Pánik uralkodott el az európai vezetőkön, miután szembesültek vele, hogy Donald Trump tényleg békét szeretne Ukrajnában. Próbálják kitalálni, hogyan lehetne folytatni a háborút az USA pénzügyi és katonai támogatása nélkül. Spoiler: sehogyan.
A német kormány szétesése is az orosz-ukrán háború következménye. A pénzügyminiszter nem volt hajlandó áldását adni egy újabb hitelfelvételre, amit az ukránoknak szántak. A Taurusok átadásának megtagadása pedig a Merz vezette CDU-val zárja ki a koalíciót. Itt még nem dőlt el semmi, simán lehet, hogy Scholz végül beadja a derekát, és vágyott rakéták mellett a német gazdaságot beáldozza Kijevért.
Az USA-ban viszont egyértelmű a helyzet. Trump nem akarja tovább folytatni a proxyháborút, egy kedvező üzlet keretében kiszállnak. Magukra hagyják az ukránokat, akik az amerikai kormány hathatós közreműködése nélkül bele sem kezdtek volna ebbe a konfliktusba. Sőt, ha figyelembe vesszük a tényeket, akkor ki lehet jelenteni, hogy Victoria Nuland kijevi utazásai nélkül még a Krím-félszigeten is kék-sárga zászló lobogna éppen.
Persze kár lenne pörlekedni, áskálódni azon, hogy ki ölt meg kit, meg azon is, hogy ki akarta kiszerelni Ukrajnát az orosz érdekszférából pusztán azért, mert éppen unatkozott és jópofa ötletnek tűnt, hogy nincs orosz haditengerészeti bázis Szevasztopolban. De USA ráunt erre is, ahogy korábban ráunt Vietnámra, Irakra, Afganisztánra. Meg hát ki számított arra, hogy lesz egy elnökválasztás, ahol Trump győz. Az ilyen váratlan fordulatokra nem készülhettek fel Washingtonban és Kijevben.
Trump viszont komolyan gondolja a békét, és ha nem megy szép szóval, nem sikerült egy Minsk 3-mat kicsikarnia a felekből, akkor egyszerűen elsétál. Amerikában régi hagyománya van a tranzakcionalista külpolitika mellett annak is, hogy hirtelen felindulásukban odébb állnak, ha egy üzlet már nem hozza azokat a számokat, amiket szerettek volna látni.
Peking és Moszkva kapcsolata jobban zavarja a jövő év elején felálló új adminisztrációt, mint Kijev geopolitikai iránya. Ha az oroszok ragaszkodnak Ukrajnához, akkor vigyék, csak cserébe ne paklizzanak a kínaiakkal, akik az első számú ellenfeleik lettek. Az USA tehát már döntött, kérdés, mit szól ehhez Európa.
Mert az a helyzet, hogy a kontinensen nemcsak a fegyverek hiányoznak, hanem (lásd: német kormány) a pénz és a hadviselés tudománya is hiánycikk. Nagyon ügyes műveleteket tudunk lebonyolítani néhány különleges alakulattal egy afrikai polgárháborúban, de egy kiterjedt és hagyományos háborúhoz szükséges információt nem leszünk képesek szállítani Kijevnek. Nincs annyi katonai műholdunk, nincsenek komoly felderítési és megfigyelési adataink. A briteknek van fent a világűrben egy Tyche nevű műholdjuk, amit katonai műveletek során használni tudnak, és ennyi. Amerika nélkül az ukrán katonák megvakulnak, sem arról nem fognak tudni, hogy mikor szállnak fel az orosz bombázók, sem arról, mikor futnak ki az orosz rakétahordozók a kikötőkből, de még arról sem, hogy megindul egy orosz páncélos ék Csasziv Jar külső felé.
Ursula, Scholz, Marcon és Starmer megfogalmazhat hangzatos kijelentések, hogy nem hátrálunk, sosem fogjuk abbahagyni Ukrajna támogatását, csak éppen nem leszünk képesek nekik semmit szállítani. Néhány csepp légvédelem, pár tüzérségi eszköz, pár tucat páncélozott jármű még előkotorható a raktárak mélyéről, de műholdat nem tudunk biztosítani. Anélkül meg egy ekkora háborút nem lehet folytatni.
A Pantagon katonai műholdjai mellett az ukrán fél műveletei a Starlink hálózatán futnak. Az pedig Elon Musk tulajdonában van, aki várhatóan szerepet fog kapni Trump kormányában. És ha a főnök azt mondja neki, hogy kikapcs, akkor lekapcsolja az eget Ukrajna felett. Akkor pedig az ukrán csapatok kommunikáció és koordináció nélkül maradnak.
USA adhatna több fegyvert is, akik van még bőven, de ők készülnek az ütközésre Kínával. Kell nekik az a sok tank, rakéta és repülő, amik olyan szépen sorakoznak a sivatagban. Információt még adnak, de csak addig, amíg Zelenszkij azt csinálja, amit mondanak neki. Amint Trump elfoglalja a hivatalát, más utasításokat fognak kapni. Például azt, hogy tárgyaljanak Oroszországgal.
A makacskodás pedig nem opció, mert 24 óra alatt úgy is lehet békét teremteni, hogy elvesztik a háborút. Az amerikai felderítési adatokat pedig Európa képtelen szállítani. Vagyis nem, nem lehet háborúzni Amerika nélkül, katonai műholdat pedig nem tud Ursula sem SMS-ben rendelni.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS