Eloszlatta a közvélemény illúzióit az ellenzék választások utáni viselkedése abban a tekintetben, hogy képesek lettek volna-e egy országot elvezetni – fogalmazott Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a csütörtöki Kormányinfón. Mint hozzátette, világossá vált, hogy a baloldal nem demokratákból áll, hiszen nem fogadják el a választási eredményeket. Portálunk kérdésére elmondta: a kormány sosem nyilatkozott sértően szövetségeseiről, ugyanakkor a választási kampányban ennek fordítottjára lehetne példákat hozni, hiszen egy-egy állam kormányfője, államfője előszeretettel foglalkozott Magyarországgal. Gulyás Gergely ugyanakkor hangsúlyozta: “a kormány tiszteletben tartja az országok szuverenitását, és törekszik arra, hogy ha vannak sebek, akkor azokat mielőbb gyógyítsák be, bárki is okozta azokat”. A kancelláriaminiszter egyebek mellett arról is beszélt, hogy a május 16-tal kezdődő héten választja meg az Országgyűlés a miniszterelnököt, rá két nappal pedig felállhat az új kormány. Hozzátette: Orbán Viktor ismét Kocsis Mátét javasolja a Fidesz frakcióvezetőjének.
Egy brit mondás szerint a vereség megerősíti a pártot, de morális döntés kérdése, hogy kivel érdemes összefogni, és a megerősödés is ennek a függvénye – kommentálta az összefogás pártjainak jövőjét illető kérdést Gulyás Gergely a szokásos csütörtöki Kormányinfón. A kancelláriaminiszter hozzátette: a baloldali összefogás pártjai nem néztek azzal a ténnyel szembe, hogy nem pusztán matematikai összeadás kérdése, hogy egy választópolgár szavazzon egy olyan pártszövetségre, amelynek olyan tagjai is vannak, amelyek esetleg ellenszenvesek a számára.
A kampány során egy-egy állam kormányfője előszeretettel foglalkozott Magyarországgal…
Portálunk a csütörtöki Kormányinfón arról kérdezte Gulyás Gergely kancelláriaminisztert, hogy a választási kampány során elhangzott negatív külföldi politikai megnyilatkozások fényében számít-e a kormány valamiféle visszarendeződésre, a viszonyok konszolidálódására a közös munka érdekében. A kancelláriaminiszter úgy reagált: a magyar kormány azt az alkotmányos parancsot követi, hogy hazánk lehetőleg a világ valamennyi országával jó kapcsolatokra törekedjen; különösen igaz ez saját uniós és NATO-szövetségeseinkre. Hozzátette: a szándék a kormány részéről tehát adott, ugyanakkor a választási kampány során elhangzottak erős mondatok. Gulyás Gergely kiemelte: nem emlékszik olyan esetre, hogy a kormány sértően nyilatkozott volna volna a szövetségeseivel kapcsolatban, fordított esetben azonban lehetne példákat említeni, hiszen egy-egy állam kormányfője, államfője előszeretettel foglalkozik Magyarországgal.
A kormány tiszteletben tartja az országok szuverenitását, és törekszik arra, hogy ha vannak sebek, akkor azokat mielőbb gyógyítsák be, bárki is okozta azokat
– hangsúlyozta. Gulyás Gergelyt arról is kérdeztük, hogy Oroszország példája nyomán – amely egyes szankcióknak azért képes ellenállni, mert minél nagyobb önellátásra rendezkedett be – nem lenne-e szükség ezt a szempontot magyar és európai szinten is kiemelten kezelni, különös tekintettel a háború várható gazdasági hatásaira. A kancelláriaminiszter válaszában arról beszélt, hogy Magyarország tízmilliós államként nem tudja megvalósítani a teljes önállóságot, de ez a globalizáció világában amúgy is megvalósíthatatlan. Hozzátette: a nagyobb országok az ilyen kihívásokkal könyebben néznek szembe. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a jelenlegi előrejelzések Oroszországban 8,5–10 százalékos recesszióval számolnak, tehát a bevezetett szankciók nem hatástalanok. Hnagsúlyozta: a kormány eddig minden szankciós csomagot támogatott is, egyetlen szempont érvényesülése mellett, hogy olyan szankciók ne lépjenek életbe, amelyek jobban fájnak Európának vagy Magyarországnak, mint annak az államnak – jelen esetben Oroszországnak –, akit szankcionálni akarnak. Ez a terület egyértelműen az energetika és a nyersanyagok kérdése.
