Az ellenzék és a haladók természetesen ki vannak borulva a Stop Soros törvénycsomagon, amely gyakorlatilag ellehetetlenítené a civil szervezetek illegális migrációt támogató tevékenységét. Holott egy közeli példán keresztül érzékelhető, hogy mi történhet akkor, ha egy kormány nem harcol a “független” civil szervezetek által szisztematikusan támogatott bevándorlás ellen, amelyet kizárólag politikai célokra használnak fel. Macedóniának ugyanis éppen ez lett a veszte, a bukás pedig olyan mély, hogy már az ország nevét is meg kell változtatni, az etnikai feszültség pedig soha nem látott méreteket öltött.
Június 20-án, szerdán elérkezett a szavazás napja a kormány által benyújtott hetedik alkotmánymódosításról, illetve a Stop Soros néven emlegetett törvénycsomagról. Nem kell messzire menni, hogy megtudjuk miért is van szükség az utóbbi törvénycsomagra. Macedóniát ugyanis az elmúlt években sikeresen térdre kényszerítették az ellenzékkel (ma már kormánypárt) közrejátszó, külföldről támogatott civil szervezetek, amelyek egy sikeres nemzeti kormányt buktattak meg. A dolog pedig odáig fajult, hogy napirenden van az ország nevének megváltoztatása is, ami az identitás elveszése felé vezető első lépésként is felfogható.
A macedónok “civil tragédiája” dióhéjban
Macedóniának évtizedek óta stabil jobbközép (VMRO-DPMNA) kormánya volt, a koalíció öt választást nyert meg egymás után stabil többséggel, majd “kiszivárgott” egy hangfelvétel, amit az albán kisebbséget, a bevándorlást támogató civil szervezetekkel egymást simogató Zora Zaev nyilvánosságra is hozott. A vége előrehozott választás lett. A sors fintora, hogy a nemzeti kormánykoalíció ezt is megnyerte, bár ezúttal az 51 mandátumuk nem volt elég a 120 fős parlamentben az abszolút többség megszerzéséhez, de az ellenzéki SDSM is hiába paktált le az albán törpepártokkal, nem tudott senki erős kormányt alakítani. Az ügyre rátett még egy lapáttal, hogy Gjorge Ivanov köztársasági elnök nem hajlandó megbízást adni a balos koalíciónak, mivel szerinte egy ilyen kormányzat veszélyt jelentene Macedóniára. Ez persze csak a történet egyik része, ott vannak még a civilek is ugyebár.
A politikai csatározások közepette a jobboldali kormány úgy gondolta, hogy a napi 10-12 ezer menekült érkezése tarthatatlan, úgyhogy hozzánk hasonlóan kerítést építettek a macedón-görög határszakaszra, de ebbe a buliba Soros György szervezetei is beszálltak, vagyis a háttérből azon dolgoztak, hogy gyengítsék a konzervatív kormányt, és hatalomra segítsék azt a pártot (SDSM), amely támogatja a bevándorlást. Innentől kezdve a történet ismert, elkezdődtek a tüntetések, a város szétrombolása és minden összefestékezése. Soros György pedig itt lépett a képbe, hiszen ezek a megmozdulások pénzbe kerülnek: a spekuláns által irányított civil szervezetetek (Open Society Foundations) megszerezték a lehetőséget az az Amerikai Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) által Macedóniának juttatott támogatások elosztására, melyekből az ország 2008-óta részesül. Az ezzel kapcsolatos szerződést 2012-ben írták alá. A szervezetek nem csak az OSF-hez, de az ellenzéki SDSM-hez is kapcsolódtak, volt egy Ifjúsági Oktatási Fórum nevű szervezet, amelyik például együtt tüntetett a baloldali párttal (ismerős helyzet, ugye?).
Jelen pillanatban ott tart a helyzet, hogy a baloldali SDSM az albán pártok és az albán kisebbség támogatásával átvette az irányítást.
Macedónia is próbálkozott “Stop Sorossal”
Ahogy azt szerdán a 444.hu is megírta Orbán Viktor macedón szövetségese, Nikola Gruevszki, a kormányzó VMRO-DPMNE párt miniszterelnökeként szintén próbálkozott a Stop Sorossal”, ott azonban egy civil szervezetet állítottak a tőzsdespekuláns civiljeivel szembe, ez volt az SOS, azaz „Stop Operation Soros”.
A szervezet alelnökével személyesen is beszélgetett a PestiSrcáok.hu stábja. Cvetin Chilimanov elmondta, az SDSM tulajdonképpen azon dolgozik, hogy a rendőrség, a törvényhozás átalakításával bebetonozza a hatalmát, miközben médiumokat zárat be. Chilimanov szerint az SDSM-et kizárólag Soros György pénzelte az elmúlt 20 évben, ami ha igaz, azt jelentheti, hogy a tőzsdespekulánsnak beleszólási joga lett a történésekbe.
Ahoyg arra számítani elhetett, a helyzet egyre rosszabb
A civil szervezetek által hatalomra segített SDSM első intézkedései között volt például az albán nyelv hivatalossá tétele, amelynek értelmében ezentúl a törvényhozásban, az államigazgatásban, a bíróságokon és a kórházakban is hivatalos nyelv lett az albán. Utóbbi korábban csak festékszóróval áthúzott macedón nyelvű utcatáblákon jelent meg az albán többségű települések utcáin kívül.
Következő legfontosabb lépés az ország nevének megváltoztatása, amely hamarosan meg is történik majd. Ezt Zoran Zaev miniszterelnök maga jelentette be. A tervek szerint Észak-Macedóniának hívják ezentúl az eddig Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság nevet viselő délszláv államot. A macedón sajtó értesülései szerint Gjorge Ivanov államfő nem ért egyet a névváltoztatással.
Portálunk tavaly Macedóniában járt, ahol videóriportot készített az akkori állapotokról. A videó itt tekinthető meg. A PestiSrácok.hu kormábban Nikola Gruevszkivel is készített exkluzív interjút, mely itt olvasható.
Vezető kép: Vermes Tibor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS