Pesti Srácok

Ez botrány!!! Hetvenmillió euró értékű hangszert vásárolt össze az osztrák jegybank

Ez botrány!!! Hetvenmillió euró értékű hangszert vásárolt össze az osztrák jegybank

Az Osztrák Nemzeti Bank eurómilliókat költött régi hangszerekre – hívta fel a figyelmet a Bloomberg cikkére a 888.hu. Már több, mint 25 éves a 38 darabos gyűjteményük, melynek becsült értéke 70 millió euró (kb. 21 milliárd forint), mely mintegy kétszerese a vételi árnak.

Az Európai Központi Bank döntéshozói Bécsben tartanak találkozót a héten, ahol a pénzügyek megtárgyalása után különleges koncertben lesz részük: az előadás főszereplői az osztrák jegybank legkülönlegesebb tulajdonai: antik hegedűk, brácsák és csellók, melyeket olyan híres mesterek készítettek, mint Antonio Stradivari vagy Giuseppe Guarneri del Gesu - írta a minap a Bloomberg.

PestiSracok facebook image

- mondta Ewald Nowotny, a bank elnöke. A koncert az 1816-ban alapított osztrák jegybank 200 éves fennállást ünnepli, és emlékeztet Európa viharos múltjára. Az Osztrák Nemzeti Bank 1989-ben kezdte gyűjteni az antik húros hangszereket. A gyűjteményüket 29 hegedű, 3 brácsa és 6 cselló alkotja, és egyike a legnagyobbaknak Európában – mint ahogyan ez illik egy olyan intézményhez, melynek első részvényesei között van Ludwig van Beethoven. A német zeneszerző, a Bécsi Klasszikus zene iskolájának atyja egy 1819-es tulajdonosi lapon szerepel.

Az osztrák jegybank elnöke, E Nowotny állítja, nem csak bankkként működnek, hanem a kultúra legfőbb támohgatójaként Fotó: wirtschaftsblatt

Nem a haszon miatt

Elisabeth Dutz, a gyűjtemény felelőse szerint a hangszerek becsült értéke meghaladja a 70 millió eurót, ami nagyjából kétszerese a vételi árnak. A papíron jelenlévő haszon azonban nem jelent semmit, mivel az intézmény nem tervezi a hangszerek eladását – mondta el egy interjúban. Ennek éppen az ellenkezőjét tervezik: vásárolnának még egy hegedűt vagy csellót. A hangszereket kölcsönadják tehetséges zenészeknek.

- mondta Dutz. Egyik kiemelkedő használója a hangszereknek a Bécsi Filharmonikusok, akik a Thomas Larcher által külön erre az alkalomra komponált Második Szimfóniát adják elő péntek délután, melyre meghívták többek között a Kormányzótanács tagjait is. A darab, melynek alcíme Kenotaph, politikai üzenetet közvetít. Miközben több százezer menekült áramlik Európába, a darab fájdalmát fejezi ki mindazok iránt, akik meghaltak, és dühét, amiért Ausztria és más országok lenézik az emberi életeket.” - mondta Larcher.

Forrás: bloomberg.com, Fotó: bloomberg.com

Ajánljuk még