
Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök kedden a RIA Novosztyi orosz hírügynökségnek nyilatkozva elmondta, hogy orosz hivatali partnere, Vlagyimir Putyin meghívására a Krímbe készül hivatalos látogatásra.
Látogatása egyet jelent majd az Ukrajnától 2014-ben elcsatolt félsziget feletti orosz fennhatóság elismerésével, az ENSZ-tagállamok túlnyomó többségével szemben.
Ha már én, az elnök oda (a Krímbe) érkezem, az orosz elnökkel együtt, akkor hallgasson ide, ez mi más lenne, mint elismerés. Ez le van vajazva, ahogyan Oroszországban mondják
– fogalmazott újságíróknak Lukasenka. Szerinte közte és Putyin között nem kérdés, hogy ő a Krímet orosz területnek tekinti.
Oroszország 2014 márciusában kebelezte be a Krím-félszigetet, miután katonai intervenciót hajtott végre, és népszavazást írt ki, amelynek a törvényességét sem Ukrajna, sem a nyugati nagyhatalmak nem ismerték el.
Tudtuk, hogy a Krím de facto orosz volt. A népszavazás után a Krím jog szerint is orosz lett
– hangoztatta a fehérorosz elnök az interjúban. A hivatalos látogatás időpontjáról Lukasenka nem beszélt, mondván, hogy a Kreml döntésére vár.
Lukasenka 2021 júniusában jelentette be, hogy Moszkva és Minszk a Krímbe tartó légijáratok bevezetésén dolgozik. A bejelentés azután hangzott el, hogy Ukrajna lezárta légterét a fehérorosz repülőgépek előtt, miután május 23-án a fehérorosz hatóságok eltérítették a Ryanair légitársaság Athén-Vilnius járatát, amelyen Raman Prataszevics ellenzéki újságíró utazott.
Az interjúban a fehérorosz elnök azt is közölte, hogy atomfegyvereket fog kérni Vlagyimir Putyintól, amennyiben a NATO ilyen fegyverrendszereket vonultat fel a szomszédos Lengyelország területén. Készek vagyunk visszatelepíteni Fehéroroszország területére az atomfegyvereket – mondta Lukasenka Jan Stoltenberg NATO-főtitkárnak az atomfegyverek észak-atlanti szövetségen belüli megosztásával kapcsolatos, november 19-i kijelentésére reagálva. A fehérorosz elnök kijelentette, hogy országa megpróbálja az év végéig megoldani a lengyel határon kialakult migránsválságot. Mint mondta, erről Angela Merkel német ügyvezető kancellárral is beszélt, aki kérte tőle a probléma megoldását és a bevándorlók hazatelepítését.
Lukasenka korábban azt is közölte, hogy egyeztetett Merkellel a migránsválság európai szintű megtárgyalásáról, ezt az állítását azonban Berlin cáfolta. A fehérorosz elnök a keddi interjúban közölte, hogy felkérik a közép-keleti országok vízummal érkezett, szállodákban tartózkodó állampolgárait, hogy térjenek haza. Mint mondta, eddig mintegy ezren utaztak vissza a hazájukba.
A fehérorosz-lengyel határon több ezer bevándorló táborozik abban a reményben, hogy átjut az Európai Unió területére. Az EU azzal vádolja Lukasenka rendszerét, hogy szervezetten irányította a migránsokat az Unió határára, megtorlásként a tavalyi választások utáni tiltakozások elfojtása miatt elrendelt nyugati szankciókra. Lukasenka ezt tagadja.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/AP/BelTA/Nikolay Petrov
egresi istván jános ernő
2021-12-01 at 10:46
tarcsa és TS: Nagyon igaz, jó hozzászólások!
csakafidesz
2021-11-30 at 21:52
TÚLSÁGOSAN GYANÚS EZ A NAGY KÉZMOSÁS! MINDENKI TUDJA, HOGY NEM TURISTÁK A HATÁRON LÉVŐ MIGRÁNSOK.
TS
2021-11-30 at 19:32
A tatárok már a 19. században kisebbségben voltak a Krímben. Aztán később a szovjet uralom kipurgálta őket erről a kellemes helyről. Már a 2. világháború előtt kiirtották vagy kiűzték a lakosság felét (kb. 150 000 tatárt). Már nem tényezők, ha telepednek is vissza. (Kb. 13% a tatár a félszigeten, de a 84%-uk -állítólag- már az oroszt jelölte meg anyanyelvként).
Lárifári
2021-11-30 at 19:25
Közben szép csendben egy ukrán gépesített lövész egység Németországba érkezett, hogy résztvegyen a Combined Resolved 16 nemzetközi hadgyakorlaton.
Gyakorlat célja,támadási- és védelmi feladatok ellátása multinacionális környezetben a NATO szabványok és eljárások szerint.
tarcsa
2021-11-30 at 19:10
Orosz föld már nagyon rég. A tatárok alatt is orosz fennhatóság alatt állt. Próbálkozott ott mindenki, törökök, angolok, németek. Mindenkit elzavartak. Hruscsov elvtárs egyszer vodkagőzös állapotban ajándékozta saját magának. Most visszakerült igazi tulajdonosához. Jobban járnak az ukránok ha kussolnak. Esetleg akkor nem fagynak meg télen. Pedig micsoda szép USA támaszpontokat építhettek volna oda. Szokás szerint demokratikusan.
Torockó
2021-11-30 at 18:41
Ha már a tatárokat kiirtották Krimből és nem lehet a tatároké, akkor a mostani orosz lakói éltek az önrendelkezés emberi jogával. Ezt az emberi jogot az őrült brüsszeliták kiradírozták az EU diktatúrájából.
accept
2021-11-30 at 17:45
A Krim 1941-2 a HITLER német nácik-fasiszták
birtokában volt egész európában senkit nem zavart!!
TS
2021-11-30 at 17:15
Naná, majd Ukrajnával bratyizik Oroszország helyett.