Bejelentette lemondását Varga István, a jobboldali sajtót magába olvasztó Közép-európai Sajtó és Média Alapítvány (Kesma) kuratóriumi elnöke hétfőn. Mint ismert, előzőleg tőrdöfésként érte a teljes jobboldali újságírószakmát Varga István a Behir.hu-nak adott videóinterjúja, amelyben kifejtette: a közmédia a propagandánál is rosszabb, a Magyar Idők nem újság, az Origót megnyitni sem érdemes és a jobboldali újságírás nem is létezik. Elárulta, hogy ő ezért a Népszavával kezdi a napot, kedvence pedig az Élet és Irodalom, illetve a Magyar Narancs. Egy két héttel ezelőtti, a 24.hu-nak adott interjúban pedig azt fejtegette, hogy az alapítvány elnökeként olyan médiaiskolát szeretne csinálni, amely az Élet és Irodalomhoz hasonló színvonalú újságírásra oktatja a jobboldali újságíró-aspiránsokat.
Igényes, jó tollú újságírókat – és nem kell megsértődni, nyugodtan mondhatom – inkább a másik oldalon látok
– nyilatkozta Varga István a Behir.hu-nak adott videóinterjúban. Az információink szerint a teljes konzervatív médiaszakmában megütközést kiváltó különös coming outot azóta vezető helyen, nagy élvezettel idézi az ellenzéki média, a 444.hu-tól a HVG-n át az Indexig. Az ügyvédként dolgozó, korábban az MDF, majd a Fidesz színeiben az Országgyűlésbe jutó Varga az interjúban azt is elárulta: keresztény és kormánypárti létére ő inkább Élet és Irodalmat és Magyar Narancsot olvas, a napot pedig a Népszavával indítja.
Élet és Irodalmat járatok, Magyar Narancsot olvasok, a napot pedig Népszavával kezdem, ha jó tollú cikket, glosszát akarok elolvasni. Ez tarthatatlan állapot!
– folytatta az egész jobboldali médiának szóló kritikazuhatagát a tavaly óta a Magyar Időktől a Figyelőig, az Echo TV-től a Hír TV-ig és a Karc FM-ig, az Origótól a 888.hu-ig, illetve a megyei online- és print napilapokig 476 médiatermék fölött diszponáló alapítvány elnöke, gondosan ügyelve rá, hogy ne legyen olyan komolyabb szerkesztőség a portfóliójában, amelynek külön-külön ne tartogatna egy késszúrást. Varga az interjúban (nyilván az ő eljövendő áldásos tevékenységét méltatva) megjegyezte:
Pár év múlva talán kialakul egy keresztény-konzervatív újságírás is.
A jogász nem csupán a saját alapítványára összpontosított, hiszen a közmédiáról is kifejtette: nem mindig csak azt szeretné látni, hogy “Magyarország fölött felhőtlen az ég”.
Ez nem propaganda, nem sajtó, hanem valami egészen más.
Sajnos azt nem árulta el, hogy akkor micsoda. Ellenben a Magyar Időket lefitymálva kijelentette, hogy jelen pillanatban ennek az oldalnak nincs újságja, el kell indítani a Magyar Nemzetet, hogy pár év alatt kialakuljon ott valami.
Az osztályharcos publicisztika és a bizonyítékmentes oknyomozás császára, az ÉS volna a példakép?
Két hete a jobboldali sajtószakmában még sokan azt remélték, csupán pillanatnyi logikai megbicsaklás lehetett az oka, hogy Varga István a 24.hu-nak adott nagyinterjúban az Élet és Irodalmat emlegette a minőségi média csúcsaként. Azt az ÉS-t, amely a rendszerváltás előtt az irányított álértelmiségi szelepnyitogatás középszerű műhelye volt, majd a kétezres években az Orbán Viktorról és családjáról szóló, leleplezőnek szánt cikksorozattal, az ún. Szőlőbányákkal váltott ki múlandó figyelmet. E cikkek sajátossága az volt, hogy (egy válóper melléktermékeként elcsípett, pikánsnak nevezhető, de visszaélést nem bizonyító taggyűlési jegyzőkönyvön túl) csupa olyan sztorit tartalmazott, amelyről szerzői is beismerték, hogy semmiféle bizonyítékkal nem támaszthatóak alá. A bonyolult céghálózatokról és pénzmozgásokról szóló regékről ugyanis a bíróság előtt már azt vallották, azok csupán vélemények, nem kell helytállni a valóságtartalmukért.
Az Élet és Irodalom vezető munkatársai ezt követően az “őszödi igazságbeszéd” teóriájának erőltetésében és az akkori Jobbikkal szembeni permanens antifasiszta küzdelemben bontakoztatták ki égi tehetségüket, 2010 óta pedig (Gulyás Marcit és a Mérce.hu-t messze megelőzve) elsőként kezdtek el vezető publicisztikákban börtönt és erőszakos megtorlást követelni a fideszes politikusokkal, vállalkozókkal szemben.
Úgy tűnik azonban, hogy minden csoda egy napig tart, és a médiaholding leendő újságíróiskolájának eljövendő diákjai mégsem kóstolhatnak bele az Index, az ÉS és a Népszava profizmusába, mert Varga István hétfő este (alighanem a szűnni nem akaró felháborodás, illetve az ellenzéki örömünnep hatására) bejelentette lemondását a kuratórium elnöki posztjáról.
Forrás: behir.hu/444.hu/MTI; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS