Csütörtökön megtartották a kormány megalakulása utáni első Kormányinfót, amelyen Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő mellett megjelent Nagy Márton gazdaságfejlesztésért felelős miniszter. A sajtótájékoztató fő témája elsősorban a gazdasággal kapcsolatos volt. Mint ismert, Orbán Viktor miniszterelnök szerdán jelentette be Facebook-oldalán, hogy a jelenlegi válság kezelésének érdekében elvonják a nagyvállalatok és bankok extraprofitját, és így védik meg a lakosságot a többletköltségektől. Ezek mellett bejelentették, hogy péntektől csak magyar rendszámú gépjárműbe lehet árstopos üzemanyagot tankolni, valamint részleteket is elárultak azzal kapcsolatban, mit is takar az extraprofit megadóztatása.
Gulyás Gergely és Szentkirályi Alexandra mellett megjelent a Kormányinfón Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter is. A Kormányinfót a Miniszterelnökséget vezető miniszter kezdte, aki azt mondta, a Kormányinfó továbbra is rendelkezésre áll kérdések megválaszolására. Bár két napja alakult meg a kormány, már két kormányülést is tartottak; az első nap a veszélyhelyzetről döntött a kormány. A tárcavezető kijelentette: el kell hárítani a humanitárius katasztrófa következményeit. Az orosz–ukrán háború elhúzódott, amelynek egyebek mellett a gazdasági következményei súlyosak, nem beszélnek a brüsszeli szankciós politika fejetlenségéről.
Az eddig elért eredményeket fenntartjuk, a piaci árakban három-négy-öt-hatszoros emelkedés történt. Háborús veszélyhelyzet van, ezért a kormány rezsivédelmi és honvédelmi alapot hozott létre a kormány. A rezsicsökkentés megvédése érdekében mindent meg kell tenni!
– szögezte le a miniszter, majd ismertette: az új kormánynak is meg kell védenie a biztonságot és a gazdaságot.
Úgy fogalmazott: a családtámogatásokat meg kell védeni, valamint meg kell erősíteni a Magyar Honvédséget, illetve az infláció miatt igazságtalan extraprofithoz jutó cégektől kell többlet-tehervállalást kell kérni. Gulyás szerint extraprofit-különadók jönnek. A miniszter szerint a most meghozott döntések garanciát jelentenek arra, hogy teljesüljön a 4,9 százalékos hiány; a Költségvetési Tanácsnak tíz napja van még, hogy áttekintse a költségvetési tervet. Ismertette: úgy tervezik, hogy az infláció 5,2 százalékos lesz és reális a 4,1 százalékos növekedés.
A magyar pénzügyi politika kiszámítható lesz, a nagy társadalompolitikai célokat fenn tudjuk tartani
– fogalmazott Gulyás Gergely, aki ezután a benzinkutak helyzetével foglalkozott. Kijelentette, hogy a térségben és az unióban Magyarországon a legolcsóbb a benzin és a gázolaj, de vannak visszaélések, így holnaptól csak a magyar rendszámú gépjárművek tankolhatnak a limitált áron.
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter beszédét azzal kezdte: növekednek a recessziós félelmek, ezért a kormánynak válságálló gazdaságot kell építenie, így született a döntés, hogy felállítják a rezsivédelmi és honvédelmi alapot, amelyek mögé bevételeket tesznek.
Költséges ez, mert egyre többe kerül minden, és háború is zajlik
– mondta Nagy Márton, aki szerint az előbb említett bevételeket leginkább az extraprofit-különadókkal érik el, azonban kiadáscsökkentés is jön, miközben megvédik a családvédelmi intézkedéseket, a nyugdíjasokat, a teljes foglalkoztatást és a rezsicsökkentést. Kiadáscsökkentés alatt Nagy Márton azt értette, hogy a minisztériumok költségvetését csökkenteni kell, át kell ütemezni az állami beruházásokat és csak a piaci beruházásokat ösztönzik. Ismertette: a kiadáscsökkentés 60, a bevételek 40 százalékban járulnak hozzá a számok teljesüléséhez.
A tárcavezető bejelentette: elvonják a bankszektortól az extraprofitot, a tranzakciós illeték elvonásától 300 milliárd forintot várnak és ezt jövőre is beszedik. Ugyancsak elvonás lesz a biztosítói szektorban, ahonnan 50 milliárdot vonnak el. További elvonás lesz az energiaszektorban, ahol az ár kettő–négyszeresére emelkedett; elsősorban itt a Mol érintett, ahonnan 300 milliárdot fognak elvonni.
A kiskereskedelmi szektor is részes az elvonásban, ahonnan 60 milliárd forintra számítanak, valamint érintett a telekommunikációs szektor is, ahol több profit keletkezett a Covid alatt, amikor is mindenki többet volt otthon, többet internetezett, több lett a bevétel és az extraprofit. Ezen felül:
- a légitársaságoktól 30 milliárd forintot, valamint
- a nagy gyógyszerforgalmazóktól 20 milliárd forintot szednek be;
- továbbá bevezetik a reklámadót, ahonnan 15 milliárd forintra számítanak.
Mindez azt jelenti, hogy 800 milliárd forint bevételre számítanak. A miniszter leszögezte: nem a profitot veszik el, csak az extraprofitot adóztatják meg.
Gulyás Gergely újságírói kérdésre elmondta, hogy a reklámadó már kiállta a jog próbáját; olyan eszközök ezek, amelyek nem méltánytalanok, hiszen a keletkező extraprofitnak csak egy részét vonják el. A Miniszterelnökség vezetője kijelentette, hogy energiafronton nagyot nyertek a nagy cégek; az árstopról a megfelelő időben külön hoznak döntést, ami június közepéig meg fog történni. A reklámadó jövő évtől él. Nagy Márton még hozzátette, hogy az extraprofitadó nem jelent mást, mint hogy az extrát vonják el, pontosabban annak is csak egy részét.
Nem véletlen, hogy ezt a megoldást választottuk. A hosszú távú profithoz nem nyúlunk
– fogalmazott.
A katás adózással kapcsolatos felröppent híreket Gulyás Gergely úgy kommentálta, hogy az eredeti szándéknak kell érvényesülnie, hogy a nagy cégek ne bújhassanak a kata alá. Céljuk az, hogy olyan szabályozási formát találjanak, amilyen céllal létrehozták. A gabonahelyzettel kapcsolatban a Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta: az unió külső határait minél jobban meg kell védeni, ezen a piacon minden fölöslegre érdemes lecsapni, és egyetért azzal, hogy a gabonaszállítmányok a válságövezetekbe való eljuttatása kiemelt fontosságú, amennyiben magunkat már elláttuk. Egy másik újságírói kérdésre Nagy Márton úgy válaszolt: a nagyobb összegre, a nagy extraprofitra lőnek, minden szektort áttekintettek és a korábban részletezett területek voltak azok, ahol a legnagyobb extraprofit keletkezett.
Rendeleti formában, az adók nagy részénél éves összegeket szedünk be, 2022-es éves extraprofitról beszélünk. Ami a kiskereskedelmi profitot illeti, ott a kulcsok fognak módosulni: 100 milliárd fölöttiek, 500 millió és 100 milliárd közöttiek, és 500 milliárd alattiakra vonatkozóan. Ha kell, még a jelenlegi adórendszert is tudjuk módosítani
– ismertette a gazdaságfejlesztési tárca vezetője. Nagy Márton szerint 100 milliárd forint érkezik majd még a népegészségügyi termékadóból, valamint új adót vezethetnek be az alkohol- és dohánytermékek szektorában, továbbá új adók elé nézhetnek a cégautók is. Arra a kérdésre, hogy 2023 után is maradnak-e az adók, a miniszter úgy válaszolt, hogy jelenleg hatalmas bizonytalanságból élünk és nem tudni előre, milyen sokkok érik a gazdaságot.
