Számos orvosetikai szabályt áthágva kampányolt dr. Vereczkey Attila egy celebbel, Simó Viviennel, amikor reménykeltően azt állította, hogy a nő daganatos petefészek eltávolítása után van esélye egy új, még kutatási fázisban lévő eljárással újra gyermeket szülni. A petefészekszövet fagyasztás kutatásához kapcsolódó protokoll is kimondja, hogy ilyen betegségben szenvedő páciensek bevonása tilos, ám ebből mégis országra szóló csodát kerekítettek, beteg nők hamis reményét táplálva.
SZABÓ FRUZSINA ANNA- PestiSrácokk.hu
Meddő nők ezreinek ad hamis reményt dr. Vereczkey Attila, a Versys Clinics nevű meddőségi magánklinika vezetője, aki különböző médiumokban azt állítja, hogy egy nő öt évvel korábban eltávolított, rákos petefészkéből egy darabot lefagyasztottak, amit aztán a hölgy csuklójába visszaültetve, megadhatja az esélyt, hogy újra anyai örömök elé nézzen – hívta fel figyelmünket egy neve elhallgatását kérő olvasónk, aki szintén orvos. Utánajártunk és tényleg: Vereczkey többször elmondta a nyilvánosság előtt, hogy az általa vezetett klinika kapott Magyarországon egyedül kutatási engedélyt petefészek szövet fagyasztásra, tárolásra és későbbi visszaültetésére. Ez azoknak segít a termékenységük megőrzésében, akiknek petefészke kemo- vagy sugárterápia alatt sérült. Az eljárás részleteit, feltételeit Vereczky intézetének honlapján is közzétette.
Veszélyes ez a médiakampány
A történet eddig szép és jó, azonban: „a petefészekszövet fagyasztás és tárolás kutatási engedélyéhez kapcsolódó protokollt olvasva egyértelmű, hogyha pont a petefészekben megy végbe rosszindulatú folyamat, abban az esetben nem lehet elvégezni a petefészekszövet fagyasztását, mert a visszaültetéssel újra bevihető a betegség. Ezzel kampányolni meglehetősen veszélyes dolog, mert a médiát felhasználva olyan embereknek adhat reményt, akik jelenleg be sem kerülhetnek a programba. A sajtó bevonása mindenképp népszerűség hajhászásnak tűnik, hiszen olyan dologgal állunk szemben, ami ellenjavallt, veszélyezteti a beteget, etikai határokat sért és amit az egész világon nem csinálnak pont a daganat visszavitel veszélye miatt, arról nem beszélve, hogy vannak jobb módszerek, amivel ezt el lehet kerülni.”- összegezte lapunknak a téma súlyosságát dr. Kőrösi Tamás szülész- nőgyógyász, meddőségi szakértő.
Dr. Vereczkey Attilának tehát kezdetektől fogva tisztában kellett lennie azzal, hogy törvényes keretek között Simó Viviennek nem lehet vérszerinti gyermeke, hiszen neki éppen petefészek-daganata volt. Miért nem világosította fel erről Vivient? Miért nem közölte ezt nyilatkozataiban? Talán azért, mert az igazság ismeretében a bulvársajtó nem lett volna vevő a történetre? Vagy talán maga is elhitte, amit mondott: “ha találnak is rákos sejtet a lefagyasztott petefészekcsíkon, azt ki lehet vágni, így csak az egészséges részt ültetik be.”
A Versys kutatásában Vivien nem is szerepel
A PestiSrácok.hu megkereste a magánklinikát, és szembesítette őket azzal a ténnyel, hogy ugyan a kutatási engedélyük megvan, ám az ahhoz kapcsolódó protokoll kimondja, hogy olyan betegek esetében, ahol petefészek rákot diagnosztizáltak, a kutatás elvégzése is szigorúan tilos. Ám reakciójuk igen meglepő volt, ugyanis teljes mértékben elzárkóztak attól, hogy Simó Vivien az ő ilyen jellegű kutatásukban részt vesz. A felvetést tévesnek bélyegezték, és elmondták, Vereczkey Attila nem Vivien kezelőorvosa, bár a hölgy több televíziós interjúban annak nevezte, és bárki számára azt az érzetet keltette, hogy köztük orvos-páciens viszony van ez ügyben. A klinika honlapján megjelenő cikk is ezt a benyomást eredményezheti. Simó Vivient sajnos nem sikerült elérnünk, de egy korábbi nyilatkozatában azt állította a Blikknek, hogy egyelőre nem szeretne gyermeket vállalni.
Egyéb orvosetikai vétségekről ne is beszéljünk
Lapunk megkereste dr. Török Attilát, a szakorvosokat tömörítő Magyar In Vitro Fertilizációs Társaság elnökét, aki elmagyarázta: „Számos egyéb kérdés is felvetődik az eset kapcsán, például elsősorban az, hogy a négy-öt évvel ezelőtt kivett rákos szövetet ki fagyasztotta le és hol tárolják? Arról nem is beszélve, hogy a Magyar Orvosi Kamara Etikai Kódexe szerint súlyos vétség a folyamatba levő ügyekről, kísérleti stádiumban levő tudományos kutatásokról nyilatkozni nem szakmai fórumokon, és ezzel sugallni a várható eredményeket. Vereczkey a folyamatban lévő kutatási projektet a Blikk „Petesejtet tenyésztenek Rippel volt feleségének csuklójában” cikkben és honlapján is előre eredményesnek nevez, ami nyilvánvalóan a betegek megtévesztése, teljesen mindegy, hogy ezt kezelőorvosként vagy szakértőként teszi. A kutatási projekt tartama alatt, mielőtt az eredmények összegzésre, kiértékelésre kerülnének, nem lehet az eljárást produktívnak nevezni. Különösen pusztán négy eset elvégzése alapján, egy hónappal a tevékenység alkalmazásának megkezdését követően, egy olyan területen, mint a meddőségkezelés, ahol az eredményesség egyértelműen hónapok-évek után derül ki.”
Ennek pontos orvosi magyarázatát Kőrösi doktor portálunknak egyszerűen foglalta össze: „A petefészekszövet nagyon jól tűri a fagyasztást, csupán pár százalékos veszteséggel kell számolni. A nagyobb problémát a visszaültetés időszaka jelenti, mert ebben szövetdarabban nincs ér, és amíg az érbenövés megtörténik, sajnos a szövet jelentős része elpusztul. Egy ilyen jellegű kutatást akkor lehet sikeresnek nevezni, ha a visszahelyezett peteszövet ismét elkezd termelni. Erre volt már példa, de nem Magyarországon, nem petefészek daganattal, rendkívül alacsony terhességi rátával.”
Kicsit foltos már az a fehér köpeny
Számos kétes ügy írható a Versys Klinika vezetőjének kartonjára. A Magyar Nemzet szerint Vereczkey doktor 2003 és 2005 között a fővárosi Nyírő Gyula Kórház meddőségi centrumában főorvosként elvégzett, sok esetben OEP-finanszírozott nőgyógyászati műtétekért esetenként 2-300 ezer forintot is elkért, számlát nem adott, és az emiatt indult, hosszadalmas bírói eljárások során tanúk sokasága vallott botrányos eseményről. Összesen 88 nő megkárosítását találta megalapozottnak a vádhatóság – a 2006-os feljelentés és a nyomozás lezárása között 5 év telt el. A Heti Válasz és a Népszabadság korábbi információi szerint volt olyan házaspár is, ahol Vereczkey a nőt négy miómája miatt akarta megoperálni úgy, hogy a diagnózist leíró dokumentumon nem is a páciens neve szerepelt. A csalást ebben az esetben az OEP vizsgálata tárta fel és a pénztár tette a feljelentést is. A nyomozás során napvilágot látott, hogy Vereczkey és kollégái gyakorlatilag magánklinikának használták a Nyírő műtőit, és rendszeresen félrevezették a nekik kiszolgáltatott pácienseket. A korábban részlegvezető főorvosi pozícióban dolgozó nőgyógyász egyébként – és ezt jogerős bírósági ítélet is kimondta 2006-ban – kétszeres magánokirat-hamisító is: a Nyírőben nem foglalhatta volna el posztját, ha nem kozmetikázza működési bizonyítványát. Legutóbb pedig az origo.hu rántotta le a leplet a Versys klinika által engedély nélkül végzett speciális vizsgálatának gyakorlatáról. A cikksorozat hatására az illetékes ÁNTSZ megtiltotta a a vizsgálat végzését a lombikcentrumnak, amelyből – a cikkek szerint – több millió forintot kaszált a mit sem sejtő nőktől.
Címlapfotó: TV2.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS