Minél nehezebb, válságosabb időszakot élünk, annál nagyobb szükség van az egységre. Az egyetértést ugyanakkor létre kell hozni, esélyt kell adni az embereknek, hogy egyetérthessenek, vagy elmondhassák a különvéleményüket, most nehéz időket élünk, szükség van a nemzeti konzultációra – fogalmazott a Kossuth Rádiónak adott pénteki interjújában Orbán Viktor miniszterelnök. Mint hozzátette, előfordul a politikában, hogy hibás döntések születnek, de a brüsszeli politikusoknak lehetőségük van, hogy hat havonta felülvizsgálják az elhibázott szankciós politikát. A miniszterelnök megjegyezte, “próbálok elegánsabban fogalmazni, de az igazság az, hogy hazudtak Brüsszelben az európai embereknek, mert azt mondták, hogy a szankciókat nem terjesztik ki az energiára, aztán mégis kiterjesztették. Azt is mondták, hogy a szankcióval véget lehet vetni a háborúnak. A háború elhúzódik, nincs ma ember, aki gyors lezárással számolna, viszont az árak meg az égben vannak, és ez gyötri az embereket, a spekulánsok megdörzsölik a tenyerüket.“
A politika egy tapasztalati műfaj, a Fidesz-KDNP pedig az elmúlt 12 év alatt több válságos pillanatot is átélt. Volt, amit megörökölt, mint gazdasági válság, és volt, amibe beleesett, mint a migráció vagy a koronavírus-járvány – idézte fel Orbán Viktor a Kossuth Rádiónak adott pénteki interjújában, kiemelve, azt a tapasztalatot vonta le, hogy válságos időkben a legjobb, ha valamilyen formában be tudják vonni az embereket a döntésekbe. A miniszterelnök hozzátette, a szakmai, költségvetési, gazdasági döntések nem ebbe a körbe tartoznak, de az olyan, a migráció által felvetett kérdésekben, mint hogy kikkel fognak a magyarok együttélni hetedíziglen Magyarországon, vagy hogyan kezelje az ország a koronavírus-járványt, fontos kikérni az emberek véleményét, és erre az egyik legjobb módszer a nemzeti konzultáció.
Minél nehezebb, válságosabb időszakot élünk, annál nagyobb szükség van az egységre. Az egyetértést ugyanakkor létre kell hozni, esélyt kell adni az embereknek, hogy egyetérthessenek, vagy elmondhassák a különvéleményüket, most nehéz időket élünk, szükség van a nemzeti konzultációra
-fogalmazott Orbán Viktor. Orbán Viktor megjegyezte, bár Németországban „fel sem horkantak”, mikor Annalena Baerbock külügyminiszter azt nyilatkozta, őt nem érdekli a szavazói véleménye, teljesíteni fogja, amit Ukrajnának ígért, ezt Magyarországon nem lehetett volna megtenni, mások a politikai hagyományok.
Németországban ez úgy hangzik, hogy ő jobban tudja, Magyarországon ugyanakkor inkább tiszteletlenségnek minősül
-fogalmazott a miniszterelnök.
A németek egyszer csak átálltak, a spekulánsok meg dörzsölik a tenyerüket
Az emberek fizetik meg a szankciós politika árát – jelentette ki Orbán Viktor, hozzátéve, ezt minden alkalommal megfizetjük, amikor a gázért, villanyért, vagy a benzinért fizetünk. A miniszterelnök hozzátette, az energia ára nem a gazdasági összefüggések miatt, hanem a rossz brüsszeli politikai döntések miatt emelkedett meg drasztikusan, ha nem lennének a szankciók, az energia annyiba kerülne, mint az áprilisi választások idején. Hozzátette, az új kormány is ezzel számolt, így a rezsiszabályok nélkül is menedzselhető lett volna az energiaár. Orbán Viktor ugyanakkor kiemelte, hiába volt egy megállapodás Brüsszelben, hogy a szankciókat az energiára nem terjesztik ki, sőt volt olyan konferencia, ahol a németek és a magyarok közösen küzdöttek ennek az álláspontnak a védelmében,
júniusban a németek átálltak, és Brüsszelben megváltoztatták a döntésüket, egyszer csak bevezették a szankciót az olajra, és napirendre vették a gázszankciót. Az energiák meg kilőttek az égbe, és azóta fizetjük ezt a szankciós felárat, ami miatt a rezsicsökkentési rendszert is át kellett alakítani Magyarországon, árstopokat kell bevezetni.
Orbán Viktor kiemelte, ez a helyzet bizonytalanságban tartja az embereket, amit a kormány érzékel, hiszen már a jelenlegi helyzet is rossz, de ezen az újabbnál-újabb szankciók még ronthatnak is.
Próbálok elegánsabban fogalmazni, de az igazság az, hogy hazudtak Brüsszelben az európai embereknek, mert azt mondták, hogy a szankciókat nem terjesztik ki az energiára, aztán mégis kiterjesztették. Azt is mondták, hogy a szankcióval véget lehet vetni a háborúnak. A háború elhúzódik, nincs ma ember, aki gyors lezárással számolna, viszont az árak meg az égben vannak, és ez gyötri az embereket, a spekulánsok megdörzsölik a tenyerüket
– hangsúlyozta a miniszterelnök. Hozzátette, hatástanulmányok nélkül is teljesen világos volt, hogy ha elkezdik a gázra is kivetendő szankció lehetőségét lebegtetni, a gáz ára azonnal nőni fog. Hozzátette, ilyenkor óriási erők kezdenek a gazdaságban is beindulni, hogy alkalmazkodjanak egy általuk feltételezett magasabb árhoz, ez szintén emeli az árakat.
A spekulánsok súlyos extra milliárdokra tesznek szert, csörög a kassza és gyűjtik be a pénzt
– hangsúlyozta a miniszterelnök, hozzátéve, ebben a helyzetben Magyarország kiharcolta a mentességet a szankciók alól, amelyek nélkül még sokkal rosszabb lenne a helyzet. Orbán Viktor kitért arra, az emelkedő gázár miatt számítani lehetett az élelmiszer emelkedésébe, amelyet csak tetézett az aszálykár, ezért élelmiszer árstopot is be kellett vezetni.
A szankciós politika rossz döntés, de kijavítható
A politikában van olyan helyzet, hogy hibáznak a döntéshozók – jelentette ki a miniszterelnök, megjegyezve, hogy vannak olyan döntések is, amelyeket már nem lehet rendbehozni, hiszen ha egy állam egyszer már úgy döntött, hogy beengedi a migránsokat, azokat már hiába is akarná kitenni. A miniszterelnök ugyanakkor hozzátette, a legtöbb rossz politikai döntés kijavítható, ahogyan az elhibázott szankciós politika is. Úgy vélte, egy konzultáció keretében azért is fontos hangot adni a becsapottságnak, csalódottságnak, mert ez visszatartja a döntéshozókat a következő hasonlóan rossz döntésektől is, de mivel a szankciókat hat havonta meg kell erősíteni, a brüsszeli politikusoknak lesz ideje, hogy belássák a hibájukat és felülvizsgálat alá vonták a saját korábbi döntésüket.
A családokra, a nyugdíjasokra a vállalkozókra és a munkanélküliségre is figyel a kormány
Orbán Viktor szólt arról, Magyarország képes arra, hogy ha nem érkezne több gáz, akkor is 4-5 hónapig ugyanúgy működne tovább a gazdaság, mint most, köszönhetően a tárolt mennyiségnek. Fontosnak nevezte ugyanakkor, hogy emellett a kormány próbálja megvédeni a családokat, mert az egységes piac miatt az árak európai mértékben emelkednek, Magyarországon viszont kevesebbet keresnek az emberek. A miniszterelnök hozzátette, A vállalkozásokat is segíteni kell, a kis és középvállalkozások számára elérhető 200 milliárd forintos program indult ennek érdekében, de lesz gyármentő program is a nagyobb cégek számára. Orbán Viktor elmondta, ha a háború okozta gazdasági helyzetben elindulna a munkanélküliség növekedése, munkavédelmi akciótervet is indítani fog a kormány. A bizonytalan helyzetben van néhány fix pont – tette ugyanakkor hozzá a miniszterelnök, kiemelve, hogy a nyugdíjasok továbbra is számíthatnak a visszaépített 13. havi nyugdíjra, valamint az inflációkövető nyugdíjemelésre.
Az ellenzék nem a maga ura
Orbán Viktor szólt arról is, még a politikával nem foglalkozó emberek is könnyen beláthatják, hogy
nehéz együttműködni olyan emberekkel, akikről tudod, hogy nem urai a saját akaratuknak, hanem valaki másnak a kottájából játszanak.
Úgy vélte, hiba lenne, ha a kormány az ellenzékkel való együttműködésre alapozná a politikáját,
mert ők egyszerűen nem urai saját maguknak. Amerikából pénzelik őket, és aki fizet, az rendeli a nótát. Ezzel kell élnünk, most ilyen ellenzékünk van.
A miniszterelnök végül kitért arra, a kormány nem tervez változtatni az abortusztörvényen. Úgy vélte nincs tökéletes abortusztörvény, de a jelenlegi egy olyan szabály, amivel a magyar társadalom együtt tud élni. Kiemelte, különben sem ez az az ügy, amivel most foglalkozni kell, „hiszen szankció van, háború van, égben vannak az energiák, itt ez a dollár baloldal a hátunkban”.
Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS