Bár a Népszabadság bezárása miatt szervezett szimpátiatüntetés rendezői direkt hangsúlyozták, hogy nem kérnek a politkusokból, az MSZP mégis rászervezett a megmozdulásukra. A Mediaworks épülete elé meghirdetett szocialista megmozduláson Kunhalmi Ágnes putyin-i világot emlegetett, ahol újságírókat “tesznek el láb alól”, és „lekapcsolják” a hatalomnak nem tetsző újságírókat. Molnár Gyula szerint a Népszabadsággal történtek arra utalnak, hogy a hatalom fél. Mint mondta, az 56′-os évforduló kapcsán egyeztetéseket terveztek a nemzeti minimumról, mára azonban világossá vált, hogy ez lehetetlen. Véleménye szerint a népszavazáson nemmel szavazókkal szemben létrejött egy hétmilliós többség, amely képes lehet leváltani a kormányt.
„Sajtót! Szabadságot!” címmel tartott szombat kora este demonstrációt az MSZP a Népszabadság munkájának felfüggesztése ellen tiltakozva. A Médiaworks székháza elé szervezett, nagyjából százötven fős tüntetésen feltűnt többek közt Lendvai Ildikó és Mesterházy Attila is. A Népszabadság szerkesztősége ugyanakkor egy másik, ugyanebben az időben kezdődő szimpátiatüntetést is szervezett az Országház elé, ahol nyomatékosították, a tüntetés civil szerveződés, nem kérnek a pártjelképekből, nem terveznek szónokokat, sem színpadot. „Csak összegyűlünk, hogy lássák, nem nyugszunk bele” – írták. Az MSZP rendezvényéhez fűzött egyik hozzászólás is felrótta, hogy a szocialisták rászerveztek a szimpátiatüntetésre, „Miért nem tegnapra szervezitek? Úgy még többen tudnának ott lenni. Főleg egyszerre két helyen. Ez valami gyorsasági verseny?”.
Emlékezetes, korábban a Mediaworks arról tájékoztatta a sajtót, hogy szombattól felfüggeszti a Népszabadság nyomtatott és internetes formában történő kiadását financiális okokra hivatkozva. Sajtóhírek ugyanakkor arról számoltak be, hogy a szerkesztőség is a sajtóból értesült a munka felfüggesztéséről, bár egyeseknek reggel motoros futár szállította ki a felmondólevelet. A lap munkatársai valóban számítottak a nagyszabású átalakulásra, ugyanakkor pénteken még azzal a tudattal tértek haza, hogy pusztán a Bécsi útra fognak átköltözni. Mára sem a munkahelyükre nem engedték vissza őket, sem céges emal-fiókjaikhoz nem fértek hozzá.
Ahol “újságírókat tesznek el láb alól”
Kunhalmi Ágnes, a párt budapesti elnöke a beszédében kiemelte, nemcsak Magyarországon tudnak már erről a „példátlan gyalázatról” ami a Népszabadsággal történt, hanem az egész világ közvéleménye. Hozzátette, ehhez hasonló hírek a Putyin-i világból szoktak érkezni, ahol újságírókat „tesznek el láb alól”, médiumokat zárnak be, és hogyan félemlítenek meg mindenkit, aki nem ért egyet a kormányerővel. Hozzátette, a Népszabadság dolgozóit egész egyszerűen lekapcsolták.
A képviselőnő arról is beszélt, a rendszerváltás óta a „legbefolyásosabb ellenzéki lap” volt a Népszabadság. Véleménye szerint túl sok volt a hatalomnak Rogán „helikopterezésének”, és a Matolcsy György körüli visszásságoknak a feltárása. Hangsúlyozta,
legyen mindenkinek világos, hogy senki nincs biztonságban ma Magyarországon. 2016-ban ma mindenkit utólérhet a Fidesz haragja.
Mint fogalmazott, amíg pártokat be nem tiltanak Magyarországon, csak egy másfél év múlva esedékes választáson lehetséges a kormányt leváltani, hogy mégegyszer ilyen ne történhessen.
A hatalom fél
Molnár Gyula, az MSZP elnöke felszólalásában hangsúlyozta, az egykor erős, talán verhetetlennek tűnő hatalom fél. Mint kifejtette, az elmúlt másfél hónapban a kormány milliárdokkal sem tudta az embereket megtéveszteni, ezért most más módszerekhez folyamodott. Véleménye szerint az Origó-ból vicclapot csináltak, a VS.hu-t kiürítették, most pedig elérkeztek a Népszabadsághoz. Hozzátette, a hatalom nem azokkal foglalkozik, akik bűnöznek a nevében, hanem azzal, miképpen lehet elhallgattatni a kritikus hangokat.
Minden újkori diktátor megtanulhatta, hogy nem lehet a 21. században elnyomni a szabadság hangját
– jelentette ki.
Bukta a nemzeti minimum
Molnár Gyula arról is beszélt, október 23-án, az 56’-os forradalom hatvanadik évfordulója adta lehetőséget kihasználva arra készültek, egyeztetést kezdeményeznek a nemzeti minimumról, és hogy miképpen lehetne kivezetni az országot a „kátyúból”. A mai nap történései ugyanakkor világossá tették, hogy nincs lehetőség semmilyen egyezkedésre – jelentette ki.
A pártelnök felidézte, a Fidesz arról beszél, hogy 3,2 millió ember szavazatával egy új egység jött létre, véleménye szerint ezzel szemben ma létrejött egy új többség, amelybe 7 millió ember tartozik a határainkon belül, és 5 millió azon kívül. Hangsúlyozta, ez az új többség leválthatja a kormányt.
A rendezvény résztvevői az épület előtti gyertyagyújtás után átvonultak az Országház elé.
Forrás, fotó: PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS