Az Oroszországra kirótt szankcióknak nincs hatása az ukrajnai háborúra, azok már most is ártanak nekünk, az energiaárak emelkednek – nyilatkozta Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár a Kurier című osztrák napilapnak adott, csütörtökön megjelent interjúban.
Interjút közölt az osztrák Kurier Kovács Zoltán államtitkárral. A cikk írója megjegyzi: meglepő, hogy Kovács irodájában magyar és uniós zászló is van, hiszen Magyarországot tartják az egyik legnagyobb bajkeverőnek a tagállamok közül. Az interjúban a politikust leginkább az orosz–ukrán háborúról kérdezték. Kovács Zoltán úgy fogalmazott: „ennek a háborúnak soha nem lett volna szabad elkezdődnie, és minél hamarabb véget kell vetni neki”.
Ehhez tűzszünetre és béketárgyalásokra van szükség
– hangsúlyozta. Az Oroszországgal szembeni szankciókról az államtitkár azt mondta: ha a szankciók jobban ártanak azoknak, akik bevezetik őket, mint azoknak, akik ellen irányulnak, akkor nincs értelmük.
És ez jelenleg is így van. A szankcióknak nincs hatása a háborúra. Jelenleg nem nyerünk semmit, csak veszítünk. A szankciók már most is ártanak nekünk, az energiaárak emelkednek. Most az energiabiztonságnak kell prioritást élveznie
– emelte ki Kovács Zoltán. Újságírói felvetésre válaszolva kifejtette: Orbán Viktor kormányfő rendszeresen felkereste Moszkvát, hogy olcsóbb olajról és gázról tárgyaljon, valamint Magyarország az atomenergia bővítésében is függ az orosz cégektől.
Ez a szoros politikai kapcsolat, amelyet Önök a miniszterelnöknek és Putyinnak tulajdonítanak, nem létezik. Nem közelebbi a kapcsolat, mint Németország és Oroszország között. Az orosz olajtól és gáztól, valamint az atomenergia orosz technológiájától való függés történelmi, nem pedig politikai kapcsolat. Oroszország egyszerűen a legolcsóbb és legvonzóbb energiaforrás volt a piacon
– mondta. Kovács Zoltán megjegyezte azt is, hogy a háború valamikor véget ér, és Oroszország mint potenciális energiaforrás megmarad – Putyinnal vagy nélküle, függetlenül attól, hogy mennyi ideológiai vágyálma van.
Nem biztos, hogy jó ötlet, ha most döntünk úgy, hogy energiapolitikailag teljesen függetlenítjük magunkat Oroszországtól
– tette hozzá. A magyarországi jogállamisági helyzet brüsszeli bírálata kapcsán Kovács Zoltán kijelentette: „ez egy politikai boszorkányüldözés”. Magyarország az Európai Unió (EU) minden feltételét teljesíti, de az EU ezt nem teszi.
Ez a pénz a miénk, nem ajándék, nem támogatás, hanem a miénk. A pénzt gazdasági okokból osztják szét. Az, hogy visszatartják, pusztán szubjektív politikai döntés
– fogalmazott az államtitkár.
Forrás: Kurier
Facebook
Twitter
YouTube
RSS