Elkeseredett jegyespárok, bevétel nélkül maradt rendezvényszervezők, csalódott zenészek, menedzserek panaszkodtak szerkesztőségünknek arról, mennyi problémát és nehézséget okoz számukra az, hogy augusztus 15-ig tilos rendezvényt tartani Magyarországon. Némi reménysugár ugyan felcsillant számukra április 30-án, amikor bejelentették, hogy 500 fő alatt mégis engedélyezik ezek lebonyolítását, de néhány óra múlva ismét a tiltásról szóló hír látott napvilágot. A veszélyhelyzetben pedig akadnak olyan vállalkozók is, akik egyáltalán nincsenek tekintettel a nem várt nehézségekre és szemrebbenés nélkül tartják maguknál az előre kifizetett foglaló árát.
A jelenlegi veszélyhelyzeti kormányrendelet nem old meg minden problémát, ráadásul nagy port kavart a rendezvényszervezők és az esküvőre készülő jegyespárok körében, akik közül többen szerkesztőségünket is megkeresték a döntéssel kapcsolatos kétségeik miatt. Nem világos ugyanis számukra az, hogy miért jelentették be, hogy 500 fő alatt engedélyezik a rendezvények megtartását, ha néhány óra múlva ismét a tiltásra vonatkozó rendelkezés hangzott el? Mindezt úgy, hogy közben a vendéglátóegységek kerthelységeiben és a hotelekben ismét fogadják a vendégeket, strandolni is lehet, zene is szólhat közben. Viszont, ha a zenét például egy DJ szolgáltatja, az már tilos – fejtegetik az elkeseredett jegyespárok.
A rendelet szerint polgári esküvőt tarthatnak, a kormány kommunikációja szerint lakodalom viszont már nem engedélyezett – bár ezt annak szövege nem tartalmazza. Esküvőre tehát érkezhetnek vendégek, akik akár egy vendéglátóegység kerthelységében vacsorázhatnak is, táncolni azonban nem lehet, csakúgy, mint ahogyan “élő” zene sem szólhat, sőt, lemezlovas sem szolgáltathatja a talpalávalót.
A hozzánk érkezett panaszok között arról is olvastunk, hogy az esküvő lemondásáért akad, aki borsos árat is fizet: a menyasszonyi ruha foglalásának díját például nem minden kölcsönző adja vissza, de akad olyan vendéglátóhely, aki a terembérlet előlegét tartja meg arra hivatkozva, hogy a szerződés erre a helyzetre vonatkozóan nem tartalmaz kitételt. Ez nyilván egyéni mérlegelés kérdése, bár azért az talán mégis csak elgondolkodtató, hogy ilyen veszélyhelyzetben is akad olyan vállalkozó, aki szemrebbenés nélkül elteszi a foglaló árát mondván, hogy “ez neki jár”. Úgy tudjuk, a lakodalmak megtartását egyébként a tánc – vagyis a testi kontaktus – miatt nem engedélyezik. Kérdés az is, hogyha mégis a házasságkötés mellett döntenek, az esküvői vacsora vajon rendezvénynek számít-e, ha igen, akkor azt ki ellenőrzi és miként szankcionálják annak megszegését?
Kétségbeesett rendezvényszervezők, elkeseredett zenészek
A járványügyi intézkedés legnagyobb vesztesei azonban mégis talán a rendezvényszervezők, valamint a szórakoztató-iparban dolgozó emberek, akik a közösségi portálokon fellelhető bejegyzések szerint gyakorlatilag kilátástalannak érzik a helyzetüket. Nem csupán zenészek, művészek, hanem a technikai személyzet, a vendéglátóegységek, szállásadók is komoly anyagi veszteséget könyvelhetnek el. Közülük többen úgy fogalmaznak: nincs logika abban, hogy nem tarthatnak még 500 fő alatti rendezvényeket sem, holott a strandokon ennél nagyobb számban fordulnak elő emberek, csakúgy, ahogyan az üzletekben, szállodákban is. Kérdésként merült fel az is hogy, hogy vajon mi lehet az oka annak, hogy néhány óra alatt pontosították az erre vonatkozó rendelkezést? A hazai fesztiválok egyik ismert szervezője a PestiSrácoknak azt mondta: legalább a túlélésüket biztosította volna, ha nem vonják vissza néhány óra elteltével a rendezvények megtartásával kapcsolatos szabályozást. Hozzátette azt is: amióta kitört a járvány, szinte semmilyen bevétellel nem rendelkeznek, ezért nagyon megörültek annak, hogy még ha kevesebb létszámmal is, de legalább engedélyezik azok lebonyolítását. A bejelentést követően azonnal beindult a gépezet: partnerekkel, fellépőkkel egyeztettek, majd hidegzuhanyként érte őket az, hogy néhány óra múlva pontosították a rendelkezést. A bizonytalanság miatt több fesztivál és koncert időpontját jövőre halasztották, többségük az augusztus 15-i feloldásban sem reménykedik. A portálunknak nyilatkozó szakember szerint nem csupán komoly anyagi nehézségekkel, hanem a pszichés teherrel is meg kell küzdeniük, miközben a feszültséget az is növeli bennük, hogy véleményük szerint az enyhítések többségével egyáltalán nem lenne ellentétes egy-egy szabadtéri rendezvény lebonyolítása sem.
fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS