Orbán Viktor egyértelművé tette, hogy Magyarország nem kíván részt venni az Ukrajnát érintő NATO-erőfeszítésekben, és én ezt az álláspontot elfogadom – jelentette ki Jens Stoltenberg a Karmelita kolostorban tartott sajtótájékoztatón. Mint hozzátette, megállapodás született arról, hogy Magyarország hogyan tud távol maradni az Ukrajnának nyújtott támogató műveletektől, azaz magyar katonák nem fognak részt venni ezekben a tevékenységekben és magyar pénzügyi eszközöket nem használnak fel ezekre.
Orbán Viktor miniszterelnök és Jens Stoltenberg a NATO főtitkára megbeszéléseket folytatott szerdán a Karmelita kolostorban, amelyet közös sajtótájékoztató követett. A csúcstalálkozót követően a NATO főtitkára arról beszélt:
Orbán Viktor egyértelművé tette, hogy Magyarország nem kíván részt venni az Ukrajnát érintő a NATO-erőfeszítésekben, és én ezt az álláspontot elfogadom.
Kiemelte: megállapodás született, hogy hazánk sem katonai, sem anyagi eszközökkel nem vesz részt a NATO tervezett Ukrajna-missziójában. Jens Stoltenberg hozzátette: cserébe Orbán Viktor ígéretet tett, hogy nem fogja vétózni a NATO-n belül az Ukrajnát érintő kezdeményezéseket, továbbá hazánk továbbra is megfelel minden általa vállalt kötelezettségének.
Magyarország nem vétózik, cserébe nem küld se pénzt, se katonát a háborúba
Orbán Viktor a sajtótájékoztatón arról beszélt: közismert, hogy Magyarország álláspontja eltér a NATO-tagállamok többségének álláspontjától a háború megítélésében, ugyanakkor hazánk tudomásul veszi azt is, hogy az övétől eltérő vélemények súlya és száma jelentősen nagyobb. Kiemelte: hazánk minden alkalommal kifejthette a saját álláspontját, még akkor is, ha véleményével kisebbségben maradt.
Magyarországnak be kell látnia, hogy nincs ahhoz elegendő képessége és ereje, hogy a nagy számban tőle különböző véleményeket megváltoztassa
– hangsúlyozta Orbán Viktor, majd kiemelte:
Magyarország a mai tárgyaláson világossá tette, hogy nem kíván blokkolni olyan döntéseket a NATO-ban, amelyek bár eltérnek a mi helyzetértelmezésünkből fakadó észszerű döntésektől, de a többi tagállam által osztott és szorgalmazott döntések.
A miniszterelnök kiemelte, cserébe azt kérte a NATO főtitkárától, hogy tegye világossá: minden NATO-területen kívüli katonai akció a NATO szabályai és a hagyományaink alapján csak önkéntes jellegű lehet. Orbán Viktor elmondta: hazánk a tárgyalások során megkapta a kellő garanciákat, hogy
Magyarország a NATO területén kívüli katonai akciókban, azon kívül fennálló háborúban nem vesz részt, és hogy hazánk a békéhez vezető, saját belátása szerinti legrövidebb utat követheti.
Vezetőkép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS