2016-ban ismét kerek évfordulóját ünnepeljük 1956-nak, az Emlékév keretében pedig számos projekt és produkció valósul meg pályázatok útján. A Terror Házában sajtótájékoztatón mutatták be az Emlékév hivatalos dalát és imázsfilmjét. A dal augusztus 16-án, kedden lesz hallható először a Petőfi Rádióban.
A fülbemászó popdal írója a világhíró producer, Desmond Child, aki egyébként magyar gyökerekkel is rendelkezik, apai ágon. Február óta magyar állampolgár, felfedezte magyar gyökereit, és jelentéssel töltötte meg a szót: ma már büszke arra, hogy tagja lehet ennek a népnek.
Egy olyan dal elkészítésére kérte fel Orbán Viktor miniszterelnök, „amely egyszerre tiszteleg a múlt áldozatvállalása előtt és fordul a jövő felé.” A lakosság nagyjából 70%-ának már nincsenek saját emlékei a forradalomról, ezért is fontos a jövőhöz szólni. A dalt Wolf Kati, Péter Szabó Szilvia, Radics Gigi, Nagy Feró, Sasvári Sándor, Vastag Csaba, Vastag Tamás, Molnár Ferenc „Caramel”, Lakatos Mónika és a Romengo, Pál István és zenekara, a Hooligans, és egy ötventagú kórus adja elő. A címe magyarul Egy szabad országért, angolul pedig Land of the Free.
Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere és az 1956-os emlékbizottság ügyvezető elnöke a sajtótájékoztatón elmondta, hogy szeretnék, ha az emberek minél szélesebb köre bekapcsolódna az emlékévbe. A legfontosabb kérdés a miniszter szerint, ami fel kell tennünk: mit jelent nekünk ’56? Az emlékév egy lehetőség, hogy elmélyítsük a tartalmat is, hiszen hiába gondoljuk, hogy már minden tudunk a forradalomról, mindig újabb és újabb összefüggésekre lehet rávilágítani.
Balog Zoltán elmondta, hogy tíz évvel ezelőtt, a legutóbbi kerek évfordulón még főleg azokhoz szóltak, akik ott voltak és átélték, ma már azonban nagyon kevés ilyen ember van, ezért is nagyon fontos a jövőhöz szólni, elérni őket, hogy az emlékév és az emlékezés fontossága később is megmaradjon.
A Terror Háza fontos szerepet játszik az emlékek összegyűjtésében, olyan történetekkel is megismerkedhetünk, melyeket átélői még a saját családjuknak sem mertek elmondani akkoriban. Mindezt pedig olyan formában kell elérhetővé tenni, hogy a fiatalok megértsék. Balog Zoltán kiemelte a Terror Háza új, virtuális valóságot felhasználó kiállítását. „’56 fontos, az egyik legfontosabb dolog, ami velünk történt a 20. században”, hiszen enélkül nem lehet értelmezi a 21. századot – zárta beszédét a miniszter.
Péter Szabó Szilvia, aki a dal elkészítésében vett részt, nagy megtiszteltetésnek tartotta a lehetőséget. „A zenével kifejezni mindent lehet. Legfőképpen a szabadságot.”
Vastag Csaba, aki nem csak énekesként, hanem producerként is részt vett a dal elkészítésében, nagy felelősségnek tartja a munkát. Véleménye szerint a zene átjárja mindenki életét, ezért a dal a legjobb formája az üzenetnek.
A dalt a Magyar Rádió 6-os stúdiójában vették fel, ami történelmileg is fontos helyszín: 1956. október 23-án itt törtek ki először a fegyveres harcok. Videóklip is készült, melyet a dal felvétele közben forgattak.
Az imázsfilm záró mondata: „ahol a hősöket nem felejtik, ott mindig lesznek újak.” A szervezők szerint ez a mondat tükrözi leginkább az Emlékév szellemiségét. A rövid kisfilmben hétköznapi emberek, sportolók, művészek szerepelnek, akik mind köszönetüket fejezik ki ’56 hőseinek.
Az Emlékév keretében eddig beérkezett több mint 1500 pályázat mindegyikét még a bizottság nem bírálta el, de már közel 700 sikeres pályázat kapott támogatást.
Fotó: PS/Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS