A járvány megfékezése érdekében a kormány meghosszabbítja a jelenleg is érvényben lévő védelmi intézkedéseket, tehát április 19. után is kötelező lesz a közterületeken a maszkviselés, a távolságtartás, valamint érvényben marad az este 10 órakor életbe lépő esti kijárási tilalom is – mondta el Kiss Róbert rendőr alezredes, a Készenléti Rendőrség ügyeleti központjának vezetője az operatív törzs pénteki tájékoztatóján. Müller Cecília országos tisztifőorvos szerint elérünk arra a pontra, amikor az egészségesek is sorra kerülhetnek az oltási sorrendben, de ehhez muszáj regisztrálni, hogy tudják, ki szeretne oltakozni. Az iskolák és óvodák hétfői nyitása kapcsán elmondta, hogy fontos a gyakori kézmosás, ne egyenek a gyermekek egymás uzsonnájából, kizárólag egészséges gyermekek menjenek a közintézményekbe; lesz hőmérsékletmérés, ki vannak helyezve a fertőtlenítőszerek. Müller szerint a gyermekek sokszor jobban hallgatnak a pedagógusokra, mert tisztelik őket, ezért is kell példát mutatniuk. Azt is megemlítette, hogy fennáll annak lehetősége, hogy szükség lesz majd harmadik oltásra is, amely emlékeztető oltásként funkcionál. Müller azt mondta, hogy most még nem lehet tudni, hogy szükség lesz-e erre.
Kiss Róbert rendőr alezredes beszámolt a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs pénteki tájékoztatón arról, hogy a járvány megfékezése érdekében a kormány meghosszabbítja a jelenleg is érvényben lévő védelmi intézkedéseket. A kormány emellett május 23-ig meghosszabbítja a határellenőrzést, amelynek változatlanul a járvány megfékezése és a hazánkba belépők ellenőrzése a célja. A védelmi intézkedések lépcsőzetes feloldása első fokozatában életbe lépett intézkedések szerint az üzletek reggel 5 óra és 21.30 óra között nyitva lehetnek, és átlagosan 10 négyzetméterenként egy vásárló tartózkodhat az üzletben. Nyitva lehetnek a fodrászatok, kozmetikák és más szolgáltatók. Szabadidős sporttevékenység – a kijárási tilalmon kívüli időszakban – továbbra is folytatható egyedül vagy ugyanazon háztartásban élőkkel, azzal a feltétellel, hogy másoktól legalább 1,5 méter távolságot kell tartani.
Minden harmadik ember megkapta az oltását
Müller Cecília országos tisztifőorvos a tájékoztatóján elmondta, hogy
a harmadik hullám tetőzésén állunk most.
Még magasak a számok, ezért továbbra is érvényben maradnak a védelmi intézkedések. Emellett tapasztalható egy diszkrét csökkenés, a járványügyi adatok egy hete stagnálnak, egy picit csökkennek. A szennyvízadatokból ez a változás még nem mutatható ki. Fontos a védekezés fenntartása – tette hozzá. Müller Cecília kiemelte: minden erejükkel azért küzdenek, hogy a kórházban fekvők száma csökkenjen, és már második napja tízezer alá csökkent a súlyos megbetegedések száma, de még mindig magas ez a szám. A tisztifőorvos szerint a fulladás az egyik legveszélyesebb tünet, el kell kerülni azt, hogy valaki kórházba kerüljön. Kiemelte: a teljes lakosság 32 százaléka megkapta már az oltását. Hozzátette azt is, hogy most már minden harmadik ember megkapta az oltását Magyarországon.
Az egyetlen biztosíték az, ha nem kapjuk el a fertőzést
Müller Cecília a brit mutáns fertőzőképessége miatt kiemelte az egyéni védekezés fontosságát: a mutánsok miatt ez a vírus gyorsan terjed, és ez is nehezíti a védekezést, ezért is kell regisztrálni és oltatni magukat – fűzte hozzá. A tisztifőorvos arról is beszélt, hogy az oltásra jelentkezett idősek 90%-a és a regisztrált 18-59 év közöttiek közel fele (49,6%) is megkapta már az oltást. Müller Cecília szerint elérünk arra a pontra, amikor az egészségesek is sorra kerülhetnek, de ehhez muszáj regisztrálni, hogy tudják, ki szeretne oltakozni. Hangsúlyozta: a reprodukciós ráta 1 alá csökkent. Kifejtette: ez az érték mutatja azt, hogy egy fertőzött hány másikat fertőz meg. A vírus képességét ismerjük, a brit mutánsnál egy fertőzött négy másikat fertőz meg. Most Magyarországon a reprodukciós ráta 1, tehát egy fertőzött egy másiknak adja át a fertőzést. Ha ez 1 alá tud csökkenni, akkor a fertőzöttek száma el tud kezdeni csökkenni – ennek ez a jelentősége. Müller Cecília szerint látják azt, hogy az intézkedések és az együttműködés eredménye megvan. Bízik abban, hogy az oltások számának növekedésével, a védettség kialakulásával ez a vírus nem fog fogékony szervezetet találni. A tisztifőorvos bízik abban is, hogy elhagyjuk a harmadik hullám csúcspontját, de ehhez idő kell, ezért is kell betartanunk a szabályokat. 241 beteg hunyt el, akik valamilyen társbetegség mellett nem tudtak megküzdeni a fertőzéssel. Vannak fiatalok is, akiket elveszítettünk, és ez óriási veszteség – mondta el, majd Müller Cecília őszinte részvétet kívánt a családoknak. Hozzátette: az egyetlen biztosíték az, ha nem kapjuk el a fertőzést!
A közintézményekben a higiénia a legfontosabb, a szülők is tartsák be a szabályokat!
Hétfőn megkezdődik az óvodások és az alsó tagozatos iskolások jelenléti oktatása. Müller Cecília szerint a járványügyi adatok tették ezt lehetővé, de rendkívül körültekintően kell eljárni.
A fertőtlenítések megtörténtek, rendezett környezetbe térnek vissza a gyermekek. Az intézmények járványügyi protokollját elő kell venni, és ezeket alkalmazni kell
– emelte ki, majd hangsúlyozta: egy régi-új szituációba kerülnek a gyermekek, a családok és a pedagógusok is. Azért is biztonságosabb a visszatérés, mert két ütemben már beoltották az ott dolgozókat, és eddig a regisztráltak több mint 80 százalékát oltották be. Még ma is zajlik az ő oltásuk, ezért a tisztifőorvos azt kéri, hogy aki még teheti, az oltassa be magát. A gyermekek nagyon ügyesek, okosak, és hallgatnak a pedagógusokra, ezért is fontos, hogy példát mutassunk nekik. Müller Cecília szerint a gyermekek sokszor jobban hallgatnak a pedagógusokra, mert tisztelik őket, ezért is kell példát mutatniuk – szögezte le. Fontos a gyakori kézmosás, ne egyenek a gyermekek egymás uzsonnájából, kizárólag egészséges gyermekek menjenek a közintézményekbe; lesz hőmérsékletmérés, ki vannak helyezve a fertőtlenítőszerek – összegezte a tisztifőorvos. Egy ilyen korú gyermeknek meg kell tanítani, hogy ez automatizmus legyen. Az óvodába érkező szülőknek is be kell tartaniuk a szabályokat, viseljenek maszkot, tartsák a távolságot – kérte. Müller Cecília arról is beszélt, hogy a tüsszentés és orrfújás etikettjére is meg lehet tanítani a gyermekeket; fontos, hogy használjanak saját kulacsot, ne egyenek egymás ételéből. A működés során is kell a rendszeres fertőtlenítő takarítás: nagyon gyakran kell szellőztetni, a gyermekeket vigyék a szabadba, és levegőzzenek. Az óvodákban különösen fontos a játékok napi fertőtlenítő tisztítása, mert ezeket egymásnak átadják a gyermekek.
A koronavírus szezonális lehet, elképzelhető az emlékeztető oltás szükségessége
Kérdésre Müller Cecília kifejtette, hogy a Pfizer cég vezetője nemrégiben beszél arról, hogy fennáll annak lehetősége, hogy szükség lesz majd harmadik oltásra is, amely emlékeztető oltásként funkcionál. A tisztifőorvos azt mondta, hogy most még nem lehet tudni, hogy szükség lesz-e emlékeztető oltásra. Amit most tudunk, az az, hogy az itthon alkalmazott oltások mindegyik biztonságos és hatékony. A jövőbeni oltási protokoll függ a vírus mutálódásától, és attól is, hogy az oltóanyag-előállító vizsgálja az ellenanyagszinteket a vérben, és a sejtes immunitást is. Ez még nyitott kérdés, de sokak szerint ez a betegség – hasonlóan az influenzához – akár szezononként előfordulhat.
A járvány harmadik hullámának tetőzése érzékelhető, de még most is nagyon sokan fertőződnek meg, ezért a védelmi intézkedések betartása továbbra is fontos. Most már bármely regisztráltnál csöröghet az oltásra hívó telefon. Ma és szombaton újabb lehetőséget kapnak a soron kívüli oltásra a regisztrált pedagógusok, bölcsődei, óvodai és iskolai dolgozók. A koronavirus.gov.hu tájékoztató oldal ma reggeli friss adatai szerint 5216 az új fertőzöttek száma, ezzel a járvány kezdete óta összesen 742 198 főre nőtt a beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 241, többségében idős krónikus beteg, így az elhunytak száma 24 762 főre emelkedett. A gyógyultak száma folyamatosan nő, jelenleg 445 920 fő, az aktív fertőzöttek száma pedig 271 516 fő. 9459 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 1117-en vannak lélegeztetőgépen.
Forrás: koronavirus.gov.hu, MTI; Kiemelt kép: MTI/kormany.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS