az államtitkár egyelőre arról sem tudott beszámolni, hogy a tegnap bejelentett Schengen barátai kezdeményezéshez mely országok fognak csatlakozni, az viszont szerinte egyértelmű, hogy egyre többen osztják a V4-ek álláspontját – szögezte le az államtitkár.
A Prágában tertott V4-es csúccsal összefüggésben Kovács Zoltán hangsúlyozta, hogy általános európai, illetve kétoldalú témák kerültek napirendre, amelyek a most már havonta megrendezett találkozókon újra és újra előkerülhetnek. Azt az államtitkár szerint egyelőre nehéz megmondani, hogy Donald Tusk nyilatkozata hatással lesz-e az uniós politikára, mindenesetre a tanács elnökének szavai mértékadó szavak és kijelentései egybecsengenek azzal, amit Magyarország hónapok óta képvisel – mondta Kovács Zoltán.
Mint ahogy az ismert, Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke a héten veszélyesnek nevezte Angela Merkel német kancellár bevándorláspolitikáját. Tusk nyomatékosította, Európa külső határait kell megvédeni, ott kell megszűrni a bevándorlókat, akiket táborokba kell zárni, akár másfél évre is.
Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS