Pesti Srácok

Orbán: Mérlegeljük az Európai Néppártból való távozás lehetőségét

null

Mérlegelik az Európai Néppártból való távozás lehetőségét, és ha nem tudnak közös nevezőre jutni, akkor többen tárt karokkal várják a Fideszt – nyilatkozta Orbán Viktor egy ellenzéki újságíróknak tartott nőnapi háttérbeszélgetésen. A miniszterelnök szerint erős túlzás volt „casus bellit” csinálni a Soros–Juncker-plakátokból, amelyek Muppet Show-szerűen ábrázolják a két embert. Orbán beszélt Soros rendszerváltásban játszott elvitathatatlan szerepéről, és válaszolt a Mészáros Lőrinccel és Simicska Lajossal kapcsolatos kérdésekre is.

Az Európai Néppártból való esetleges kizárás, távozás ügyében „mérlegelést végez a Fidesz”, a gondolkodás nem a kizárási indítványról szól, hanem arról, hol a párt helye – mondta Orbán Viktor a Karmelita kolostorban tartott nőnapi háttérbeszélgetésen, amelyre csak ellenzéki női újságírókat hívott meg. A hölgyeket körbevezette az épületben, másfél órát teázott, beszélgetett velük a könyvtárszobában, végül virággal búcsúzott tőlük. A beszélgetés során a kormányfő utalt egy esetleges új formáció létrehozására még az EP-választás előtt.

– hangsúlyozta Orbán, és ezek sorában említette Matteo Salvini Ligáját és Jarosław Kaczyński PiS-formációját, de mint mondta, másokat is tud sorolni. A legelső helyen természetesen a lengyelek vannak. Hozzátette: vasárnap Lengyelországba megy, ott tárgyalnak majd, a lengyel kormánypárt pedig nem a Néppárt tagja. Ha mennünk kell, és valami újba belefognunk, mindenekelőtt a lengyelekkel számolunk – jelentette ki a miniszterelnök.

PestiSracok facebook image

– fogalmazott Orbán Viktor, aki azt is többször elmondta: nem a távozásnak, hanem alapvetően a dolgok megjavításának a híve, de eljöhet az a pont, mikor már szerinte nincs értelme maradni. A kormányfő nem számol azzal, hogy veszteség érné akkor, ha kilépne a Néppártból, mert szerinte az európai politika átalakulóban van. Úgy véli,

A RAJT Mozgalom szatirikus csütörtöki akciója - Fotó: Horváth Péter Gyula/PS

Soros és Juncker a Muppet Show-ból

A kormány plakátkampánya kapcsán a miniszterelnök megjegyezte:

Szerinte Soros Györgyöt és Jean-Claude Junckert a plakátokon „Muppet Show-jellegűen” ábrázolták, és kitart amellett, hogy a tájékoztató kampányra szükség van. Junckernek nincs oka megsértődni – már csak azért se, mert az Európai Néppárt kongresszusán Helsinkiben, november 8-án arról volt szó, hogy innentől kezdve „egység lesz”, ám Salzburgban egy európai uniós csúcs előtti néppárti tanácskozáson

– tette fel a kérdést a miniszterelnök, aki szerint tehát nem az ő plakátkampányuk, hanem ez a junckeri magatartás volt az illojális. Manfred Weber néppárti frakcióvezető feltételeire pedig azt mondta: nem akart senkit megbántani, szerinte nincs oka bocsánatkérésre, de ellenére sincs ez, szívesen kér elnézést. Azt is megtanulta, Leninre holtában sem szabad hivatkozni, mert abból csak baj lesz – utalt arra, hogy lenini szóhasználattal „hasznos idiótáknak” nevezte az ellene felszólaló néppárti politikusokat. Személyesen jó a viszonya az Európai Bizottság elnökével, „én a hőse vagyok” – mondta a rendszerváltáskori szerepére utalva. Ugyanis „Juncker egy antikommunista ember”, és értékelte a harcosokat, akik a kommunizmus ellen harcoltak, „ezért Tuskot is tiszteli”.

Soros nem egy önzetlen ember

„Sorossal működött együtt”, jól ismeri belülről is, és elismeri a rendszerváltozás körüli érdemeit, „komoly érdemei vannak ebben”. De Orbán Viktor a pénzügyi spekulánst így jellemezte:

Nem hiszi, hogy a Néppártban zajló folyamat egy tudatos provokáció része lenne, amely az euroszkeptikusok erősödésével az orosz érdeket szolgálja. Ő nem úgy látja, hogy az oroszok destabilizálni akarnák az EU-t, hiszen éppen most állapodtak meg a németekkel az Északi Áramlatról. Arról is beszélt, „az orosz ügy rosszul van fölrajzolva az EU-ban”. Bár az oroszokat a „bojtos farkú ördögnek próbálják láttatni”, nem szeretné, ha bárki figyelmét elkerülné, hogy leginkább a németek működtek együtt velük.