Mivel Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán vett részt a Drégelypalánk és Ipolyhídvég közötti új Ipoly-híd ünnepélyes alapkőletételén, Gulyás Gergelyt arról is kérdeztük, hogy a kormány támogatandónak tartja-e az Ipoly-völgyi vasút tervét, amellyel korábban portálunk is részletesen foglalkozott. A kancelláriaminiszter felvetésünkre úgy reagált: a kormány a vasútfejlesztéseket kiemelt fontosságúnak tekinti, azaz általánosságban is támogatja. Hozzátette: a konkrét esetben azt kell megvizsgálni, mennyi idő alatt és mekkora költségekből valósítható meg az elképzelés, illetve, hogy rendelkezésre állnak-e megfelelő nemzeti vagy uniós források a megvalósításhoz. Ugyanakkor magát az elképzelést helyes célkitűzésnek nevezte.
A május 16-ai héten felállhat az új kormány
A május 16-tal kezdődő héten választja meg az Országgyűlés a miniszterelnököt – jelentette be a Miniszterelnökséget vezető miniszter. A miniszter közölte: a kormányfő megválasztása után egy-két nappal megalakul az új kormány. Hozzátette: a kormány megalakulásának feltétele, hogy a parlament elfogadja a kormány szerkezetéről szóló törvényt. Ezt a kabinet május 2., az új Országgyűlés megalakulása után haladéktalanul beterjeszti, a törvényjavaslat soron kívüli tárgyalását kérve.
A miniszter ismertetése szerint Orbán Viktor miniszterelnök, miután tárgyalt vele, ismét Kocsis Mátét javasolja a Fidesz frakcióvezetőjének.
Mindig akkor a legerősebb a demokratikus felhatalmazás, ha a polgári oldal kerül kormányra
A magyar demokrácia mindig akkor volt a legerősebb, amikor polgári kormány volt Magyarországon, hiszen a három kiemelkedően magas részvételi arányt mutató választáson mindig a jobboldal győzött – kommentálta a választások eredményeit Gulyás Gergely. A kancelláriaminiszter kiemelte: a jobboldal felhatalmazása erős, hiszen több mint 54 százaléka a választópolgároknak a listás eredmények alapján a kormánypártokat támogatta, azaz több mint 3 millió 60 ezren szavaztak a kormánypártok listájára.
Május végével véget ér a vészhelyzet
A járványhelyzet miatt kihírdetett veszélyhelyzet május 31-ig várhatóan megszűnik, ugyanakkor a kormány lehetővé kívánja tennie, hogy egy törvénymódosítás révén megmaradhasson a mozgástere, amennyiben egy szomszédos országban háború zajlik – jelentette ki Gulyás Gergely. A törvénymódosítás a kancelláriaminiszter szerint a mindenkori kományok működésének biztosítása érdekében szükséges, még akkor is, ha remélhetőleg sosem lesz arra szükség, hogy éljenek a vészhelyzet kihirdetésével.
Fejlettségben Portugáliát is előzzük – ez a válasz a baloldal valótlan állatásaira Magyarország teljesítményével kapcsolatban
Gulyás Gergely arról beszélt, hogy Magyarország az Eurostat által felállított rangsor alapján megelőzte Portugáliát is az EU-s országok átlagos fejlesztési színvonala 76 százalékos szintjének elérésével. Mint hozzátette, hazánk megelőzi Bulgáriát, Görögországot, Szlovákiát, Horvátországot, Lettországot és Romániát, ez pedig egyértelmű válasz azokra a valótlan állításokra, amelyeket az ellenzéki összefogás megfogalmazott a hazai gazdaság állapotával és a kormány teljesítményével kapcsolatban. Már csak az iparűzési adó alapján is kedvezőbb helyzetben van a főváros, mint eddig bármikor, és ahogy különben Karácsony Gergelyék a bevételekkel számoltak, ezért is érthetetlen, miért beszélt Horváth Csaba gazdasági “amputációk” szükségességéről a Budapesten – reagált újságírói kérdésre Gulyás Gergely. A kancelláriaminiszter ugyanakkor hangsúlyozta: a kormány eddig is és továbbra is támogatja a fővárost.
Sikeres az infláció mérséklése, de csökkenés legkorábban augusztustól jöhet
A kormány inflációt mérséklő intézkedései elérték a kívánt hatást, hiszen ezek nélkül már 13 százalék lenne az infláció; ezt 4,4 százalékkal sikerült csökkenteni – hangsúlyozta Gulyás Gergely. Hozzátette: Magyarország a középmezőnyben van a 8,6 százalékos inflációval, míg Litvániában 15,6, Észtországban 14,8, Hollandiában, 11,9 százalékos az infláció, de Románia, Spanyolország, Szlovákia, Belgium is magasabb inflációtól szenved. A kancelláriaminiszter ugyanakkor kiemelte: a Magyar Nemzeti Bank kormány elé tárt prognózisában azt jósolják, hogy 2022. augusztus–szeptemberében kezdődhet meg az infláció csökkenése.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS