A 2014–2020 közötti európai uniós finanszírozási időszak rendkívül sikeres volt Magyarország számára: a pénzügyi kerettervben 27 milliárd euró állt rendelkezésre, ennek a lezárása most van folyamatban, de már látható, hogy a finanszírozási időszak most is sikeres volt, hiszen Magyarország hagyományosan a legjobb uniós forrásfelhasználó országok közé tartozik – emelte ki Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter az Országgyűlés európai ügyek bizottságának hétfői ülésén tartott éves meghallgatásán. A miniszter elmondta, hogy Magyarország jelenleg 95 százalékos forrásfelhasználásnál tart, és bíznak benne, hogy ez még javulhat, ahogy haladnak a projektek elszámolásával.
A következő, 2021–2027 közötti időszakban 21,8 milliárd eurós kohéziós támogatásra jogosult az ország, és mivel tavaly sikerült az Európai Bizottsággal elfogadtatni a következő időszak operatív programjait, és a helyreállítási alapból finanszírozandó projekteket, így az ország elkerülte a forrásvesztést, és megindult az operatív programok megvalósítása is
– hangsúlyozta Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter az Országgyűlés európai ügyek bizottságának hétfői ülésén tartott éves meghallgatásán. A miniszter ugyanakkor elmondta, hogy az Európai Bizottsággal történő tárgyalások vége nem jelentette azt, hogy automatikusan hozzáférhetett Magyarország az uniós forrásokhoz, annak ellenére, hogy tisztázták a politikai feltételrendszert. Részletezte ugyanis, hogy három operatív program esetében a források 55 százalékát felfüggesztették mindaddig, amíg számára megnyugtató megoldásokkal nem áll elő a magyar kormány a forrásfelhasználás tekintetében. Mint mondta, ezután újabb aggályokkal álltak elő Brüsszelben, amelyeket folyamatosan próbál a kormány kezelni, de még nem jutottak megegyezésre. A miniszter az ülésen elmondta, hogy jelenleg öt tagállam van, amely nem jutott még egyetlen euróhoz sem, viszont 2026. augusztus végéig kellene a helyreállítási alapból finanszírozott projekteknek megvalósulniuk.
Az új területfejlesztési törvényről Navracsics Tibor kifejtette, hogy a dokumentum nagyobb hangsúlyt helyez a térségi fejlesztésekre, mivel úgy látják, hogy a közigazgatási egység alapú fejlesztés csak részsikereket tud hozni. Hozzátette, hogy az önkormányzatok közötti partnerségi kapcsolatrendszert is szeretnék támogatni.
A miniszter meghallgatása előtt Ukrajna európai uniós csatlakozási tárgyalásának megkezdéséről vitáztak a képviselők. Nacsa Lőrinc, a KDNP képviselője szerint Ukrajna csatlakozása olyan kettős mérce, ami mellőzi az objektív kritériumokat.
Olyan országot próbálunk felvenni, ami jelenleg háborúban áll
– hívta fel a figyelmet a képviselő. Hozzátette: teljesen világos, hogy Brüsszel gyorsító pályát akar adni Ukrajnának, és a magyar ellenzék támogatja ezt, ugyanakkor a nyugat-balkáni országok évek óta várnak a csatlakozásra; szerinte inkább ezzel kellene foglalkozni Ukrajna csatlakozása helyett. Az ülésen elhangozott, hogy a bővítési folyamat hitelességének megtartása nagyon fontos dolog és jelenleg ez forog kockán.
Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS