Angliában EU-, az Egyesült Államokban NATO-szkepszis tombol. Az elnökválasztási kampányban Donad Trump kihasználva a szociális kártyát már a NATO-ból való kihátrálásról beszél. Miközben az amerikai választók többek közt arról is döntenek majd, csökkentse -e az USA világhatalmi szerepvállalását, a közelgő NATO-csúcson az elkényelmesedett tagországoknak számot kell adniuk, valóban teljesítették -e befizetési vállalásaikat. A portálunk által megkérdezett diplomata arról is beszélt, a NATO-n belül is érzékelik, hogy a bevándorlás és a terrorizmus elleni küzdelemben nem teljesít jól a szövetség.
A NATO inkább az unió gyengülését érzékeli
Portálunk az Egyesült Királyság unióból való kilépése kapcsán arról érdeklődött, hogyan viszonyul a NATO a brit választási eredményhez, milyen jövőbeli változások várhatóak. A NATO belügyeiben jártas diplomata forrásunk felidézte, a NATO-főtitkár a népszavazási eredmények után azonnal lehűtötte a kedélyeket. Jens Stoltenberg határozottan kiállt a brit szövetséges mellett, de nyilatkozatának olyan olvasata is volt, hogy éppen az unió gyengült meg a kilépés miatt.
Kiéleződhetnek nemzeti a konfliktusok az EU gyengülésével?
Kérdésünkre, előfordulhat –e, hogy az unió összetartó ereje nélkül olyan nemzeti feszültségek is felszínre kerülhetnek, amelyeket eddig a közösség ereje elaltatott, felszínre kerülnek, a diplomata úgy válaszolt: bár Spanyolország a népszavazást követően azonnal bejelentette területi igényét Gibraltárra, ebből még messzemenő következtetéseket nem érdemes levonni. Megjegyezte, a NATO-nak éppen úgy létezik egy ilyen konfliktusokat visszafogó feladata, és ez működik is, például Törökország és Görögország tekintetében.
Forrásunk összességében úgy ítélte meg, nem kell attól tartani, hogy a brexitet követően elszabadulnak az indulatok. Hozzátette ugyanakkor, jelenleg még az is kétséges, milyen jövő vár magára s szigetországra, amelynek hasonlóan az EU-hoz, a népszavazást követően meggyengült a kohéziója.
Trump nem vállalná be a visszalépést a nagyhatalmi szerepből
Az amerikai elnökválasztási kampányban Donald Trump több aggasztó, a NATO jövőjét is erőteljesen érintő, kritikus kijelentést tett. Az elnökjelölt programbeszédeiben többször is hangsúlyozta, megválasztása esetén visszafogná az USA szerepvállalását a NATO-ban, mivel túl költségesnek tartja egy olyan szövetség finanszírozását, amelyben a tagok nem teljesítik anyagi vállalásaikat, miközben az Egyesült Államok el van adósodva.
Forrásunk Trump NATO-szkeptikus beszédeivel kapcsolatban elmondta, a politikus erősen kampányüzemben dolgozik, amikor az USA aránytalan befizetéseiről, emellett az USA súlyos eladósodásáról beszél. A diplomata szerint Trump ugyanakkor jó érzékkel tapinthatott az amerikai választók igazságérzetére, akik érzékelik, hogy az USA mára 75-25 százalékos arányban finanszírozza a NATO-t. A innentől egyszerre gazdasági és politikai kérdés, ugyanakkor ha Trump nyerné a választásokat, feltehetően azonnal finomít majd álláspontján – ítélte meg forrásunk, hozzátéve, az EU felé fenntarthatja elvárásait. Ettől függetlenül az USA-nak szüksége van a transzatlanti szövetségeseire, és az is rossz üzenet volna a választók felé, hogy az USA gazdasági indokokból meghátrál, visszalép világhatalmi szerepéből.
A varsói csúcson bizonyíthatnak a NATO-tagok
A közelgő, július 8-9. között tartandó varsói NATO-csúcs kapcsán forrásunk megemlítette, a NATO-tagok éppen arról fognak beszámolni, előzetes ígéreteikhez mérten mennyire emelték a GDP-arányosan a fegyverkezési kiadásaikat. Itt az USA látni fogja, hogy ha nem a kívánt mértékben, de azért történt elmozdulás etekintetben, tehát Trump, illetve az amerikaiak szkepszisére éppen ez adhat majd, ha nem is kielégítő, de valamilyen választ.
Óvatos, de határozott üzenet az oroszoknak
Forrásunk elmondta, a tanácskozáson szó lesz a NATO emelt szintű részvételéről a három balti országban és Lengyelországban. Ez egyfajta óvatos üzenet és reagálás a krími válságra és az orosz aktivitásra. Hangsúlyozta, az emelt szintű részvétel még mindig szimbolikusnak tekinthető az orosz erőfitogtatáshoz képest.
A NATO eszköztára nehezen illeszkedik a terrorizmus kihívásaihoz
A varsói csúcson a NATO foglalkozni fog a Közel-Kelettel valamint Észak-Afrikával is a terrorizmussal és a migrációval összefüggésben. Forrásunk elmondta, természetesen a NATO-ban is érzékelnek a közvélemény részéről egyfajta neheztelést, hogy a szövetség nem csinál semmit, ugyanakkor hangsúlyozta, a NATO eszköztára nehezen illeszthető a terrorizmussal összefüggő problémák kezelésére. A szervezet egyszerűen nem avatkozhat belbiztonsági vagy határőrizeti kérdésekbe. Ugyanakkor lehetőség van az Égei-tengeren lévő hadműveletekbe, vagy az EU Szófiai hadműveletébe való aktívabb részvételben. Ezen felül az egyes országok önvédelmi erejét képzésekkel tanácsadással is tudnák erősíteni.
Forrás: PestiSrácok.hu
Kezdőkép: refl.org
Facebook
Twitter
YouTube
RSS