Csak Magyarország érdekli

– válaszolta Orbán arra a felvetésre, hogy többek szerint már Európára fókuszál. Azt soha nem értette, politikai ellenfelei miért mondják, hogy a Fidesznek lejt a pálya a választási rendszerrel; ő a régi rendszerben is nyert és vesztett választást. Az újban még nem vesztett, de ez sincs kizárva. „Szellemi okai vannak az ellenzék gyengeségének” – tette hozzá. Bizonyos emberek nyújtottak bizonyos teljesítményt, voltak kormányzati pozícióban; az már más kérdés, hogy nem sikerült, amit csináltak, vagy bajt okoztak.

A kormányfő ezután áttért az egészségügy helyzetére, amiről úgy vélekedik, hogy mindig lehet bírálni, de azt mondta, Kásler jó munkát végez, a várólisták érzékelhetően csökkentek, ahogy a sürgősségi ellátásban is érzékelhető a változás. Arról is beszélt a miniszterelnök: kulcskérdés, hogy a hálapénz marad-e vagy sem, ezt fenyegetéssel nem lehet eltüntetni. Orbán Viktor igazságtalannak tartja, hogy a nemzetközi adatsorokban nem számolják bele a paraszolvenciát annak vizsgálatakor, hogy egy ország GDP-arányosan mennyit fordít egészségügyre. Míg ugyanis máshol jelentős a magánszolgáltatók szerepe, itthon a hálapénznek is nagy súlya van.

Az MTA vagyonát nem akarják elvenni: „ami az övék, az az övék, az MTA saját tulajdona nem vonható be semmilyen diskurzusba”; a vita a kutatás finanszírozásáról szól, arról, hogy a kutatót magát – illetve a státuszát –, vagy egy projektet finanszírozzanak-e. Ezen a területen több uniós pénz lesz majd, de a pénz elosztásáról nem a független szellemi elitnek kell döntenie, hanem – egyeztetés után – annak, aki aztán el is számol a pénzzel, abba viszont „senki sem akar beleszólni, hogy mit kutassanak”.

Orbán Viktor miniszterelnök és Tarlós István főpolgármester találkozója a Főpolgármesteri Hivatalban 2018. október 10-én. (Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs)

Tarlósnak jó esélye van a győzelemre

Orbán beszélt arról is, hogy Tarlós Istvánnak jó esélye van a győzelemre az őszi önkormányzati választáson.

Arról, hogy mekkora szerepe van Mészáros gazdagodásában, azt mondta: itthon nincs oligarcharendszer, a gazdasági szereplőknek semmilyen befolyást nem enged a politikába. Felvetésünkre, hogy azért bírálják-e, mert Mészáros, illetve mások személyes gazdagodását szolgálja, Orbán Viktor azt mondta:

Azt is viccnek tartja, hogy a Fidesz-közeli körök gazdagodásáról cikkeznek az újságok. „Baloldali nem gazdagodhatott ugyanúgy?!” Az ipart, a gazdaságot nem lehet pártalapon támogatni – hangsúlyozta. Arra a kérdésre, hogy megviselték-e a Simicska Lajossal történtek, visszakérdezett: „miért, mi történt vele?” Majd azt mondta, olyan van az életben, hogy egy barátság megszűnik, és ők a választás óta sem beszéltek. „Akivel van közös dolgom, azzal beszélek, akivel nincs, annak sok sikert kívánok.”

Beszélt arról is, hogy az általa felépített struktúra a jobboldalon nélküle is működne. Arra a kérdésre, hogy a túlóratörvény zárószavazásán tartott-e attól, hogy egy ellenzéki politikus megüti, azt mondta: „én mondtam, hogy az oroszok menjenek haza. A politikai kockázat, a hősiesség nálam máshol kezdődik”.

Az ATV tudósításában a háttérbeszélgetés egyik résztvevője, Csuhaj Ildikó azt írta: „Ilyen kötetlen, újságírókkal folytatott találkozó évek óta nem volt a miniszterelnökkel”. Valóban, korábban csak Antall József tett ilyen gesztust, a baloldali kormányfők egyszer sem hívtak háttérbeszélgetésre ellenzéki újságírókat.

Forrás: ATV, hvg.hu; Vezető kép: Orbán Viktor Facebook-oldala

Ajánljuk még