Azt mutatjuk a piacok felé, hogy elkötelezettek vagyunk a hiánycél mellett
– jelentette ki. Gulyás Gergely szerint a honvédelmi alapba folyó összegeket csak és kizárólag haderőfejlesztésre lehet fordítani, bizonyos fejlesztéseket előre is hoz a kormány. Az extraprofitadóval kapcsolatos másik kérdésre Nagy Márton elmondta: van olyan, amelyet havonta, mást negyedévente, és van olyan, amelyet éves szinten vonnak el; a részletszabályokkal kapcsolatban vannak még egyeztetések. Kijelentette: vállalatonként lehet majd tudni, mekkora összegről van szó.
Szentkirályi Alexandra az eddig érkezett ukrán menekültekkel kapcsolatos kérdésre úgy válaszolt: összesen eddig 728 ezren érkeztek, 23 148-an igényeltek menedékjogot, 14 ezren már meg is kapták azt.
Újságírói kérdésre Gulyás Gergely elmondta: a rezsivédelmi alapba érkező összegeket arra költik, hogy fenntartsák a lakosság számára a rezsiárakat és, hogy tudják garantálni a rezsicsökkentés hosszú távú fenntarthatóságát. Azzal kapcsolatban, hogy az építőiparban nem keletkezik-e extraprofit, Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter elmondta, hogy igen; lefölözik az alapanyagok bizonyos kategóriáiban az extraprofitot.
Ez egy olyan profit, amiért ők nem dolgoztak meg. Természetesen az árképzést figyelni fogjuk. Úgy gondolom, a vállalatoknak nincs is okuk áthárítani az emberekre
– indokolt Nagy Márton. Azzal kapcsolatban, hogy pontosan mely beruházásokat halasztják el, majd Lázár János tesz bejelentést. Az áfa csökkentésével kapcsolatban Gulyás Gergely elmondta, hogy azt nem tervezik, ugyanis nincs árletörő hatása. Nagy Márton szerint az infláció 80 százaléka globális eredetű, amit mi szenvedünk el. Ismertette, hogy hazánkban jelenleg 9,5 százalékos az infláció, miközben Európában ez a szám már kétszámjegyű; pozitív fordulat az ügyben szeptembertől várható, ám állítása szerint ez is képlékeny és bonyolult, ezért fontos, hogy a gazdaság válságálló legyen.
Budapest közlekedésével kapcsolatban Gulyás Gergely elmondta: támogatják, hogy megépüljön Aquincumnál az új Duna-híd, hiszen minél több híd van, annál jobb. Karácsony Gergely ötletét, miszerint teljesen autómentes legyen a pesti alsó rakpart, nem tudja támogatni.
Ott is biciklisávok vannak, ahol nincsenek is biciklisták. Egy zöld polgármester ilyen badarságot egész egyszerűen nem tehet meg
– jelentette ki. Arra a kérdésre, hogyan lehet kiküszübölni, hogy a vállalatok ne hárítsák az extra terheket a lakosokra, Nagy Márton bejelentette: ha a mérleg ugyanaz marad, az árulkodó, és kiderül, amennyiben valaki visszatornázta az extraprofitját. A gazdaságfejlesztési miniszter szerint a név a garancia arra, hogy jövőre kivezetik a különadót, hiszen ha megszűnik az extraprofit, megszűnik az adó, hiszen az csak arra van kivetve; ám ha a háború véget ér, ezzel együtt az áremelkedés is, úgy az adó is értelmét veszti.
Gulyás Gergely szerint a Liget-projektet annyiban érinti a beruházási stop, hogy ahol megy az építkezés, ott befejezik, ahol nem, ott majd 2024-ben kezdődik.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter az olajembargóval kapcsolatban azt mondta, jelenleg nincs napirenden, hogy a kormány belemenjen a vezetékes olaj embargójába, ám ha van egy egységes irány, akkor azt támogatják majd. Úgy fogalmazott: ezért is támogatták az első öt szankciós csomagot.
Idő és garancia kell az átálláshoz és pénzügyi felelősségvállalás is szükséges, hogy ne legyen magasabb az energiaár
– szögezte le.
Kiemelt kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS