A lengyelországi, de akár a cseh vagy szlovák belpolitika ellenére is sokat kell tennünk a kommunikációs csatornák bővítéséért és fejlesztéséért – fogalmazott a PestiSrácok.hu kérdésére Sebastian Kęciek, a Lengyel Köztársaság rendkívüli és meghatalmazott nagykövete a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen megtartott konferencián. Kiemelte, hogy azért is jött létre ez az esemény ma az egyetemen, hogy beszéljenek a közös jövőről, többek közt arról, hogyan lehet megoldani közösen mindazokat a kihívásokat, amelyekkel például a terrorfenyegetettség közepette szembesülünk.
Nagyon hiszek abban, hogy a közép-kelet-európai országok képesek együttműködni
– emelte ki a PestiSrácok.hu kérdésére Sebastian Kęciek, a Lengyel Köztársaság rendkívüli és meghatalmazott nagykövete a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen megtartott konferencián. Mint mondta, diplomataként is mindent megtesz ezért.
Az egész napos esemény Lengyelország helyét Közép-Európában és a regionális együttműködés szerepét járta körbe. A nagykövet felszólalásában kifejtette, hogy Lengyelország érdekei regionális szintű együttműködéshez vezettek, amelyeket összehangolva tudtak csatlakozni az európai közösséghez.
A Visegrádi Négyek együttműködése a közelmúltban Közép-Európa legaktívabb és a legsikeresebb többdimenziós együttműködési platformja lett
– emelte ki a nagykövet, aki ugyanakkor hozzátette, hogy az Ukrajna elleni orosz agresszió megváltoztatta ezt a helyzetet: egyrészt megerősítette az észak-atlanti szövetséget, másrészt az ukrajnai háborúra adott eltérő reakciók a baráti országok közti kapcsolat meggyengüléséhez, valamint Európa szerepének megváltozásához is vezetett.
De most mindent meg kell tennünk, hogy újjáépítsük a szövetségünket. Szükségünk van egymásra ebben a régióban, úgy, mint még soha
– hangsúlyozta Sebastian Kęciek. Mint mondta, az Ukrajnában zajló háború tehát ismét megmutatta, mennyire fontos együttműködésünk. Példaként említette az újabb biztonsági kihívásokat, amelyekről szerinte újra egységesen kell beszélnie a V4-országoknak.
A konferencián neves nemzetközi előadók szólaltak fel. Többek között Mitrovits Miklós, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Közép-Európai Kutatóintézet tudományos főmunkatársa, aki a regionális együttműködés lengyel történeti és elméleti hátterét vázolta fel. Agnieszka Orzelska-Stączek, a Lengyel Tudományos Akadémia Politikai Tanulmányok Intézetének projektvezetője a Három Tenger Kezdeményezés ellentmondásos narratíváiról beszélt előadásában. A délutáni szekcióban Łukasz Lewkowicz, a lublini Visegrádi Csoport Közép-Európa Intézetének elemzője azt fejtette ki előadásában, hogy a lengyel külpolitika szemszögéből a V4 regionális együttműködésnek milyen formái vannak. Marlena Gołębiowska, a lublini Közép-Európai Intézet elemzője pedig a közép-európai gazdasági együttműködés múltjáról és jövőjéről osztotta meg gondolatait.
Fotó: X (Twitter)/Sebastian Kęciek
Facebook
Twitter
YouTube
RSS