Gulyás Gergely a Kormányinfón arról beszélt: ez a koronavírus-hullám annyiban különbözik a korábbiaktól, hogy van fegyver a vírus ellen, ez pedig az oltás. A kancelláriaminiszter hozzátette: száz oltott emberből egy betegszik meg, és ő is könnyebben vészeli át a fertőzést. Az állami szektorra kitérve kiemelte: a sok emberrel kapcsolatot tartó munkahelyeken december 15-éig kötelező lesz az első oltás felvétele. A kancelláriaminiszter kitért arra: a kormány ülésén döntés született arról, hogy november 15-étől 480 forintban maximalizálják a benzin és a dízel literenkénti árát.
Az üzemanyagárak befagyasztásáról, az oltás felvételének kötelezettségéről az állami szektorban, a rezsicsökkentés eredményeinek megvédéséről, a határvédelmi költségekről és a Városháza eladása körüli botrányról is szó esett a Kormányinfó aktuális csütörtöki sajtótájékoztatóján.
- November 15-től 480 forintban maximálják a benzin és a gázolaj árát.
- Az oltások hatékonysága hat hónap után kezd csökkenni, hét-nyolc hónap után drasztikusan, ezért javasolt a harmadik oltás felvétele.
- A Miniszterelnökség alá tartozó közigazgatásban, különösen az ügyfélszolgálatot ellátók esetében december 15-éig kötelező lesz az oltás felvétele; azon munkakörökben, ahol nem kell mindennap tömegesen emberekkel érintkezni, ez a határidő január 31.
Ha a baloldal jön, vége a rezsicsökkentésnek
A kancelláriaminiszter arról is beszélt, hogy a kormányülésen tárgyaltak az európai rezsiárak drasztikus növekedéséről. Megállapították, hogy energiaválság van Európában: a földgáz árának 400 százalékos drágulása miatt az elektromos áram ára is radikálisan emelkedett. Gulyás Gergely hozzátette: Magyarország kivételével a legtöbb uniós ország nem tudta elkerülni a rezsiválságot. Hangsúlyozta: a kormány károsnak tartja azt az álláspontot, hogy a baloldal nem tartaná fenn a rezsicsökkentés vívmányait, hiszen ez a lakosságnak és a magyar gazdaságnak is jót tesz. A baloldali összefogás miniszterelnök-jelöltjének kijelentésére reagálva elmondta: Márki-Zay Péter a baloldali gyakorlatnak megfelelő nyilatkozatokat tesz, amely a piaci viszonyok érvényesítését jelenti az energiapolitikában. Mint Gulyás Gergely fogalmazott, ez legalább őszinte kommunikáció a baloldal részéről, azaz ha baloldali kormány jön, a rezsicsökkentésnek vége.
Felső plafon az üzemanyagáraknak
Az uniós benzinárakkal kapcsolatban elmondta: bár Magyarországon uniós átlagban a hatodik-hetedik legolcsóbb az üzemanyag, ez így is megterhelő a magyar gazdaság számára. Gulyás Gergely kiemelte: a kormányülésen úgy döntöttek, november 15-étől a benzin és a dízel literenkénti árát 480 forintban maximalizálják, amelyet három hónap múlva vizsgálnak felül. Mint mondta,
ez azt jelenti, hogy ennél a 480 forintnál olcsóbb lehet a benzin és a gázolaj, de drágább nem.
Kötelező az oltás a Miniszterelnökség alá tartozó közigazgatási munkakörökben
A legfrisebb járványügyi adatok ismertetését követően Gulyás Gergely arról beszélt, hogy a Pfizer legfrissebb kutatásai szerint a vakcina hatékonysága 6 hónap után csökken, ezért érdemes felvenni a megerősítő oltást. Hozzátette: ez a tendencia általánosságban a többi vakcinára is érvényes.
Aki oltást kapott, az a nyolcadik-kilencedik hónap után is jobb helyzetben van, mint aki nem oltatta be magát
– tette hozzá a miniszter, felidézve, hogy november 22-től oltási akcióhetet indítanak: 101 oltóponton előzetes bejelentkezés nélkül is bárki oltást kaphat. Kitért arra is, hogy a kormány döntése értelmében a Miniszterelnökség alá tartozó közigazgatási munkakörökben, ahol sok emberrel kell kapcsolatot tartani, december 15-éig kötelező lesz legalább az első oltás felvétele. Hozzátette: a többi munkakörben január 31-e ez a határidő.
Az egészségügyben dolgozók átoltottsága nagyon jó, van, ahol közelíti a száz százalékot, de körükben is érdemes növelni a harmadik oltások arányát. A jogszabályok jelenleg két oltást írnak elő kötelezően, a harmadik csak ajánlott
– jelezte a miniszter. Gulyás Gergely a tanári érdekképviseletektől, szakszervezetektől annak a belátását kérte, hogy mivel ők gyerekekkel foglalkoznak, nagyon fontos, hogy be legyenek oltva.
Ha nem is kér bocsánatot, az Európai Bizottság legalább fizesse ki Európa határvédelmi költségeit
A Miniszterelnökséget vezető miniszter közölte, hogy a kormány tárgyalt a migrációs helyzetről is. Úgy látják, az energiaválsággal migrációs válság is kialakult Európában; ennek része az afganisztáni “szerencsétlen kivonulás” humanitárius következménye és a fehérorosz–lengyel határon kialakult helyzet is, amely a legnagyobb nyomást jelenti most az Európai Unióra. Hangsúlyozta: Magyarország szolidáris Lengyelországgal.
Fontosnak tartjuk, hogy Lengyelország a határvédelme során megkapja mindazt a támogatást, amit Magyarország nemcsak nem kapott meg 2015-ben, amikor az EU déli határát védte, de még vitatták is a határvédelmi intézkedéseit
– jegyezte meg. Gulyás Gergely szerint az EU-nak meg kell térítenie a külső határokat védelmező országoknak a határvédelem költségeit. Mint mondta, még nem érkezett válasz Ursula von der Leyentől, az Európai Bizottság elnökétől Orbán Viktor miniszterelnök levelére, amiben a kormányfő kérte a határvédelemmel összefüggő több mint 580 milliárd forintos magyar kiadás megtérítését. Felhívta a figyelmet arra, hogy a határvédelem legeredményesebb módja fizikai határtorlaszok építése, a kerítésépítés, és amikor Magyarország ezt tette, az “humanitárius szempontból az EU-ban elfogadhatatlan intézkedésnek látszott”, viszont azóta kerítést épített vagy épít Görögország, Spanyolország, Bulgária, Szlovénia, Észtország, Litvánia, Lettország és Lengyelország. Úgy vélte, az uniós politikai kultúrának nem része a bocsánatkérés, ezért elfogadják, hogy nem kérnek bocsánatot Magyarországtól, de a határvédelemre fordított pénzt Magyarország kéri.
A Városháza körüli botránnyal kapcsolatban a kancelláriaminiszter elmondta: aggasztónak tartja, hogy felmerült az állami vagyon elkótyavetyélésének gondolata a főpolgármesteri hivatalban, továbbá úgy vélte, hogy nehezen érthető Karácsony Gergely magatartása, ahogyan a teljes tagadástól a részleges beismerésig eljutott. Gulyás Gergely még a magyar politikai kommunikációtól is idegennek nevezte, hogy Karácsony Gergely Tarlós Istvánra próbálta meg hárítani a botrányt.
Vezetőkép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu; Videó: M1/Youtube
Facebook
Twitter
YouTube
RSS