A PestiSrácok.hu stábja és vendégei az R56 Sörözőből (Bem rkp. 53.) elemeznek és mondják meg a tutit, este 7 órától éjszakába nyúlóan. Figyelje szöveges és élő (stream TV) bejelentkezéseinket. Műsorvezető: Dezse Balázs és Ambrózy Áron. (Az élő közvetítésig a PS Mozi archív videóit adjuk!)
A közvetítésnek vége, mostantól írunk és drukkolunk. Köszönjük szépen a figyelmet!
Bejelentkezés: Szilágyi András, művtöris-újságíró, Ambrózy Áron, senki, Vésey-Kovács László, bezzeg nemzetek lóf@sz, Huth Gergely, lófő, Takács Áron, blogger, Kurtz ezredes, Dezse Balázs, műsvez.
21:20 – Új vendégünk Szilágyi András, művészettörténész, újságíró, akivel tovább boncolgatjuk az amerikai elnökválasztást.
19:34 – Vendégünk: Szentesi Zöldi László a Magyar Demokrata főmunkatársa
Trump is leszavazott végre
Trump leszavazott családjával a Trump toronyhoz legközelebb eső szavazóhelyiségben, és csak a fél környéket zárta le miatta az elnökjelölteket hivatalból őrző titkosszolgálat.
A téli Siófok hangulatát és forgalmát idéző New York-i városrészt azért kényszerültek ennyire biztosítani, mert korán reggel két demokrata aktivista kezdett félmeztelenül tiltakozni, és a csöcsök még ebbe az elnökválasztásba se férnek bele, ami némileg meglepő prüdéria az eddigi szardobálások intenzitására nézve.
A szavazás ezen kívül rendben zajlott, egy előre odakészített kisgyerekkel még le is pacsizott a jól sikerült urnába ejtés után.
Technikai hiba akadályozza a szavazást Utah-ban
Mart Thomas, a helyi választási igazgató a CNN-nek azt nyilatkozta, hogy az állam összes megyéjében gondok vannak a szavazógépekkel, ami közel 50 000 regisztrált szavazót érinthet.
A probléma megoldásán dolgoznak, hamarosan minden visszatér a normális kerékvágásba.
Pennsylvania az egyik legizgalmasabb csatatér
A Pittsburgnek is otthon adó Allegheny County egy igen izgalmas környéknek ígérkezik a választások tekintetében. Trumpnak egyértelmű célja, hogy Pennsylvaniát pirosra színezze, ehhez azonban szüksége lesz erre a területre is.
Az eredmény azonban nem könyvelhető el egyik félnek sem, hiszen 81% a fehérek aránya, akik közül a legtöbben a republikánus jelöltet támogatják viszont a megye egyharmada magas iskolai végzettséggel rendelkezik, akik pedig inkább a demokrata párt delegáltjára szeretnek szavazni.
Az előző két választáson itt Obama nyert, ez persze nem jelent semmit. Találgatásokba bonyolódni nem lehet még, viszont érdemes ezt a vidéket figyelemmel kísérni.
Trump elfeledett női rajongói
Tudjuk, hogy Donald Trump rengeteg olyasmit is mondott a kampány során, melyekkel sikeresen sértette meg az egyébként republikánus szavazó nőket, ezt pedig Clinton és csapata meg is lovagolta a kampány legzúzósabb heteiben másról sem szólt egy átlagos amerikai híradó, mint Trump nőkkel való felemás viszonyáról. Arról viszont kevés szó esett, hogy igenis létezik egy olyan réteg, aki nő létére is eltántoríthatatlanul támogatja az üzletembert.
Trump női rajongótáboráról a City Journal írt cikket, akik a lap szerint a felsőfokú végzettséggel nem rendelkezők közül kerülnek ki. Ennek egyébként logikus okai vannak: ezek a hölgyek ugyanis sokkal jobban hisznek a tradicionális értékekben, illetve a klasszikus férfi-nő szerepekben, mint egyetemet végzett, gyakran karrierista társaik, akik a férfiakkal vívott munkaerőpiaci küzdelemben érzik kiválóan magukat.
A CJ szerint ezeknek a nőknek gyakran vannak olyan férfi rokonaik, akik katonák, a férjeik valószínűleg kétkezi munkából élnek, kisteherautót vezetnek, olajszagúan érnek haza, ha délen élnek, akkor kőműves dekoltázsuk is van, ők maguk pedig gyakran kórházakban, iskolákban dolgoznak.
Ez az a réteg, aki a Hillary Clinton által képviselt nőideállt sosem fogja elfogadni, ugyanakkor legalább akkora szavazóerőt képviselnek, mint a demokraták kismillió életmód- és egyéb kisebbsége, akik között meg Clinton tarolt a korai választások adatai alapján.
Meglátjuk, hogy ezek a nők előbújnak-e a mai nap folyamán.
Divatőrület az urnáknál
Hillary Clinton stílusa legalább annyira ikonikussá vált a mai napon Amerikában, mint nyáron nálunk Király Gábor nadrágja. A női szavazók jelentős része gondota úgy, hogy nem csak szavazatával, hanem ruházata lemásolásával is támogatja a demokrata jelöltet. Az akcióhoz Beyonce és a táncosai is csatlakoztak. Ennek persze semmi értelme. Íme néhány fotó:
Miközben dúl a divatőrület szavazóhelyiségekben a CNN úgy értesült, hogy Donald Trump maga is úton van, hogy leadja voksát, feltételezhetően nem Clintonra.
15:09 – Félmeztelenül tüntettek Trump ellen New Yorkban
A People magazine-ból ismert Sharon Clott Canter posztolt egy érdekes dolgot a Twitterre nemrég, amelyen félmeztelen nő látható New York egyik választási helyiségében. A bátor hölgy Trump ellen tüntetett, bár nem valószínű, hogy az akcióval akárkit is befolyásolni tudna.
14:45 – Clinton és az űrhajósok is leszavaztak
A demokrata jelölt a New York-i Chappaqua nevű szavazóállomáson adta le a voksát férjével Bill Clintonnal együtt, ahol egy kisebb tömeg gyűlt össze a tiszteletére.
A szavazásból egyébként senki nem szeretne kimaradni, így a Nemzetközi Űrállomáson szolgálatot teljesítő személyzet számára is kifejlesztettek egy módszert, hogy szavazhassanak. Ez úgy működik, hogy az űrhajósoknak egy évvel korábban el kell dönteniük, melyik választásokon fognak szavazni, és a választás előtt fél évvel már meg is kapják a szavazólapjaikat. Az űrben szolgáló amerikai állampolgárok houstoni lakosként vannak regisztrálva, itt található ugyanis a Johnson Űrközpont. Az űrhajósok lakcímüknek az “alacsony Föld körüli keringési pályát” adták meg.
13:45 – Tömegek állnak sorba, hogy szavazhassanak
Kígyózó sorok állnak már most az amerikai szavazófülkéknél. Úgy tűnik, hogy a helyiek is érzik, hogy a két jelölt alkalmatlanságának az ellenére is hatalmas a tétje ennek a napnak. Az érdeklődés persze érthető, bárki is kerül be a Fehér Házba mindenképpen történelmet ír: Clinton az első női elnök címért, Trump pedig az első politikán kívülről érkezett elnök címért versenyez.
Közben persze a háttrében is zajlanak az események: például sok valótlan hír terjed az SMS-ben történő szavazással kapcsolatban. Ezek főleg Clinton híveihez érkeznek, akiket arra buzdítanak, hogy a sorban állás elkerülés érdekében mobilról is leadhatják voksukat. A hatóságok figyelmeztetnek mindenkit, hogy ne dőljenek be a politikai átverésnek.
Egy másik érdekesség, hogy a CNN munkatársa Moszkvában egyébként rengeteg Trumpot ábrázoló Matrjoska babákat talált. A lap információi szerint Clintonról nem készültek hasonlók.
12: 00 – Elkezdődött
Elkezdődött az amerikai elnökválasztás, amelynek kimenetele nem csak az Egyesült Államok jövőjét, de nagy valószínűséggel az egész világra hatással lesz. Hivatalosan november 8-án reggel 6-kor nyitottak a szavazóhelyiségek, ami a legközelebbi időzónát nézve nálunk körülbelül 12:00-át jelent.
Az amerikaik nem közvetlenül a jelöltekre, hanem az úgynevezett elektori kollégium tagjaira szavaznak, akik 2016 decemberében majd formálisan is megválasztják az elnököt és az alelnököt egy személyes találkozó keretein belül. Őket aztán 2017. január 20-án, pénteken iktatják be a hivatalukba. Az elektori kollégium jelenleg 538 elektorból áll, így ahhoz, hogy valaki nyerjen legalább 270 elektort kell megválasztani. Az előrejelzések Clinton fényes győzelmét jósolják, de lehetnek még meglepetések.
Ahhoz, hogy valaki elnök lehessen a következő kritériumoknak kell megfelelni: amerikai születésűnek kell lenni, legalább 14 éve az országban kell élni és minimum 35 évesnek kell lenni. Hivatalosan a politikai előmenetel nem feltétel, viszont majdnem minden elnökjelölt korábban már rész vett a politikában.
New Hampshire-ben már leszavaztak, Clinton nyert
Az első hely, ahol megnyitották a szavazást a New Hampshire államban található Dixville Notch volt ma, ahol éjfélkor szavazhatott mind a 8(!) szavazati joggal rendelkező polgár. A hihetetlen küzdelmet ezúttal Clinton nyerte meg akire négy szavazat érkezett. Ezen kívül ketten Donald Trumpra, egy-egy fő pedig Gary Johnsonra, és Mitt Romney-ra. Az ő neve egyébként nem szerepel a szavazócédulán, de valaki odaírta a nevét, ez pedig értelemszerűen érvénytelen szavazatnak felel meg.
Élő videóközvetítés: Kerekes Kozmi András/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS