Az inflációról, a bérek emelkedéséről, az elmúlt napok diplomáciai eseményeiről és az atlétikai világbajnokságról is kérdezték Orbán Viktor miniszterelnököt a Kossuth Rádiónak adott szokásos, pénteki rádióinterjúja során.
Orbán Viktor az inflációs helyzet és a reálbérek alakulása tekintetében leszögezte, hogy az álláspont egyszerű:
Még, még, még, ennyi nem elég!
A miniszterelnök felidézte, hogy a bérek tekintetében a gazdasági rendszerváltástól kezdődően történelmileg alacsonyabb bérek alakultak ki hazánkban, mint tőlünk nyugatabbra. A kormányfő ugyanakkor rámutatott, hogy napjainkban a legnagyobb kihívást az infláció jelenti, amely kapcsán kifejtette, hogy az augusztusi részadatok alapján ebben a hónapban már a bérek növekedése utoléri majd a pénzromlás mértékét.
Azért dolgozunk, hogy augusztus után a bérek utolérjék az áremelkedés mértékét
– szögezte le a kormányfő.
ILYEN MÉG NEM VOLT
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy 2010 óta idén történt meg először, hogy az árak nagyobb mértékben nőttek, mint a bérek. A miniszterelnök kifejtette, hogy bár az emberek ezt időnként lehet, másképp érezték, de a számok egyértelműek: több mint egy évtized után történt meg ez először, ilyen ugyanis 2010 óta nem volt. A kormányfő felidézte azonban azt a körülményt is, hogy a kormány gazdaságpolitikája nem változott, ellenben a háború és szankciók olyan terheket róttak az országra, amit forint-ezermilliárdokban lehet kifejezni. Ennek a pénznek a hiányát pedig érezzük a magyar gazdaságban is.
ÁRSPEKULÁNS MULTIK
Fogakat, erőt, karmokat kellett a kormánynak mutatni
– fogalmazott Orbán Viktor annak kapcsán, hogy egyes nagy szereplők nyerészkedni próbáltak a jelentős inflációs környezetben a magyar családokon. Ezt a miniszterelnök egyértelműen elfogadhatatlannak nevezte és leszögezte, hogy az illetékes hatóságok kemény fellépésére és folyamatos jelenlétére számíthatnak majd az árspekuláns multik.
A MUNKA AZ ELSŐ
A nehézségek kapcsán ugyanakkor a miniszterelnök felidézte azt is, hogy a kormány továbbra is elkötelezett a munkaalapú társadalom koncepciója mellett. Ennek a meggyőződésnek az áll a középpontjában, hogy ha munka van, akkor minden van.
A munkahelyek ügye kiemelt, célunk, hogy minden magyarnak legyen munkahelye, mert mi munkaalapú gazdaságról beszélünk. Ma 4,8 millió ember dolgozik, ez 2010-ben 3,6 millió körül volt
– mondta.
MEGVÁLTOZOTT AZ ENERGIAHELYZET
Orbán Viktor az európai energiahelyzetre vonatkozó kérdésre reagálva ismét kifejtette, hogy a magyarok fizetik Európában a legalacsonyabb energiaárakat.
A rezsicsökkentés fenntartásáért a kormány mindent megtesz, miként eddig is, a jövőben is segítjük a családokat. Ez havonta 181 ezer forinttal támogat minden családot, ennyivel fizetne többet minden család, amit nem tudnának kifizetni. A magyar rezsicsökkentést meg kell védeni. Brüsszel szemét ez szúrja, mert itt fizetik a legalacsonyabb gázárat. Pedig számos országnak saját energiaforrásai vannak, mi importáljuk, mégis többet fizettetnek a saját polgáraikkal, mint mi. Ezért támad minket Brüsszel, de erre nem lehetünk tekintettel
– fogalmazott a kormányfő, aki elmondta azt is, hogy megváltozott az európai energiaimport helyzete is. A korábbi gyakorlat ugyanis az volt, hogy az oroszokkal megállapodtunk a földgázvásárlásokról, majd a gáz Ukrajnán keresztül megérkezett és ezzel minden rendben volt.
Eddig az oroszoktól Ukrajnán keresztül jött minden, de ma szankciók vannak, az ukránok pedig most azt mondják, 2024-ben nem fog rajtuk keresztül jönni semmilyen energia. Ezért mi más útvonalat kerestünk, délről. Törökországnak nincs saját gáz- és olajkitermelése, mégis kulcsszereplő a kérdésben. Minden gáz, amit délről be tudunk hozni, Törökországon keresztül jön, a kezükben van a csap
– fogalmazott.
ATLÉTIKAI VILÁGBAJNOKSÁG
A kormányfő elmondta, hogy követi a világbajnokság eseményeit, fantasztikusnak tartja a rendezvények helyszíneit és a helyszíneken uralkodó hangulatot is.
Ez a világbajnokság bizonyítja, hogy az emberi élethez jól járul hozzá, a sportolók viszik Magyarország jó hírét. A külföldiek a szép arcunkat látják
– tette hozzá.
Ha meg távolabbról nézzük az egész sportdiplomáciát, stadionépítést, amellett, hogy ide figyel a világ, a sporton kívüli életről is szó van. Hiába a sok károgó, ezek a közösségi terek minden jóakaratú magyar embert szolgálnak, a sporton kívül kulturális rendezvényeknek is teret adnak. A kultúra ma már nem áll meg Bécsnél
– fogalmazott a miniszterelnök.
Vezető kép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Facebook
Twitter
YouTube
RSS