Pesti Srácok

Történelmi eredményt ért el a Vajdasági Magyar Szövetség a szerbiai választásokon

null

A vajdasági tartományi parlamenti választáson is az országoshoz hasonlóan a Szerb Haladó Párt (SNS) szerezte meg a szavazatok több, mint felét - közölte a Vajdasági RTV a honlapján.

A Szerb Haladó Párt által közölt adatok szerint az SNS a voksok 59,34 százalékát szerezhette meg a Vajdaságban, a második helyen a Vajdasági Magyar Szövetség végzett a szavazatok 13,4 százalékával, a harmadik helyet a Szerbiai Szocialista Párt tudhat magáénak a voksok 8,16 százalékának megszerzését követően. A vajdasági tartományi parlamentbe a várakozások szerint bejuthat még a Vajdasági Front (4,68 százalék), valamint a Szerb Királyság Megújhodási Mozgalma (3,18 százalék). A 120 fős tartományi képviselőházat és a tartományi kormányt az elmúlt négy évben a Szerb Haladó Párt, a Szerbiai Szocialista Párt és a Vajdasági Magyar Szövetség koalíciója vezette, és a várakozások szerint ez a következő négy évben is így lesz.

- hangsúlyozta Pásztor István, a VMSZ elnöke vasárnap késő esti sajtótájékoztatóján Szabadkán. A politikus úgy vélekedett, hogy a VMSZ a vasárnapi választás egyik győztese, hiszen a rendelkezésre álló adatok szerint annyi képviselője lesz a pártnak a köztársasági parlamentben, amennyi az utóbbi 27 évben nem volt.

PestiSracok facebook image

– húzta alá a pártelnök.

Az előzetes eredmények szerint a legnagyobb délvidéki magyar pártnak az eddigi négy helyett kilenc képviselője lesz a belgrádi törvényhozásban. Pásztor István szerint elképzelhető, hogy a végleges eredmények tükrében ennél kevesebb mandátuma lesz végül a VMSZ-nek, de nagyon már nem változhatnak az eredmények. A vajdasági tartományi parlamentben a legnagyobb délvidéki magyar pártnak eddig hat képviselője volt, az előzetes eredmények alapján a következő négy évben tizenöt politikus képviselheti a pártot az újvidéki székhelyű képviselőházban, és így a VMSZ lesz a második politikai erő a Szerb Haladó Párt után. A rendelkezésre álló adatok szerint a VMSZ a szavazatok 13,6 százalékát szerezte meg a Vajdaságban, ami megközelíti a magyarok részarányát Szerbia egyetlen, északi tartományában. Az önkormányzati eredményekről szólva Pásztor István kiemelte, hogy azok még nagyon hiányosak, ám az előzetes adatok biztatóak a magyarok számára fontos helyeken, Magyarkanizsán, Zentán, Kishegyesen, Topolyán és Szabadkán is.

– fogalmazott a legnagyobb délvidéki magyar párt elnöke. A VMSZ becslései szerint a pártra 70 ezer szavazatot adtak le vasárnap. A Vajdaságban a 2011-es népszámlálási adatok szerint mintegy 250 ezer magyar él.

– hangoztatta Pásztor István. Köszönetet mondott a szavazópolgároknak a folyamatos biztatásért és támogatásért, és megköszönte mindazoknak, akik külföldről tértek haza azért, hogy támogassák a VMSZ-t.

– közölte, majd rámutatott, hogy a vajdasági magyarok újra méltányolták és elismerték az összefogást.

A legnagyobb délvidéki magyar párt elnöke mindenkit arra szólított fel, hogy csatlakozzon a VMSZ-hez, ugyanis csak akkor tudják megvalósítani a vállalásokat, ha egységesek és, ha összefognak. A VMSZ a kampány során azt tűzte ki célul, hogy megtartsa vagy növelje mandátumai számát, vagyis azt szerették volna elérni, hogy az eddigi négy helyett legalább öt képviselőjük jusson be a belgrádi törvényhozásba, hogy az eddigi hat helyett hét képviselőjük legyen a vajdasági tartományi parlamentben, és a magyarok vezette Zenta, Topolya és Magyarkanizsa mellett a következő négy évben Szabadkának és Kishegyesnek is magyar polgármestere legyen.

Várhelyi Olivér szomszédsági és bővítéspolitikáért felelős uniós biztos is gratulált

Várhelyi Olivér szomszédsági és bővítéspolitikáért felelős uniós biztos gratulált Aleksandar Vucic szerb államfő vezette Szerb Haladó Pártnak (SNS) a választási győzelméhez, és közölte, hogy örömmel várja az együttműködést az új szerb kormánnyal.

– írta Várhelyi Olivér a Twitteren.

Az uniós biztos közölte, hogy elkötelezett a Szerbiának szánt segítségnyújtásban az Európai Unióhoz való gyors csatlakozáshoz, illetve a koronavírus-járvány okozta válság utáni gazdasági talpra álláshoz. A Tanjug hírügynökség emlékeztet arra, Várhelyi Olivér korábban azt üzente Szerbiának: igazságos és demokratikus választásokat kell lebonyolítani ahhoz, hogy az ország a többi között tudja folytatni a reformfolyamatot. Hangsúlyozta, hogy az EU a szavazást nyomon követő európai megfigyelő-misszió jelentése után foglal majd állást a voksolásról.

Forrás: MTI

Ajánljuk még