A Karmelita kolostor körüli kordon anyagán, magasságán erősségén nem szükséges változtatni annak ellenére, hogy ellenzéki politikusok nemrégiben szétszedték azt – mondta el Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón. A kancelláriaminiszter úgy fogalmazott: a kordon jelenleg “megfelelő méretű és erősségű, hogy még a momentumos politikusok is el tudják bontani”.
A Kormányinfón Gulyás Gergely arról beszélt: az elmúlt hetekben egyre több komoly aggodalomra okot adó nyilatkozat látott napvilágot Európában, hogy nem kell tűzszünet. A kancelláriaminiszter kiemelte: ez nem a békés megoldás, hanem a háború eszkalációjának irányába vezető út. Hangsúlyozta: életeket menteni csak békével lehet, ezért mielőbbi tűzszünetre és békére van szükség. A kancelláriaminiszter kiemelte: Magyarország továbbra sem vesz részt a fegyverszállításban, ugyanakkor erősíti a NATO védelmi képességeit; ennek további formáiról a litvániai nyári NATO-csúcson döntenek majd a tagországok. Gulyás Gergely arról is beszélt: súlyosan téves döntést hozott Brüsszel, hogy nem szándékozik kompenzálni a magyar gazdákat megkárosító, Európában ragadt ukrán gabona miatti hiányt.
Momentumosokra méretezték a kordonokat a Karmelita körül
Szintén egy felvetésre reagálva kijelentette: a Karmelita kolostor körüli kordon anyagán, magasságán erősségén nem szükséges változtatni annak ellenére, hogy ellenzéki politikusok nemrégiben szétszedték azt. Mint fogalmazott, a kordon jelenleg
megfelelő méretű és erősségű, hogy még a momentumos politikusok is el tudják bontani.
A kancelláriaminiszter arról is szólt: ambiciózus elvárás lenne, hogy július végéig Magyarország megvásárolja a Liszt Ferenc repteret, de folyamatban van az ügy.
Magyarország részt vesz a közös lőszerbeszerzésben
A kancelláriaminiszter kiemelte: pozitív fejlemény, hogy az Európai Unió aktívabb lett katonai területen. Mint felidézte, Orbán Viktor az EU-ban az elsők egyikeként szorgalmazta a közös haderő létrehozását. Ha még erről nem is lehet beszélni, a közös lőszerbeszerzés pozitív fejleménynek tekinthető. Gulyás Gergely elmondta: Magyarország részt vesz a közös lőszerbeszerzésben, amely egy hét éves, csoportos megrendelést jelent, amely már csak azért is előnyös, mert jelenleg nehéz a piacról lőszert vásárolni. A kancelláriaminiszter ugyanakkor hangsúlyozta, hogy bár egyes tagállamok a beszerzett lőszereket Ukrajnának szánják, hazánk csak hazai felhasználásra vásárol.
Újságírói kérdésre jelezte: bár a Fidesz–KDNP-frakció támogatja ugyan Finnország NATO-csatlakozását, Svédország csatlakozása megosztja a frakciót.
A kormánynak megvannak az eszközei a gyermekvédelmi törvény megvédésére
Újságírói kérdésre válaszolva a kancelláriaminiszter elmondta: az köztudott, hogy a magyar gyermekvédelmi törvénnyel szemben Brüsszel kritikusan lépett fel és az Európai Bírósághoz fordult az Európai Bizottság, amely mögé egyes tagállamok támogatólag álltak be. Gulyás Gergely kiemelte: a magyar kormány, ahogy eddig, úgy ezután is tiszteletben fogja tartani a bíróság döntését, ugyanakkor megvannak az eszközei, hogy a gyermekvédelem ügye mellett kiállhasson.
Gulyás Gergely kérdésre reagálva elmondta, hogy a Fidesz–KDNP a „megfelelő időben” dönt a jobboldali főpolgármester-jelölt személyéről. Szintén kérdésre válaszolva arról is beszélt: azért fordulhat elő, hogy egyre több ellenzéki politikus csatlakozik a Demokratikus Koalícióhoz, mert a baloldal vezetője 14 évvel a bukása után is Gyurcsány Ferenc maradt. Megjegyezte: az ország szempontjából sajnálatos, hogy még mindig a DK elnöke osztja az ellenzékben a lapokat.
Legalább a békepárti határozatot támogathatná az ellenzék
Gulyás Gergely kitért arra, hogy jövő héten dönt a békepárti határozatról az Országgyűlés, amely a magyar állampolgárok világos állásfoglalását tükrözi a fegyverszünet és a béke mellett. Mint hozzátette, az a helyes magatartás, ha hazánk minden humanitárius segítséget megad Ukrajnának, anyagilag is segíti és befogadja a Magyarországra érkező menekülteket, ugyanakkor nem vesz részt a fegyverszállításokban és igyekszik elkerülni a háborúba való belesodródást. Mint megjegyezte, a baloldal eddig sem járt politikailag jól azzal, hogy a kormány által benyújtott legészszerűbb határozatokat sem támogatta, és véleménye szerint érdemes lenne megfontolnia az ellenzéknek, hogy legalább a békepárti határozat tekintetében változtat az álláspontján.
Vezetőkép: MTI/Soós Lajos
Facebook
Twitter
YouTube
RSS