Hatályon kívül helyezte a Fővárosi Ítélőtábla szerdán a Bunge Zrt. lobbistájának adott állítólagos korrupciós ajánlat ügyében hozott elsőfokú ítéletet – tájékoztatta a PestiSrácok.hu-t a kirendelés útján eljáró Szegedi Ítélőtábla. Ez volt az az ügy, aminek köszönhetően 2014 őszén sikerült elérni, hogy a kormányt nemzetközi téren magyarázkodásra kényszerítő, itthon hónapokon át instabilitást kiváltó nemzetközi botrány legyen.
Emlékezetes, a Bunge-ügynek volt köszönhető az elmúlt évek legnagyobb diplomáciai botránya, aminek részeként az Egyesült Államok kitiltotta Vida Ildikót, a NAV volt vezetőjét és több más tisztviselőt. A büntetőügy előzménye, hogy az amerikai székhelyű étolajgyártó cég, a Bunge Zrt. az étolaj áfájának csökkentését akarta elérni, amitől az áfacsalások visszaszorulását remélte. Célja eléréséhez nyújtott volna segítséget Torba Tamás, a Comprad Kft. vezető tanácsadója, a Bunge lobbistája, az ügy későbbi koronatanúja, aki korábbról ismerte T. Viktor András vádlottat, az Advanced Network Technologies Kft. ügyvezetőjét. Róla úgy tudta, informatikai cége révén kormányzati és adóhatósági kapcsolatokkal is rendelkezik.
Újrakezdik a Bunge-pert
A koronatanú és az elmondásaira épülő vád legerősebb, később az elsőfokú bíróság által osztott állítása az volt, hogy 2014 májusában T. Viktor András egy találkozón azt állította az amerikai étolajgyártó Bunge Zrt. lobbistájának, hogy kétmilliárd forintért eléri hivatalos személyeknél, hogy az étolaj áfája 27-ről 5 százalékra csökkenjen, továbbá visszatartják a Bunge konkurensének számító Glencore Grain Kft. milliárdos áfa-visszaigénylését. Mindezek miatt tavaly júniusban a Fővárosi Törvényszék kétrendbeli befolyással üzérkedés bűntette miatt két év, három év próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte nem jogerősen T. Viktor Andrást. A Fővárosi Főügyészség a perben azt képviselte, hogy T. Viktor András ajánlata színlelt volt, azonban az elsőfokú bíróság ettől eltérően arra a következtetésre jutott, hogy a vádlott valós érdekeket képviselt, megbízója azonban ismeretlen maradt a vizsgálatban. A fellebbviteli főügyészség már egyetértett ezzel és indítványukban utaltak rá, hogy a bírónő kellő logikai magyarázatát adta, hogy miért nem egy egyéni kezdeményezés volt a korrupciós ajánlat, és miért állapította meg azt, hogy T, Viktor András egy valós személy üzenetét közvetítette. A Fővárosi Ítélőtábla azonban szerdán hatályon kívül helyezte a Fővárosi Törvényszék ítéletét és új eljárásra utasította az elsőfokú bíróságot.
EGY MOSZKVAI KÖR KAVARTA A BUNGE-FÉLE KORRUPIÓS HISZTÉRIÁT
Az ügy háttereként mindenképp érdemes megjegyezni, hogy a szereplők számbavételével kiderül, hogy az a moszkvai kapcsolati tőkével bíró kör tüzelte fel az amerikai ügyvivőt, amelynek része a Magyar Nemzet főszerkesztője és Torba Tamás, a Simicska-birodalom megmondóembere. Utóbbi szövevényes hátterű figura, közgazdász, lobbista, emellett ma is a Magyar Nemzet állandó szerzője és tanácsadója, főleg olyan témákban nyilvánul meg, ahol az orosz érdekek, vagy nagyvállalati, nagyvállalkozói érdekek sérülnek. Köztük Simicska Lajos nagyvállalkozó érdekei. Az iratok szerint Torba éppen D. Horváthnak említette egyébként azt a “korrupciós üzenetet”. Állítása szerint a Magyar Nemzet főszerkesztőjével sokat egyeztettek az áfacsalásokról is. Azonban egy biztos, az André Goodfriend volt amerikai ügyvivő nevéhez kötődő, 2014 végén a kormány népszerűségét is alaposan megtépázó botrányban – bár számos tüntetést is kiváltott akkoriban – nem volt ismert maga a korrupció, csak gyakran elhangzott a NAV, a Vénusz étolajat is gyártó amerikai Bunge óriáscég és a Századvég neve. Többek között a PestiSrácok.hu oknyomozó cikkeiből az is kiderült, hogy az amerikai tulajdonosokat a piacon eluralkodó gigantikus áfacsalás miatt 2010 környékén valóban milliárdos kár érhette, ám a politikai szálak, ha voltak is, inkább a szocialistákhoz vezettek.
Címlapfotó: origo.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS