Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel élőben jelentkezett a Kossuth Rádió reggeli műsorában. A kormányfő beszélt a brüsszeli uniós csúcs fejleményeiről, a szuverenitásvédelmi törvényről és az uniós forrásokról is. Orbán Viktor elmondta, hogy 26 tagállam, Magyarország kivonulása mellett úgy döntött, támogatják az uniós csatlakozási tárgyalások megkezdését Ukrajnával. A miniszterelnök a brüsszeli EU-csúcsról jelentkezve közölte: Magyarország nem veszít semmit, mivel a döntést a nemzeti parlamenteknek kell kimondania. A kormányfő hozzátette, a tagállamok, köztük a magyarok pénzét is odaadták volna az ukránoknak. Ezt az Ukrajnának szánt 50 milliárdot, illetve a költségvetés ehhez kapcsolódó módosítását “meg kellett vétóznom.” Orbán Viktor aláhúzta, a tárgyaláson részt vevő vezetőknek nem volt más választásuk, tudomásul kellett vegyék ezt.
A miniszterelnök arról beszélt, hogy hosszú és nehéz vita zajlott le Brüsszelben Ukrajna uniós csatlakozásával kapcsolatban. A kormányfő kiemelte, hogy nyolc órán keresztül próbálta meggyőzni a vezetőket arról, hogy ne tűzzék napirendre a csatlakozási folyamat megkezdését. Hozzátette:
a döntés időszerűtlen, térjünk vissza erre a kérdésre, mikor Ukrajna alkalmas lesz arra, hogy tárgyaljunk.
A kormányfő aláhúzta, rosszul segíteni rosszabb, mintha nem segítenénk. Azonban Orbán Viktor beszámolója szerint a többi politikusnak két komoly érve volt: az egyik, hogy ők 26-an vannak, Magyarország meg egyedül. A másik, hogy ezzel a döntéssel Magyarország nem veszít semmit, tekintettel arra, hogy Ukrajna végső csatlakozásáról a nemzeti parlamenteknek kell dönteni. Hozzátette,
megközelítőleg hetvenöt olyan alkalom van, amikor a magyar kormány ezt a folyamatot megállíthatja.
Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy nem akarta Magyarország lelkiismeretére venni egy ilyen rossz döntést, ezért “nem akartam részt venni egy ilyen rossz döntésben, ezért hagytam el a termet”.
Az unió rögtön akart adni ötvenmilliárd eurót Ukrajnának
Orbán Viktor a Kossuth Rádió műsorában beszélt további brüsszeli tárgyalásokról is, ugyanis elmondása szerint a tagállamok, köztük a magyarok pénzét akarta odaadni Ukrajnának az EU. A kormányfő aláhúzta:
erre az ötvenmilliárdra nemet kellett mondanom, ahogy az uniós költségvetés módosítására is.
Summary of the nightshift:
🚫 veto for the extra money to Ukraine,
🚫 veto for the MFF review.
We will come back to the issue next year in the #EUCO after proper preparation.— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) December 15, 2023
A miniszterelnök elmondta, hogy valószínűleg februárban egy uniós csúcs keretében újra tárgyalni fognak ezekről a kérdésekről. Orbán Viktor ismételten hangsúlyozta, hogy a tárgyalások megkezdése Ukrajna csatlakozásáról egy rossz döntés és lehetnek negatív következményei. Hozzátette,
nem fogunk habozni egyetlen percig sem, ennek a döntésnek a pénzügyi gazdasági következményeit a magyarok nem fogják megfizetni, azok fizessék meg, akik ezt a döntést meghozták. Ha meg kell védeni például a magyar gazdák érdekeit, akkor Magyarország be fogja húzni a féket.
Bár nem teljesültek a feltételek, az unió mégis el akarta indítani a csatlakozási folyamatot
Orbán Viktor elmondta, hogy látott már rossz döntést az Európai Uniótól, például a migráció kérdésében is. Kiemelte:
Amikor elérkeztünk oda, hogy ennek a döntésnek a magyar emberek látták volna kárát, akkor megakadályoztuk ezt.
A kormányfő hangsúlyozta, hogy a 2008-as válságnál, vagy legutóbb a szankciókkal kapcsolatban is születtek rossz döntések az EU-ban. Elmondása szerint a mostani helyzet nagyon hasonlít arra, amit a szankciók esetében” megtapasztaltunk”. Orbán Viktor elmondta: Ukrajna támogatására megint közös hitelt akar felvenni az unió, ezt kipróbálták a Covid után. Mint mondta, egyesek hozzáfértek a pénzhez, míg mások, így Magyarország nem, ezért ez kiderült, hogy nem volt egy jó koncepció.
Egyszer tettünk kivételt, rosszul is jártunk
– jelentette ki. Úgy fogalmazott: az ukrán helyzet nem áll jól, nem a háborút kell finanszírozni, hanem a békét előmozdítani. A miniszterelnök leszögezte, hogy az ukrán helyzet rosszul áll, ezért nem több pénzt kellene küldeni a háborúba, hanem meg kellene állítani a háborút.
Nem fogadható el, hogy a magyarok pénzét oda akarják adni a háborúba
– rögzítette Orbán Viktor.
Érkeznek az uniós források, jobb később, mint soha
Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy az uniós források folyósítása kapcsán Magyarország minden feltételt teljesített jóval korábban. Kiemelte, hogy halogathatják a döntést erről Brüsszelben, azonban ezek a források járnak a magyaroknak és “meg is fogjuk kapni őket. “
Felhívta a figyelmet, hogy az elmúlt egy év nehéz volt, de a magyar gazdaság átvészelte ezt az időszakot uniós pénz nélkül is.
Van hajlam Brüsszelben arra, hogy visszaéljenek a hatalmukkal
– fogalmazott a Orbán Viktor. Kiemelte, hogy az infláció hazánkban a következő éveben 5-6% körül lesz és nemsokára Magyarország gazdasági növekedése az egyik legmagasabb lesz az Európai Unióban. Hangsúlyozta, hogy a magyar gazdaság uniós pénzek nélkül is működik, de persze, ha pénzt adnak Magyarországnak, akkor nem kell elszaladni, el kell fogadni azt. Orbán Viktor úgy fogalmazott:
a tanulság az, hogy Brüsszelben változás kell, nem akarunk úgy táncolni, ahogy ők fütyülnek.
A miniszterelnök elmondta, hogy a többi ország módosítani akarja az unió hétéves költségvetését, amit Magyarország megvétózott.
Ha valaki módosítani akarja a költségvetést, akkor ez egy jó alkalom hazánknak, hogy megkapjuk, ami jár nekünk
– tette hozzá.
Minden országnak a szuverenitás a legnagyobb kincse
Orbán Viktor miniszterelnök beszélt a héten elfogadott szuverenitásvédelmi törvényről is, véleménye szerint a legnagyobb kincs minden ország esetében a saját függetlensége, ezt szolgálja az alkotmányos rendszer is. Hangsúlyozta, a magyar rendszer erős lábakon áll, azonban a 2022-es országgyűlési választási kampány során kiderült, hogy a lábak között, vagy mellett begurulnak külföldi pénzek, érdekek.
A baloldal megtalálta a módját, hogy részben a baloldali média, részben a nekik dolgozó civil szervezeteken keresztül külföldi pénzen befolyásolják a választást. A szuverenitásvédelmi törvény azért született meg, hogy ez még egyszer ne fordulhasson elő. A dollárok nem tudnak begurulni a baloldal kasszájába
– szögezte le. A kormányfő kiemelte, hogy akinek az érdekét sérti a törvény, annak nyilván nem tetszik, de nem az volt a szándékuk, hogy mindenkinek megfeleljenek a jogszabályalkotással, hanem Magyarország védelme. A szuverenitás nem azt jelenti, hogy egy ország körül árkolja magát és leválasztja magát a világ többi részéről – tette hozzá. Magyarországnak blokkosodás helyett kapcsolatokat kell építeni.
Azért tudunk jobban élni, mert az egész világpiacra termelünk
– fogalmazott.
Orbán: a magyar emberek szándékának az ismerete jelenti a legnagyobb erőtartalékot
A nemzeti konzultációról szólva a magyar miniszterelnök kiemelte, a magyar emberek álláspontját a kormány kötelességének érzi képviselni. Elmondta, mindez segíti a kormányt, hogy Brüsszelben is képviselhessék a magyar emberek érdekeit. Orbán Viktor elmondta, hogy nem a miniszterelnök, nem a kormány, hanem Magyarország álláspontját képviseli. Mint jelezte, a baloldal zsoldosként nem a magyar érdekeket képviseli. Hangsúlyozta,
a kormány nem kialakítja a közvéleményt, hanem részt vesz a magyar emberekkel közösen egy tárgyalásban, gondolatcserében, amely végén lesz egy magyar álláspont, amit az Unióban tudok képviselni.
Forrás: Facebook; Kiemelt kép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS