Nem hozhatott volna létre alapítványokat a Nemzeti Bank közbeszerzés nélkül – mondta az ATV Híradójának tudósítása szerint Róna Péter közgazdász, a liberális KARD egyesület által a „Törvényes lopás és korrupció országa” címmel a közpénzek felhasználásáról rendezett vitán. Róna kijelentette, a cégbíróságnak sem lett volna szabad bejegyeznie a Pallas Athéné Alapítványokat.
Róna Péter egy világjelenség magyar tüneteként értelmezi a társadalom beletörődését a korrupcióban. Szerinte az emberek érzékelik a végzetes lemaradást, de inkább a hátra arcra szavaznak.
„Ez a védelem a nacionalizmus formájában valósul meg. Tehát egy olyan identitást talál magának, ami alapján ő ezeket a folyamatokat valamilyen morális felkiáltással el tudja utasítani.”
Bodnár Zoltán, a Liberális párt ügyvivője, az MNB volt alelnöke az ATV tudósításában azt mondta, nem nevezhetők klasszikus korrupciós ügynek a Nemzeti Bankban történtek. A témáról vélhetőleg jelentős tapasztalattal bíró Bodnár Zoltánról éppen a PestiSrácok.hu írta meg, hogy a Nemzeti Autópálya Rt. vezérigazgatójaként egy a Kulcsár-ügyben tett tanúvallomás szerint arra utasította alkalmazottját, hogy 13 milliárd forintot azonnal utaljon át a Kulcsár-féle K&H Equities számlájára. Minden esetre Bodnár a vitán úgy vélekedett, Matolcsy egyszerűen belenyúlt a közpénzekbe és kivett több száz milliárdot, amit a jegybank az úgynevezett egyéb ráfordításai között tüntetett fel. Bodnár Zoltán beszédében kitért arra is, hogy szerinte tetten érhető a törvénytelenség a pénzmozgásokon, de nem hiszi, hogy az ügyészség vádat emel az ügyben.
A tudósítás szerint megszólalt még az LMP-s Hadházi Ákos, aki ugyanakkor azt hangsúlyozta, „zsigeri felháborodást” szeretne kiváltani azzal, hogy rendszeresen nyilvánosságra hozza az uniós pénzek elszervezését és túlárazását. A Transparency International (TI) is vizsgálja az uniós pénzek túlárazásának mértékét – erről Ligeti Miklós, a TI jogi igazgatója beszélt:
„Ez a túlárazási technika mindenhol jelen van, de hogy ez mekkora volumenű erre csak becslések vannak. Egy standard 20-30 százalékkal biztosan lehet számítani. ”
Ligeti Miklós úgy vélte, hogy a kormány ma kész arra, hogy törvényhozói hatalmát a parlamentben egyéni gazdagodási célokra használja fel. Tóth Bertalan szocialista képviselő, az egyéni bírói ítéletekben bízik, ezért azt ígérte az ATV híradójának tudósítása szerint, hogy folytatja adatnyilvánosságért folytatott küzdelmét.
Címlapfotó: atv.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS